Çocuktaki Duruş Bozukluğunu Ciddiye Alın

Çocuktaki Duruş Bozukluğunu Ciddiye Alın

Çocuklar yaradılış gereğince iskelet yapısı narin ve zayıf bir yapıya sahiptir. Bu nedenle duruş pozisyonlarındaki hatalar ilerleyen yaşlardan itibaren çocuğun duruşunu olumsuz yönde etkilemektedir. Küçük yaşta duruş bozuklukları uzman hekim yardımı ile düzeltilmemesi halinde çocuklarda ilerleyen yaşlarda skolyoz, omurga eğriliği, d gibi rahatsızlıkları yanında getirmektedir. Bir kısım çocuklarda ise oyunlarda veya bir kaza sonrasında geçirmiş olduğu kırık ve çıkıkların zamanla kontrol edilmemesinden kaynaklı olarak duruş bozukluklarına neden olduğu görülmektedir. Böyle bir durumda ebeveyn çocuğuna telkinde bulunmalı ve uzman kontrolüne götürmelidir.

Çocuktaki Duruş Bozukluklarının Olumsuz Etkileri

Zaman içerisindeki çocuğun hatalı duruşu nedeniyle omurgada eğrilik, kamburlaşma, ayak disklerinde bir tarafa doğru erime ve boyunu dik tutamama, skolyoz, omurgada S oluşumu gibi problemler çocuktaki duruş bozukluğu ciddiye alınmaması halinde görülen ciddi rahatsızlık türlerindendir. Böylesi bir rahatsızlık ile karşılaşan çocuk zaman içerisinde büyüyerek ileri dönemdeki yaşamının olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Çocuktaki Duruş Bozukluğunun Tedavi Yöntemleri

Öncelikle çocuğun rahatsızlığının hangi duruş bozukluğundan kaynaklı olduğu tespit edilir. Şayet çocuk da bir ağrı bulunmakta ise bölgesel ağrının yeri tespit edilir. Akabinde ebeveyn çocuğun sosyal yaşantısındaki duruşunu gözlemledikten sonra doktoruna çocuğun problemini dile getirir. Uzman ortopedi uzmanı tarafından çekilen film ve tomografiler sonrasında çocuğun duruş bozukluğuna neden olan etmenler ortadan kaldırılır. Ardından uygulanacak fizik tedavileri ile çocuğun duruş bozukluğu tedavi edilmiş olur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ