Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

Adil Kullanım Noktasına dair alınan kararlar Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından açıklandı. Pek çok internet kullanıcısının ortak sorunu olan Adil Kullanım Noktası (AKN) hakkında aldığı kararları açıklayan Bilgi Teknolojileri Kurumu artış gösteren hız ve veri ihtiyacıyla birlikte AKN içeren paketlerin veri miktarlarında AKN sonrasında yaşanan hız düşüşlerinin kullanıcılar tarafından şikayet konusu olduğunu belirtti.

Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun Aldığı Kararlar Neleri Kapsıyor?

Son senelerde teknolojideki hızlı gelişmelerin ışığında internete bağlantı sağlayabilen telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlarla erişimdeki veri miktarlarında artış gözlenmiştir. Bu artışın bir sonucu olarak içerikleri ulaşılmasında da hız oldukça önemli bir hale gelmiştir. İnternet kullanım kotasının aşılması halinde internet paketlerince devreye giren Adil Kullanım Noktası kullanılıyor. Böylelikle kullanıcıların internet hızlarında da gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.

Son yıllarda artış gösteren veri trafiğiyle doğru orantılı olarak AKN sonrasında yüksek hızda internet erişime ihtiyaç duyulması da kaçınılmaz olmuştur. Kullanıcı şikayetlerinin bu bağlamda artış göstermesiyle kurum da geniş kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmeye başlamıştır.

AKN sonrasında veri hızı 3Mbps ile sınırlandırılırken, mobil cihazlarda da tarife paketlerine göre farklı şekillerde AKN erişim hızları getiriliyor. Belirtilen bu sebeplerden ötürü hem mobil internet hem de sabit internetleri kapsayacak AKN konusunda şeffaflık sağlanarak tüketicilerin bilgilendirilmesi konularında düzenlemeler yapılması gerekliliği görülmüştür.

Buna göre; Limitsiz/sınırsız adlarıyla duyurulan ve AKN uygulaması yapılan paketlerde tüketiciler bilgilendirilecek ve bu tarifelerde AKN ibaresine yer verilecektir. AKN sonrasındaki erişim hızında gerçekleştirilecek %50 oranındaki artışa da izin verecek. Ayrıca 02:00-08:00 arası gerçekleşen internet kullanımları da AKN’ye dahil edilmeyecek.

Ne Zaman Kalkacak ?

1 Mart 2017 tarihi itibariyle mobil cihazlarda, 1 Mayıs 2017 tarihi itibariyle de sabit geniş bantlarda bu karar yürürlükte olacak. 2019 senesi itibariyle AKN’nin tamamen kaldırılması planlanıyor.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ