Avrupa’da Gezilecek Yerler

Avrupa’da Gezilecek Yerler

Avrupa hem tarihi dokusu hem de son derece geniş kültür ortamları ile insanların mutlaka görmesi gereken yerlerden. Avrupa’da sayısız kültür şehri bulunması ve her sene binlerce turistin akın akın gittiği yerlerde çok çeşitli mimari ve kültürel faaliyetlerle karşılaştıkları söylenebilir. Dünyanın en çok ziyaret edilen kültür ve tarih şehirleri sizleri bir zaman yolculuğuna çıkararak çok farklı dönemleri bir arada görebilme şansı veriyor. Avrupa’nın en çok sevilen şehirleri içerisinde farklı tatlar ve farklı maceralar yaşamak isteyen insanlar için düzenlenen şehir turları ile hem her yeri görme şansını elde ediyorsunuz hem de gittiğiniz yerde katılmanız gereken tüm faaliyetlere katılmış oluyorsunuz. Sizler için Avrupa’da Gezilecek Yerler konusunda araştırma yaptık.

Prag

Prag Orta Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri olarak birçok turistin yoğun ilgi gösterdiği başkentler arasında yer alıyor. En güzel Orta Çağ kentlerinden biri olan Prag içerisinde çok güzel tarihi mekanlar barındırdığı için yoğun tempoda gezilebilecek bir şehirdir. Şehrin merkezinde bulunan Eski Şehir Meydanı bir çok hediyelik eşya dükkanlarının olduğu aynı zamanda binaların tarihi dokusu ile bir çok turistin ilgisini çeken yerlerden biri. 1357 yılında inşa edilen Karl Köprüsü tarihi olma özelliğinin yanı sıra sunduğu manzara ile görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Turistlerin en çok uğrak yeri olan Prag Kalesi sizleri tarih içinde kısa süreli bir geziye çıkarıyor.

Viyana

Avusturya başkenti Viyana gezi tutkunlarının en çok gitmeyi tercih ettiği şehirlerden biri. Kültür ve sanat merkezi olarak bilinen Viyana birçok ünlü besteciye ilham kaynağı olmayı da başaran şehirlerden biridir. Dünyada refah seviyesi yüksek olan şehirler arasında sürekli ilk sırada yer alan Viyana bir çok turistin ilgisini çekecek tarihi güzelliklere sahiptir. Turistlerin sık sık uğradığı mekanlardan birisi Schönburnn Palace çok görkemli bir saraydır. Viyana’nın Opera Binası, Belvedere Sarayı, Kelebek Evi gibi sayısız kültürel ve tarihi mekanları bulunuyor. Viyana’da turistler için kalacak yer sorunu yaşanmıyor. Küçük butik otellerde son derece rahat bir şekilde konaklama ve yeme içme hizmetleri alabiliyorsunuz.

Budapeşte

Budapeşte Macaristan’ın başkentidir. Para birimi de Forint’tir. Budapeşte Türkiye’ye 1 saat geridedir. Şehrin en kalabalık olduğu ay genel olarak Ağustos ayıdır. Çünkü ağustos ayında geleneksel olarak düzenlenen Sziget Müzik Festivali birçok turistin katılmak istediği festivallerden biridir. Budapeşte’ye tatile giden turistlerin en çok ilgisini çeken yerler Parlamento binası, Buda Kalesi, Kahramanlar Meydanıdır. Macaristan Ulusal Müzesi Buda Kalesi sınırları içerisinde yer alıyor ve Macaristan’ın en büyük müzesidir.

Berlin

Avrupa’nın en çok gidilen ve Almanya’ya başkentlik yapan bir şehir olan Berlin canlılığı ile birçok turiste ev sahipliği yapıyor. 1990 yılında yıkılan Utanç Duvarı’ndan sonra tekrar birleşen Berlin turistlerin daha çok gelmeye başladığı bir şehirdir. Müzeler Bölgesi, Berlin Duvarı Anıtı, Yahudi Anıtı, Kudam Caddesi gibi bir çok gezilecek mekanı bulunuyor.

Edinburgh

Avrupa ülkelerinden biri olan İskoçya’nın en güzel Orta Çağ şehirlerinden biri olan Edinburgh tarih kokan sokakları ile görülmesi gereken en önemli Avrupa şehirlerinden biridir. Birçok görkemli kalenin bulunduğu ve eski tarihlerden kalma caddeleri, sokakları ile gelen turistlere çok farklı duyguları aynı anda yaşatan bir şehir. Arthur tahtı, Calton tepesi, İskoçya Müzesi, Scott Anıtı, İskoçya Ulusal Galerisi gezi planlarınıza dahil edebileceğiniz yerler denilebilir. Edinburgh’a gitmek için vize almanız gerekiyor. Fringe Festivali Edinburgh ziyaretçilerinin görmek isteyeceği güzel bir festivaldir. Yemyeşil doğası ve tarihi sokakları ile gezi rehberlerinde bulunması gereken şehirlerden biridir.

Brüksel

Avrupa’da en güzel şehirlerden biri olan Brüksel çikolata ve birası ile dikkati çeken bir şehir. Brüksel’de Euro para birimi geçerlidir. Okyanusal bir iklimi olduğu için giderken mevsim şartlarını dikkate alarak gitmenizde yarar var. Brüksel’e gitmek için uçak tercih edebileceğiniz en önemli ulaşım aracı oluyor. Şehirdeki otellerin çoğunluğu Grand Palace çevresinde bulunuyor. Buradaki oteller hem uygun fiyatlar da hem de turist ağırlamak için güzel mekanlardır. Brüksel’e gidiyorsanız mutlaka İşeyen Çocuk Heykeli’ni görmeniz gerekiyor. Çünkü bu heykel şehrin bir sembolü haline gelmiş. Bu heykel 17. yüzyılda yapılmış ancak kimin yaptığı bilinmiyor. Bu heykel Grand Palace Meydanı’nda bulunuyor. Brüksel’de görülmesi gereken ilk yer de zaten Grand Palace Meydanı’dır.

Dublin

Dünyanın en romantik ve en duygusal şehirleri arasında yer alan Dublin aynı zamanda son derece huzurlu bir şehirdir. Birçok roman yazarının kitaplarında ismi geçen Dublin huzur arayanlara hitap eden şehirler arasında yer alıyor. İrlanda’nın başkenti olan Dublin’de görmeniz gereken yerler Trinity College, Book of Kells, St. Patricks Cathedral gibi tarihi mekanları gezebilirsiniz. Dublin’de gezilecek her yere toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşma imkanınız oluyor. Otelleri temiz ve güvenilir olmakla birlikte yemek yiyebileceğiniz birçok restoran ve kafeterya şehir merkezinde bulunuyor. Merkezde bulunan gezilecek yerler ise sıralı bir şekilde gezdiğiniz taktirde yürüme mesafesi ile ulaşabiliyorsunuz.

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag Kuzey Avrupa’yı en iyi yansıtan şehirler arasında yer alıyor. Şehrin sularla çevrilmiş olması burayı kanallarla gezmenizi gerektiriyor. Bu şekilde şehri her yönü ile görme ve tanıma fırsatı buluyorsunuz. Hans Cristian Heykeli ile Tivoli bahçeleri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Kale gezmeyi seviyorsanız insanlara son derece büyülü ve gizemli gelen Rosenborg Slot Kalesini gezmeden geçmeyin. Danimarka’ya gitmek istiyorsanız mutlaka Schengen vizesine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Nyhan kanalında tekne turu yapmak birçok turistin hoşuna giden aktivitelerden biridir. Alış veriş seviyorsanız uğramanız gereken yerlerden biri olan Kopenhag Stroget Caddesi kenarında bulunan birçok mağaza satın almak isteyeceğiniz dünyanın en iyi ürünlerini satıyor.

Roma

İtalya’nın başkenti olan büyülü şehir Roma dünyanın en çok turisti çeken şehirleri arasında yer alıyor. Roma’nın her caddesi, her sokağı, her duvarı bir tarih olduğu için bu tatil şehrine uzun uzun zaman ayırmanız gerekiyor. Şehrin her köşesinde heykeller, tarihi çeşmeler yer alıyor. Kolezyum, Roma Forumu, Aşk Çeşmesi ve tabi ki Vatikan görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Roma’ya gittiğinizde bir kafeteryanın sokak masalarından birine oturarak çok lezzetli İtalyan makarnası ya da pizzası siparişi verebilirsiniz. Vize ile gidebileceğini bu Avrupa şehrinde gezilmesi gereken birçok müze ve katedral bulunuyor. Kolezyum Roma’nın en önemli turist çeken yerlerinden biri. Bu büyük amfitiyatro bir çok gladyatör savaşlarına, vahşi hayvan avlarına sahne olmuş tarihi mekanlardan biridir.

Yüzen şehir olarak da bilinen Venedik gezi tutkunlarını farklı bir atmosfer ile karşılıyor. Kanallarla çevrili olan Venedik gondolları ile oldukça meşhur bir şehirdir. Venedik’e gitmeyi planlıyorsanız listenizin başına San Marco Meydanı’nı ilk sıraya alın. Yine San Marco Meydan’ında yer alan San Marco Bazilikası da önemli tarihi yapılardan biridir. Aziz Mark’ın Çan Kulesi ve Venedik Büyük Kanal da turistlerin ilgisini çeken yerler arasında bulunuyor. Venedik’te konaklama yapabileceğiniz temiz oteller bulunuyor. Ancak otel fiyatlar çok da ucuz değil. Hotel Fontana hem merkeze yakınlığı hem de turistik oteller arasında iyi puan almış olması nedeniyle tercih edilebilecek otellerden biridir.

En beğendiğiniz, görmek istediğiniz, favori  Avrupa şehirleriniz hangileri?

 

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ