Çok Para Harcama Hastalığı

Çok Para Harcama Hastalığı

Çok Para Harcama Hastalığı diğer adı ile alışveriş bağımlılığı günümüzün en tehlikeli psikolojik rahatsızlıkları arasında yer almaktadır…

Çok Para Harcama Hastalığı

Çağımızda özellikle yetişkin bireylerde görülen Çok Para Harcama Hastalığı tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır. Kişinin kendisini güçsüz ve zayıf gördüğü zamanlarda artan şiddetlerde görülen bu hastalık eğer ki erken tedavi edilmezse kişinin ileride hem maddi hem de manevi bir şekilde zor durumlara düşmesine neden olabilmektedir.

Kişinin yüklü miktarlarda kredi kartının olması ve bankada ciddi boyutlarda parasının olması geri dönülemeyecek sorunlar ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Kişi sıkıntılı ve üzüntülü durumlarda alışveriş yapma eğilimine girmektedir. Daha sonrasında ise harcadığı bu önemli miktarlar sonrasında kişiler utanç ve sinir duymaktadır. Buda kişinin kısır bir döngünün içine girmesine neden olmaktadır.

Erkeklerde ise çok para harcama hastalığı teknolojik aletlere düşkünlük ile belirtilerini göstermektedir. Çok para harcama hastalığına sahip kişi kendi parası olmasa dahi başkalarından borç alarak anlık hazlar yaşamaya çalışmaktadır. Bu durumda ileride çok büyük sıkıntılar baş göstermesi kaçınılmaz olmaktadır.

Çok Para Harcama Hastalığı Tedavisi

Çok para harcama hastalığının tedavisi tamamen psikolojiktir. Kişinin etrafındaki kişilerin onu değerli biri olarak hissettirmesi gerekmektedir. Kişi anlık hazlar yerine bu tür uzun süreli hazlar sonrasında bu hastalığından rahatlıkla kurtulabilecektir. Uzman psikologlardan da bu konuda destek alarak hastalık tedavi edilebilmektedir.

Çok Para Harcama Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda para harcamak istiyor musunuz?
  • İhtiyacınız olmadığınız şeyleri satın alma eğilimine giriyor musunuz?
  • Yorgun olduğunuz anlarda dahi alışveriş yapmanız gerektiğini hissediyor musunuz?
  • Harcamalarınızı yakın çevreniz ciddi bir kaygı olarak görüyor mu?
  • Aşırı harcama yaptıktan sonra kendinizi suçlu hissediyor musunuz?
  • Alışveriş esnasında kendinizi kontrol etmekte zorlanıyor musunuz?
  • Alışverişe çıkmadan önce kafanızdaki harcama tutarından daha fazla mı harcıyorsunuz?
  • Geçmişten kalan borçlarınızdan endişe duyuyor fakat yine de kendinizi alışveriş yapmaktan alıkoyamıyor musunuz?

Yukarıda sormuş olduğumuz soruların birçoğuna cevabınız evet ise para harcama hastalığına sahip olma ihtimaliniz oldukça yüksek demektir. Bu durumda uzman bir psikologdan yardım almanızı şiddetle önermekteyiz…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ