Aktif Galaksiler (Güncel)

Aktif Galaksiler (Güncel)

Normal bir gökadaya baktığınızda, ışığın çoğu görünür dalga boylarındaki yıldızlardan gelir ve gökada boyunca eşit olarak dağılır. Ancak, bazı galaksileri gözlemlerseniz, çekirdeklerinden gelen yoğun bir ışık görürsünüz. Ve eğer bu aynı gökadalara X-ışını, ultraviyole, kızıl ötesi ve radyo dalga boylarında bakarsanız, nükleustan görünüşte muazzam miktarda enerji veriyor gibi görünürler. Bunlar, tüm galaksilerin çok küçük bir yüzdesini temsil eden aktif galaksinin oluşumlarıdır. Bu durumda aktif galaksi dört sınıflandırması vardır, ancak gözlemlediğimiz tür, görüş açımıza yapısal farklılıklardan daha fazla bağlı olabilir.

Aktif Galaksiler

Seyfert galaksileri

Radyo gökadaları

Kuazarlar

Blazars

Aktif galaksileri açıklamak için, bilim adamları galaktik çekirdeklerin bu küçük alanlarından bu kadar büyük miktarda enerji yaydıklarını açıklayabilmelidirler. En çok kabul edilen hipotez, bu galaksi oluşumlarının her birinin merkezinde büyük veya süper kütleli bir kara delik olmasıdır. Kara deliğin etrafında bir olan yığılma diskinindir çevrilidir Hızla dönen gaz torus (gaz ve toz halka şekilli disk). Yığın diskinden gelen malzeme kara deliğin çevresindeki alana (olay ufku) düştüğü için, milyonlarca Kelvin dereceye kadar ısıtır ve jetlerde dışarı doğru hızlandırılır.

Seyfert

1943’te Carl Seyfert tarafından keşfedilen bu galaksiler (tüm sarmal gökadaların yüzde 2’si) sıcak, düşük yoğunluklu iyonize gazın çekirdeklerini gösteren geniş spektruma sahiptir. Bu galaksilerin çekirdeği parlaklığı birkaç haftada bir değiştirir, bu yüzden merkezdeki nesnelerin nispeten küçük olması gerektiğini biliyoruz (yaklaşık bir güneş sisteminin büyüklüğü). Doppler vardiyalarını kullanan gökbilimciler, Seyfert gökadalarının merkezindeki hızların normal gökadalardan yaklaşık 30 kat daha fazla olduğunu fark ettiler.

Radyo Gökadaları

Radyo gökadaları eliptiktir (tüm gökadaların yüzde 0,01’i radyo gökadalarıdır). Çekirdekleri galaksinin üstündeki ve altındaki yüksek hızlı gaz jetlerini (ışık hızına yakın) yayarlar- jetler manyetik alanlarla etkileşir ve radyo sinyalleri yayar.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ