Anneler Günü Ne Zaman?

Anneler Günü Ne Zaman?
Makaleyi Oylamak İstermisiniz
[Toplam: 0 Average: 0]

Annelik, yavrusuna karşı gösterdiği şefkat, ilgi ve koruma bütününe verilen addır. Peki Anneler Günü ne zaman kutlanmaya başlanmıştır?

Bu yıl Anneler Günü hangi güne denk geliyor? Anneler gününde neler yapmalı?  14 Mayıs 2017 tarihinde kutlanacak olan Anneler Günü, anne ve annelik onuruna bir resmi tatildir. Bu özel gün, 20. yüzyıldan beri Batı dünyasında düzenli şekilde kutlanmaktadır.

Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır?

Birçok ülkede, Mayıs ayının 2. Pazar günü gerçekleşir. Anneler günü Mayıs ayında ilk defa 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletlerinde kutlandı. Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

İngiltere ve Amerika’da Anneler Günü‘nün kökeninde kadın hareketi vardır. Günümüzdeki Anneler Günü’nün kurucusu Anna Jarvis’dir. 9 Mayıs 1907 tarihinde Philadelphia’da, kendi annesi, Grafton Ann Jarvis’in, ölümünün ikinci yıl dönümüydü. Jarvis annesine olan sevgisini 500 beyaz karanfille göstermek istedi ve kilisenin önünde bu karanfilleri diğer annelere dağıttı. Ertesi yıl onun ısrarıyla, ayni kilisede ilk kez anneler için ibadet edildi. Bu gün annelere küçük sürprizler yapılır. Çocuklar annelerine kahvaltılar hazırlarlar, ufak hediyeler alırlar yada çiçek hediye ederler. Küçük çocuklar kendi boyadıkları resimleri annelerine verirler. Günün anlamı hediyelerden dahil, anneleri onurlandırmak, onlara sevgi ve saygı göstermektir. Lakin günümüzde bu özel gün, diğer özel günler gibi ticarileştirildi.

Anneler gününde elbette hediye alınabilir ama en güzel hediyenin annenin yükünü azaltmak olduğunu unutmayalım. Babalara ve çocuklara anneler gününde en önemli tavsiye budur. Eve gelince televizyonun karşısına geçen, yemeğini yiyip eline bilgisayarını alan, çocuklarıyla az ilgilenen ve geri kalan işleri eşine bırakan bir erkeğin, anneler gününde en iyi hediyeyi alsa da eşini mutlu etmesi mümkün değildir. Tüm sorumluluklarını annelerine bırakan, odalarını toplamayan, tüm işleri annelerine yıkan çocukların alacakları hediyeler annelerini sevindirecektir ama yorgunluğunu gidermeyecektir. Hiçbir ev işinin, kadını veya erkeği yoktur. Her işi herkes yapabilir. Annelerin yükünü almak onun için en güzel hediye olacaktır. Bunun dışında annelerin günü olacak şekilde yılda sadece bir günü tahsis etmek, onların hatırlanmasının sadece bir gün yeterli olacağını savunmaktır. Halbuki insan kendisini doğurup yetiştiren kutsal bir varlığı an be an hatırlamalı. Ve eğer hediye verecekse bu hediye yılda sadece bir kere olmamalıdır.


UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ