Apple’in Kablosuz Şarj Krizi!

Apple’in Kablosuz Şarj Krizi!

Tartışmasız Dünya’nın en büyük telefon üreticisi konumunda yer alan Apple, iPhone 8’de kullanılacağı düşünülen kablosuz şarj mimarisiyle tekrar gündemin başına oturdu! Oysa bu yenilikten Android tabanlı pek çok cihaz faydalandı! Önümüzde ki hafta itibariyle Apple yetkililerinin ürüne istinaden bilgi vermesi beklenirken, şarj etme üniteleri için tek bir standart geliştirmeyi hedefleyen Wireless Power Consortium bünyesine dahil oldu!

Fakat bu sistem, Qi standartlarına uymadığından dolayı modanın da biraz gerisinde kalıyor. Bu süreç zarfında ise Apple, tüm diğer rakiplerini karşısına alıyor! Apple kablosuz şarj özellikleri yeni cihazla beraber aktif olarak kullanılacak fakat bu tür ilk olarak 2011 yılında ortaya çıktı! Android’i destekleyen Nexus 4 tarafından denenen bu hizmet, 2015 yılı itibariyle Galaxy S6 donanımlarında da yer aldı!

Kablosuz şarj özelliği yenilikten sayılmıyor!

Kısaca Android cihazlarda uzun süredir kablosuz şarj özelliği aktif. Aynı zamanda Google, kendi cihazlarında kablosuz şarjı kullanmaya başlamıştı bile! Cihazın doğrudan şarj edilebilmesi bakımından doğal bir ünitenin tercih edilmesi şart! USB 3.0 ve VOOC gibi ultra hızlı şarj aletleri, kablosuz şarj mimarisinin tamamen miladını dolduracak! Çok daha uygun fiyatlardan satışa sunulan USB-C standartlarının çoğalmasıyla beraber dengelerde ciddi anlamda farklılıklar söz konusu oldu. Apple kablosuz şarj özelliği bakalım Apple kullanıcıları tarafından ne denli önemsenecek? Apple kullanıcılarının tepkileri çok merak ediliyor! Yakın zamanda bu konulara ilişkin açıklamalar da bulunacağız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ