Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı

Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı

bilgiliyazar.com ekibi olarak sizlere Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı,Banka Kredisi Erken Ödeme  ve Banka Kredisi Erken Ödeme Hesaplama hakkında bilgiler vermeye çalışacağız…

Banka Kredisi Erken Ödeme Muhasebe Kaydı

Yönetmelikte yer verilen banka kredilerinin erken ödemelerinde indirim uygulaması ve kullanılan kredinin yıllık maliyet oranı hesaplamaları gibi usul ve esaslara geniş çapta değinilir.

Erken Ödeme İndirimi Muhasebe Kaydı Nedir?

Yönetmelik gereğince kredi kartı borcu ya da banka kredisi borcu bulunan kişilerin borçlarıyla ilgili olarak vadesi henüz gelmemiş borçların toplu ödemelerinin gerçekleştirilmesi durumunda kredi tutarında nasıl bir indirim uygulanacağı belirtiliyor.

Banka kredilerinde erken ödeme muhasebe kaydı işlemi yapılırken kişinin vadesi henüz gelmeyen borçlarını ödeme talebinde bulunması durumunda yapılacak indirim oranı taksit içerisindeki anapara üzerinden yapılacaktır. Tüketici eğer sıfır faizli kredi almışsa erken indirim hakkı bu müşterilere tanınmaz.

Erken Ödeme Muhasebe Kaydı İşlemleri Usul ve Esasları

Bahsi geçen yönetmelikte yer alan 7. maddeye göre kişinin erken yapacağı taksit ödemeleri taksit tarihi dönemi içerisinde yapılıyorsa eğer vadesi gelmiş taksit ödemelerinden geride kalan taksit miktarları içinde yer verilen anapara borcu ve bulunuyorsa o tarihe dek tahsil edilmeyen faiz ve kamusal yükümlülükler de tahsilata uğrayacaktır.

Krediyi kullanan tüketici, gerçekleştireceği ödemeyi eğer iki taksit aralığında yaparsa ödeme planı içerisinde yer verilen en son yapılan ödeme tarihiyle beraber erken tarihli kapatma işlemleri gerçekleştirilen dönemdeki işlem tarihi aralığında anaparaya işletilen faiz ödemeleri, son olarak ödemesi gerçekleşecek olan taksitin tarihi itibariyle geride kalan ve ödemesi yapılması gerekli olan taksit ödemeleri içerisindeki anaparanın toplamda borcu bulunuyorsa o tarihe dek tahsilatı gerçekleşmeyen faiz ve kamusal yükümlülükler de tahsilata uğrayacaktır.

Kredi ödemelerini erken dönemde gerçekleştirmek isteyen tüketiciler, ön tarihli bir dönem içerisinde taksit ödemelerini gerçekleştirmek yerine ara dönem ödemeleri yapmaları çok daha avantajlı bir seçenek olacaktır. Ara dönem ödemeleri yapılması halinde normalden daha fazla tutarda faiz indirimi oranına hak kazanılabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ