ALES Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

ALES Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

ALES Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı, ÖSYM tarafından yapılan ve akademik kadrolara giriş, lisansüstü eğitim ve doktora eğitimi alabilmek için girilen sınavdır. ALES sınavı ile öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara giriş yapılabilir.

Bu sınav ÖSYM tarafından yılda iki kez ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılır. Bu iki sınav ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılır.

ALES sınavı, taşıdığı önem dolayısıyla lisans öğrencilerinin ve kadrolara yerleşmek isteyenlerin gündeminden düşmemektedir.

Öyle ki; yakın çevrenizde bu tanıma uyan biri varsa sıklıkla arama motorunda “ALES ne zaman?” “ALES kaç gün kaldı?” sorularını arattığını görebilirsiniz. “ALES kaç gün kaldı?” başlıklı yazımızda “ALES ne zaman?” “ALES’e nasıl hazırlanılır?” gibi soruları yanıtlayacağız. e-ALES başvuru tarihleri 20 Ocak 2017-02 Şubat 2017, 6 Temmuz 2017-20 Temmuz 2017; sınav tarihleri ise 12 Şubat 2017 ve 29 Temmuz 2017’dir.

İlkbahar dönemi için ALES ne zaman?

Sonbahar dönemi için ALES ne zaman? sorularına gelecek olursak; ALES 2017 İlkbahar dönemi başvuru tarihleri 15 Mart-23 Mart arasında, sınav tarihi ise 7 Mayıs’tadır.  ALES 2017 Sonbahar başvuru tarihleri 26 Eylül-04 Ekim arasında, sınav tarihi ise 19 Kasım 2017’dedir. Özetle  “ALES kaç gün kaldı?” sorusuna cevaben ilkbahar sınavı için yaklaşık 57 günün kaldığını söyleyebiliriz.

Daha spesifik bir bilgi için sitemizdeki (2017) İlkbahar ALES kaç gün kaldı? Başlıklı geri sayım sayacından yararlanabilirsiniz. Peki ALES sınavına nasıl çalışılmalı? Sınav Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1, Sayısal 2 olmak üzere toplam 200 soru ve 4 bölümden oluşuyor.

Adaylar, dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda 150 soru cevaplandıracaklar. Örneğin, sözel bölüm öğrencisi Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 testlerini cevaplandıracak; sayısal bölüm öğrencisi de Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 testlerini cevaplandıracaktır.

Tabi siz isterseniz tüm soruları da cevaplayabilirsiniz. Ancak süre ve soruların puan kat sayıları düşünüldüğünde size yüksek puan getirmesi için böyle bir tercih yapmak bizce mantıklı. Ayrıca soruları cevaplamak için 3 saat veriliyor. Adayların 3 saat içerisinde 150 soruyu yanıtlayacağı düşünülürse, soru başına 1, 2 dakika düşüyor. Türkçe ve matematik soruların sorulduğu sınavın konu dağılımları şöyle;

  1. Mantıksal yetenek
  • Şekil yetenek • Mantık soruları • Sözel mantık • Sayısal mantık • Sayı dizileri • Şifreli sorular
  • Çözümleme • Aritmetik işlemli diziler • İşlem • Grafikler
  1. Sayısal yetenek
  • Sayılar • Rasyonel sayılar ve mutlak değer • Üslü sayılar • Köklü sayılar • Çarpanlara ayırma • Denklemler • Kümeler • Oran ve orantı • Permütasyon kombinasyon olasılık ve binom açılımı • Dört işlem problemleri • Açılar ve üçgenler • Çokgenler ve dörtgenler • Çember ve daire • Alan ve hacimler • Analitik geometri
  1. Sözel yetenek
  • Sözcüğün anlamı • Cümlenin anlamı • Paragrafın anlamı • Paragrafın içeriği

Önemli olan hızlı soru çözebilmek!

Bu sözü çevrenizde ALES’e giren hemen hemen herkesten duymuşsunuzdur. Ama hakikaten de bu böyle. Uzun paragraf soruları ya da mantık soruları biraz vakit alabiliyor. ALES’te süreyi doğru kullanmak önemli. Çünkü yüksek puan alabilmek için kısa zamanda çok soru çözmek gerekiyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz konuların bu kadar uzun olması gözünüzü korkutmasın, çünkü soruların yapılabilir kolaylıkta olduğunu söylemek mümkün.

Çalışmaya nerden başlamalı? ALES’e hazırlanırken en etkili yöntem çok fazla soru çözmektir. Hatta ALES’e çalışmaya nerden başlamalıyım diye düşünüyorsanız, ilk önce daha önceki yıllarda çıkmış soruları çözmenizi öneririz.

Geçmiş yıllarda çıkmış sorulara buradan ulaşabilirsiniz. Ya da çeşitli yayınevlerinden çıkmış olan geçmiş yıllara ait sınav sorularından oluşan bir kitap edinebilirsiniz. Geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmek hangi konularda eksik olduğunuzu fark etmeniz açısından yararlı olacaktır.

Eğer konu eksiğiniz varsa da bunları çok geç olmadan tamamlayabilirsiniz. Yüksek puan almak isteyenlere sınava son bir hafta kala her gün bir deneme çözmelerini öneririz. Bu onların soruları çok daha kısa sürede çözmelerine katkı sağlayacaktır.

İşte ALES’e çalışırken dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta:

1)Çalışmaya başlamadan önce bir önceki yılda çıkmış ALES sorularını alın ve hepsini çözün doğrularınızı yanlışlarınızı bulun, hangi konularda eksikleriniz çok veya en çok hangi derste zorlandınız? Eksiklerinizi bir yere not edin. Böylece Seviyenizi öğreniniz.

2) Hangi seviyede olduğunuzu öğrendikten sonra çalışmaya başlayacağınız kaynakları belirleyin çok kaynaktansa az ve kaliteli kaynak kitaplar almanızı tavsiye ederiz, böylece kaynak yığınları arasında kaybolup hangisinden başlayacağınızı düşünmek yerine belli kaynaklar hedefleyip bunları bitirmeye çalışmanız daha avantaj sağlayacaktır.

3) Kaynaklarınızı belirledikten sonra, ALES sınavına ne kadar bir zaman kaldığını hesaplayarak her ay için bir çalışma programı yapmanız fakat program yaparken sadece içinde bulunduğunuz ay ile ilgili bir program yapmanız daha verimli olacaktır. Çünkü sizin için önemli olan şimdilik içinde bulunduğunuz aydır ve bu ayı en verimli şekilde geçirmenizdir. Mesela bu ay şu dersleri ve şu konuları bitireceğim ve şu kadar test çözeceğim gibi bir plan yapabilirsiniz.

4) Bir aylık programınızı yaptınız sıra günlük programda, ALES’te kesin başarı kazanmak istiyorsanız aksatmamanız gereken bir günlük program şart. Bir gün aslında azımsanmayacak kadar önemli bir zaman dilimi ( her ne kadar önemsiz gibi görünse de). Çünkü saatler birbirini kovalamazsa günler, günler birbirini kovalamazsa aylar oluşmaz, mesela hayatınızdan bir günü silebilir veya durdurabilir veya geriye alabilir misiniz? Bu yüzden her gününüzün ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Günlük yapacağınız işler bir ayınızın nasıl geçeceğini de aslında haber verir hep yarınlara ertelediğimiz işler aslında ertelediğimiz bir hayatın da habercisidir. İşte bu yüzden ne olursa olsun mutlaka bir planınız olsun. Planlarınız da günlük olsun her akşam yatarken veya sabah kalktığınızda hemen planınızı oluşturun bugün şu kadar ders çalışacağım, şu kadar soru çözeceğim gibi.

5) Planınızı da yaptınız ve günlük olarak ders çalışmaya başladınız. Konu çalıştıktan sonra asla ve asla konunun ardından konuyla ilgili alabildiğine soru çözmeyi unutmayın. Sadece konu çalışması yeterli değildir. Çözeceğiniz her soru yeni bir bilgi demektir ve yanlış yapma olasılıklarınızı azaltan bir etkendir.

6) Konuları çalıştınız ve bitti ama sakın konuların bitmesi için son ayı beklemeyin mutlaka konularınızı son aydan önce bitirin ve son bir ay kala sadece deneme sınavları ve daha önceki yıllarda çıkmış ALES sorularının tümünü çözmeye çalışın.

7)Tüm bunların dışında sosyal medya üzerinden sınavagirecek topluluklarla irtibat kurarak bilgi alışverişi yapmanız,  “ALES ne zaman?” “ALES kaç gün kaldı?” gibi soruların peşinden koşmaktansa “ALES’e nasıl hazırlanırım?” “Sınav stresiyle nasıl başa çıkılır?” gibi konuları araştırmanız ve uzman psikologların tavsiyelerine uymanız büyük fayda sağlayacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ