Başkanlık Sistemi Nedir?

Başkanlık Sistemi Nedir?

Başkanlık sistemi, devlet yönetiminin tek bir kişi tarafından sağlandığı, bir kişi başkanlığında hükumeti kurma ve devlet yönetimi esasını öngören siyasi bir sistemdir. Yasama, yürütme, yargı organları içerisinde kesin bir ayrım ve dengenin olduğu, yasama ve yargının demokratik esaslara dayanarak, yürütme organının iktidar imkanlarının çerçevesini genişleten hükumet sistemidir.

Başkanlık Sistemi Nedir?

Başkanlık sistemi nedir tek bir kişi ile devletin yönetilmesine denir. Başkanlık sisteminde devleti yöneten, sistemin başındaki kişiye “devlet başkanı” denir. Başkanlık sisteminde bulunan en ayırıcı özellik, yürütme organı nasıl ve ne şekilde seçilir? Parlamenter sistem ile Başkanlık sisteminin farkı, yürütmenin şekli ve rolü ile ilgilidir. Başkanlık sisteminde yasama ve yürütme organları iç içe geçmemiş vaziyettedir.

Başkanlık Sistemi Nasıl Olacak?

Başkanlık sisteminde sabit bir Başkanlık süresi vardır. Seçim düzenlemek için önceden planlanmış tarihler vardır, güven oyu alamadığı için hükumetin düşmesi gibi bir durum söz konusu olamaz, dolayısıyla erken seçim söz konusu olamaz. Kabine üyeleri, devlet başkanı eşliğinde görev yaparlar ve yasama, yürütme organlarına ait ilkeleri uygulamakla mükelleftirler. Başkanlık sistemi nasıl olacak devlet başkanı, ordu, yürütme organı, kabine üyeleri veya başka bir çalışanı tek başına görevden alma hakkına sahiptir.

Devlet başkanını halk seçer, yürütme organı tek kişiden oluşur, yürütme yasamanın güvenini esas almaz bu özellikler Başkanlık sisteminde mutlaka olmalıdır. Yürütme yasamayı fesih edip sonlandırma hakkına sahip değildir, yürütmede görevli bir kişi aynı zamanda yasamada görev yapamaz, başkan yasama ile birlikte çalışamaz, bu özellikler ise sistemde olup olmaması zorunlu olmayan özelliklerdir.

Başkanlık Sistemi İle Yönetilen Ülkeler

Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler; Amerika, Afganistan, Angola, Arjantin, Benin, Belarus, Brezilya, Bolivya, Burundi, Dominik, El Salvador, Endonezya, Ekvador, Filipinler, Fildişi Sahilleri, Gana, Gambiya, Guatemala, Güney Kore, Gine Bissau, Honduras, Haiti, İran, Kazakistan, Kıbrıs, Kenya, Kosta Rika, Kolombiya, Liberya, Malavi, Meksika, Nijerya, Nikaragua, Paraguay, Peru, Panama, Seyşeller, Sudan, Sierra Leone, Şili, Tanzanya, Türkmenistan, Uruguay, Uganda, Venezuela, Zimbabve, Zambiya

Başkanlık Sisteminin Avantajları Ve Dezavantajlar

Yürürlüğe girdiği zaman Başkanlık sisteminin avantajları ve dezavantajları bulunur. Avantajları; başkanı doğrudan halk seçer, bu durum onu güçlü kılar ve doğrudan yetkiye sahip olur. İstikrarlı bir yönetim olur, hesap verilebilirlik bakımından demokratiktir, tek kişinin yönetimi olduğu için kararlar hızlı verilebilir.

Dezavantajları; Başkan, belli bir süre için seçilir görevini iyi yapamasa bile o süre dolmadan görevde kalmaya devam eder. Başkanla aynı fikirleri taşımayan bir yasama ile çalışıyorsa rejim krizleri olabilir, yasama ve yürütme her ikisini de halk seçer ve aralarında bir sorun olduğunda her ikisi de kendini haklı görürse sistem kilitlenme noktasına gelir. En olumsuz tarafı ise Başkan iktidar gücünü kullanarak diktatöre dönüşebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ