Banka Kredisi Faiz Hesaplama Formülü

Banka Kredisi Faiz Hesaplama Formülü

bilgiliyazar.com ekibi olarak sizlere Banka Kredisi Faiz Hesaplama Formülü başlıklı bu yazımızda en çok sorulan Banka Kredisi Faiz Nasıl Hesaplanır? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız…

Banka Kredisi Faiz Hesaplama Formülü

Kredi ödeme planlarının hesaplanmasında anapara, faiz bilgileri ve vergi oranları göz önünde bulundurularak hesap işlemleri gerçekleştirilir. Mortgage yani konut kredisi hesaplamaları vergiden muaf tutulur. Örneklerle kredi faizlerinin hesaplanmasına detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

Örneklerle Kredi Faiz Oranı Hesaplama 

Aylık %0.83 faiz oranıyla 100.000 TL kredinin 120 ay vadeyle çekildiğini varsayacak olursak, kredi ödeme planlarının hesaplamasını yapalım.

Kredi ödeme planı yapılırken gerçekleştirilen ilk işlem, vadeye ve tutara göre kredinin taksitlerinin hesaplamasıdır. Aylık taksit tutarı varsaydığımız kredi oranlarına göre 1.319 TL olacağı görülür.

Daha sonra hesaplanan bu taksit tutarıyla, müşteriye teklif edilen faiz oranı çarpım işlemi gerçekleştirilir ve ödenecek faiz miktarının oranı tespit edilir. %0.83 faiz oranının 1.319 TL’lik taksit tutarıyla çarpılması durumunda ilk taksitte ödenecek faiz tutarı 830 TL olacaktır.

Son adımda taksit tutarından faiz tutarı çıkarılacak ve taksit içerisinde ödenen anaparanın tespit edilmesi sağlanacaktır. 1.319 TL taksit tutarından 830 TL’lik faiz tutarı çıkarıldığı zaman geriye kalan 489 TL taksit içerisinde ödenen anapara tutarını belirtir. Bununla birlikte 100.000 TL’lik kredi tutarından 489 TL çıkarıldığı zaman geriye kalan 99.511 TL’lik tutar borcun kalan kısmıdır.

İkinci taksit hesaplaması için 99.511 TL kalan tutar ve %0.83 faiz oranıyla ödenecek taksit tutarında ödenen faiz tutarı 825 TL olacaktır. Böylelikle 1.319 TL olan taksit miktarında anapara tutarı 493 TL olurken geriye kalan borç miktarı da 99.018 TL’ye düşecektir.

İlk taksitlerde müşteri taksitin büyük bir miktarını faiz tutarı olarak öder. Vadenin ilerleyen aylarında, borç ile orantılı bir şekilde ödenecek faiz tutarı da azalarak ilerleyecektir.

Kredi Hesaplama Formülü

Eşit taksitli kredi ödeme planları hesaplaması son derece kolay ödeme tabloları arasında yer alır. Formül yazılırken göz önüne alınması gereken nokta ‘Faiz’ yazılı olan kısma, aylık %0.83 faiz oranı sunulmuşsa 0.0083 şeklinde yazılarak hesaplanmalıdır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ