Askeri Darbe Nedir?

Askeri Darbe Nedir?

Ülkemizde son günlerde yaşanan gelişmeler vatandaşlarımızın Darbe Nedir? Askeri Darbe Nedir? Gibi soruları sormasına neden olmuştur…

Askeri Darbe Nedir?

Askeri Darbe, bir ülkede silahlık kuvvetlerin yönetime el koyması olarak bilinmektedir. Askeri Darbeye girişen bu silahlı kuvvetlerin bahanesi ise o andaki hükümetin gerekli çalışmaları yapmadığı ve ülke yönetimini kötüye kullandıklarıdır. Fakat dünyada ve ülkemizde yapılan birçok darbe girişimi dış güçlerin oyunu olarak görülmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler de darbe girişimlerine sıkça rastlanmasının sebeplerinden bir tanesi de budur. Dış güçler gelişmekte olan ülkelerin hızlı gelişimlerinden rahatsız oldukları için siyasi ve ekonomik özgürlük bakımından bu ülkenin gerisinde kalmaktan korktukları için bu tür girişimlerin en büyük destekçisi konumundalardır.

Ülkemizde 15 Temmuzda yapılmaya çalışılan ve başarısızlıkla gerçekleşen bu darbe girişiminin bu şekilde sonuçlanmasının en büyük sebebi halktır. Halk diğer darbe girişimlerine nazaran isyancılara karşı sessiz kalmamış ve ciddi bir şekilde hükümete karşı olan darbe girişimine karşı durmuştur.

Yapılmaya çalışan bu askeri darbe girişimi ülkemiz vatandaşları tarafından önlenmiştir ve önlenmeye de devam etmektedir.

Darbe

Peki, Askeri Darbe Girişimi Nedir? Askeri Darbe Nasıl Yapılır? Daha detaylı bir şekilde açıklarsak. Genellikle askeri darbeler üst düzey yetkililer tarafından gerçekleştirilir ve normal piyadeler yani erlerin bu darbe girişiminden haberleri son anda olmaktadır. Askerin darbe girişiminin olacağını bilmesinde dahi sessiz kalabilmesi durumları askeri darbelerin daha da büyümesine olanak tanımaktadır.

Ülkemizde son görülen 1980 darbesi tam da bu şekilde olmuştur. 1980 darbesinde halk sessiz kalmış ve askerde üstlerinin her dediğini yapmak durumunda kalmıştır. Bu şekilde yalnız bırakılan hükümet darbeye boyun eğmek durumunda kalmıştır.

Radyo, TV ve Gazete gibi iletişim kanallarını ele geçirerek hükümetin ele geçirildiğini bu iletişim kanalları ile aktaran darbe mensupları halkı bu şekilde sindirmeye çalışmaktadırlar.

Ülkemizde son görülen 1960 ve 1980 darbelerinde bütün iletişim kanalları ele geçirilmiş ve bu şekilde halk korkutulmuştur. Dünyada yapılan darbe girişimlerinde ise büyük devletlerin ellerinin olduğu çok rahat bir şekilde görülmüştür. ABD, İngiltere ve Fransa gibi devletler gelişmekte olan ülkelerin gelişimlerinin önüne geçmek için bu tür girişimlere oldukça büyük destekler vermektedirler.

Ülkemizde son yaşanan Darbe girişimlerinde de büyük devletlerin eli olduğu rahatlıkla görülmektedir. ABD ve benzeri devletler TSK içerisinde yer alan bu hainlere gerekli her türlü maddi ve manevi desteği sağladıklarından dolayı bu darbe girişimine kalkışmaya cesaret bulmuşlardır.

Son olarak halkımızı bu Darbe girişimine karşı durduğu için tebrik ediyorum ve gurur duyuyorum…

Ne Mutlu Türküm Diyene…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ