2017’de Ekonomik Kriz Olacak Mı?

2017’de Ekonomik Kriz Olacak Mı?

bilgiliyazar.com ekibi olarak en çok merak edilen soru ile sizlerle birlikteyiz.2017’de Ekonomik Kriz Olacak Mı?  Bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye  çalışacağız….

2017’de Ekonomik Kriz Olacak Mı?

Değişen dünya düzeni, yaşanılan global gelişmeler, savaş ve sanayi endüstrisinin hızla büyümesi, kişilerin siyasi ideolojilerinin değişmesi ve savaş durumunda bulunan orta doğunun hali gibi dünya ekonomisini her konuda etkileyen bir çok olaya yaşanılan şu saatlerde bile devamlılığını sürdürüyor. Küresel ve ülke bazlı ekonomik dengelerin kurulu olduğu düzene bakıldığınında insan hayatında yaşanan her olayın finansal piyasalara yansıması durumu ekonomilerin dalgalanmalar yaşamasına sebep oluyor. Çok hassas bir çizgi üzerinde devam eden ekonomik politikaların düzeni ve sürekliliği dünya üzerinde ortaya çıkabilecek büyük bir gelişme ile her saniye ve dakika yön değiştirebiliyor.

Dünya Finansal Piyasa Dengesi

Dünya finansal piyasası son zamanlarda ortaya gelen ve etkilendiği birçok olay ile giderek dengesini kaybetmeye başlamış bulunuyor. Bu gelişmelere bakılır ise süre güç olarak gösterilen ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanına göre zıt politikalar izleyen yeni başkanın göreve başlaması, birçok ülkenin dolar üzerinden yaptığı ticaretlerinde sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor. Dünyanın ekonomik ham maddelerinin petrol bazlı kalbi olan orta doğunun içinde bulunduğu savaş durumu da yine ekonomi dengelerini alt üst etmeye devam ediyor.

Küresel Rekabet Artıyor

Giderek artan ve sınır tanımayarak ilerleyişini sürdüren küresel rekabetin etkileri de yine dünyanın büyük devletlerinin ekonomilerini etkileyerek küresel bazda değişmeler yaşanmasını tetikleyen bir etken olarak göze çarpıyor. Her geçen gün yeni ideolojilerin halklar tarafından ortaya atılması ile ülkelerin iç dinamiklerinde de köklü değişimlere gidilmesi ile ekonomilerinde sarsılmalara yaşadıkları görülüyor. Bu durumlar gibi daha birçok olayın etkilerinin arttığı ve ülkeler arası siyasi tartışmaların giderek alevlendiği 2017 senesinde, atılan adımlara ve uygulanan politikalara bakılarak kesin olarak kriz çıkmayacak cümlesini telaffuz etmek zorlaşıyor. Aynı bakış açısıyla kriz çıkmayacak açıklaması uzmanlar tarafından yapılamıyor. Düzenin gidişatına bakıldığında ise küçük bir kıvılcımın büyük bir aleve dönüşmesi için her türlü ortam ve gerilim mevcut. Bu yüzden krize daha yakın günlerin bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ