Atatürk Neden İçki İçerdi?

Atatürk Neden İçki İçerdi?

bilgiliyazar.com ekibi olarak sizlere Atatürk Neden İçki İçerdi?, Atatürk Alkolü Nasıl İçerdi? soruların cevabını vermeye çalışacağız…

Türkiye Cumhuriyetin’nin Kurucu insanı olan Mustafa Kemal Atatürk, ileri derece alkol kullanmaktaydı. Bu durum Türk toplumunun belli bir kısımları tarafından hoş bir durum olarak görülmemesinden dolayı pek dile getirilmeyen bir hadise olarak görülmektedir. Kemalistler arasındaki birtakım insanlar, Atatürk’ün içki içmesini normal bir durum olarak görmekte iken bazı insanlar bu durumu yanlış bir tutum olarak görmekte ve insanı değersizleştiren bir unsur olarak görmektedir.

Atatürk Neden İçki İçerdi?

Atatürk’ün, Devleti kurmak, yönetmek için birtakım mola olarak gördüğü işler bulunmaktaydı. Bu durumun açık bir şekilde görülmekte olan meselesi ise alkol ile olan ilişkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Atatürk, birtakım literatürlerde yazan yazılara göre içkiyi ilaç olarak görmekteydi. Alkol olarak gündeme getirilmemesini, kafa dağıtma ve kendini psikolojik olarak rahatlatma unsuru olarak göz önüne çıkmasını isterdi.

Oldukça alkole karşı bir olumlu tutumu bulunmaktaydı. Kemalist bir kişi, Atatürk’ün alkol ile ilgili bağlantısını yazarsa bu normal bir durum olarak görülmekte iken İslami kesimden bir insan böyle bir yazıyı kaleme alırsa Atatürk düşmanı olarak lanse edilmektedir.

Atatürk Alkolü Nasıl İçerdi?

Önemli bir özellik olarak, önemli işlerin olmakta olduğu bir yerde kesinlikle alkol kullanmazdı. İçilen sırada planlanan olay, ayık halde iken uygulanamayacağını savunurdu. Nutuk’un yazılmasını sağladığı sırada kesinlikle alkol kullanmamıştır. Atatürk bir demecinde, Osmanlı padişahlarının gizli olarak alkol kullandığını fakat kendisinin ise açık bir şekilde kullandığı söylemektedir.

Atatürk, halk adamı olduğunu ve bundan dolayı net olarak alkol kullanmasının görülmesinin yanlış olmadığını söylerdi. Yalnız olarak alkol kullanmayı sevmeyen Atatürk, muhabbet ve insanların olduğu masada alkol kullanmanın kendisini daha rahat ettiğini söylerdi. Denize karşı tek başına içilen alkolden bile keyif almazdı. Sohbet eşliğinde kullanılan alkolden oldukça keyif aldığı bilinmektedir.

Atatürk’ün İçkiyi İlaç Olarak Görmesi

Hasan Rıza Soyak bir gün Atatürk’e diyor ki, ‘Keşke şu içkiyi içmeseniz.’ Atatürk’ün cevabı çok ilginç: ‘Ya haklısın. Bunları ben de bilmez değilim. Ne yapayım ki içkimi içmeye mecburum. Kafam çok ama beni mustarip edecek kadar çok ve hızlı çalışıyor. Vakit vakit onu uyuşturup dinlendirme ihtiyacı duyuyorum.’ Atatürk içkiyi zihnini dinlendiren bir ilaç olarak görüyor. ”

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ