Akıllı Telefon Bataryası Nasıl Doğru Şarj Edilir?

Akıllı Telefon Bataryası Nasıl Doğru Şarj Edilir?

Sizlere Akıllı Telefon Bataryası Nasıl  Şarj Edilir?Akıllı Telefon Bataryası Nasıl Doğru Şarj Edilir?, Akıllı Telefon Batarya Ömrünü Uzatma, Akıllı Telefon Şarj Etme Süresi gibi soruları cevaplayacağız…

Akıllı Telefon Bataryası Nasıl Doğru Şarj Edilir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, akıllı telefonların kullanımı da giderek artış göstermeye başladı. Ağır ve hantal olmasına rağmen, kocaman ekranlara sahip olan telefonların yerini, hafif, isteğe göre büyük ya da küçük ekranlı telefonlar aldı. Kullanılan telefonların birçok yönden, büyük değişimler geçirdiği tartışmasız bir gerçek. Özellikle akıllı telefon kullanan kişilerin en sık karşılaştıkları sorunların başında, telefon şarjının kısa sürede bitmesi sorunu geliyor.

Her Zaman Orijinal Şarj Aleti Kullanın

Akıllı telefonların şarjı konusunda; dikkat edilmesi gereken en önemli kuralların başında, telefon ile birlikte verilen orijinal şarj aleti kullanmak gelir. Her cihazın batarya ömrü ve kapasitesi birbirinden farklı bir yapıya sahip olduğu için telefonu şarj ederken, orijinal şarj aleti kullanmak önemli. Bir telefonu başka bir şarj aleti veya orijinal olmayan bir şarj aleti ile şarj etmek, telefonun batarya ömrünün kısalmasına neden olur. Ayrıca telefonun bataryasında ki devrelerin yanmasına ve telefonun bozulmasına da yol açabilir.

Telefonu Şarja Takmak İçin Tamamen Bitmesini Beklemeyin

Telefonu şarj etmek konusunda; birçok insanın yaptığı en büyük hata, gece yatmadan önce telefonu şarja takmak ve sabaha kadar şarjda bekletmek ya da tamamen bittiğinde şarja takmaktır. Telefonu tamamen bittikten sonra şarja takmak, şarj sırasında, telefonun normalden çok daha fazla enerji harcamasına ve bu nedenle bataryanın daha kısa sürede bitmesine neden olur. Örneğin şarjı % 1’e düşen bir telefonu şarja takmak, bataryanın dengesinin bozulmasına yol açar.

Telefonu Gece Boyunca Şarjda Tutmayın

Çoğu insan; telefonu gece yatmadan önce şarja takar, gece boyunca şarjda bekletir ve tamamen şarj olmasını sağlar. Bu işlem, doğru bilinen yanlışlardan birisidir. Çünkü gece yatmadan önce şarja takılan telefonların bataryası, gece boyunca çok uzun süre elektrik akımına maruz kaldığı için, aşırı şekilde ısınmasına ve bataryanın hücrelerinin ölmesine neden olur. Bu da, telefon bataryasının çok daha kısa sürede bitmesi anlamına gelir.

 

 

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ