Daha İyi Odaklanmak İçin 5 Altın Kural

Daha İyi Odaklanmak İçin 5 Altın Kural

 

bilgiliyazar.com ekibi olarak sizlere Daha İyi Odaklanmak İçin 5 Altın Kural hakkında bilgi vereceğiz

Devrin büyük sorunlarından biri odaklanma güçlüğüdür. İnsanların hayatına teknolojinin girmesiyle dikkatler sürekli farklı yönlere çekilmekte ve bunun sonucunda çoğu işimiz yarı kalmakta. Bir iş adamı veya bir öğrenci iseniz ve odaklanma problemi yaşıyorsanız bu yazımız tam size göre!

Daha İyi Odaklanmak İçin 5 Altın Kural

1-Sadece Tek Bir İşe Odaklanın 

Bizler genellikle bir işten başka bir işe sürekli geçişler yaparız. Bu geçişlerde genellikle işlerimiz yarım kalır ve bu bizi kötü hissettirir. Ama sadece bir işi bitirip diğerine geçerseniz kendinizi bir iş bitirdiğiniz için daha mutlu hissedersiniz. Bunu hayatınıza uyguladıktan az bir süre sonra etkisini göreceksiniz.

2-Planlı Olun

Yaptığı her işi düzenli yapan mı kazanır, yoksa karma bir düzen ile yapan mı? Tabii ki düzenli yapan. Odaklanmak için hayatınızı, derslerinizi, işinizi plana sokmalısınız. Çünkü yapılan araştırmalara göre plansız olan kişiler sürekli stres, pişmanlık, özgüvensizlik gibi duygulara kapılırken planlı insanlar; özgüvenli, rahat ve huzurlu bir şekilde yaşarlar. Ne kadar planlı olursak o kadar mutlu oluruz ve ne kadar mutlu olursak o kadar odaklanma gücümüz artar.

3-Sizi İyi Hissettiren ve Motive Eden Müzikler Dinleyin

Her ne kadar kişiden kişiye göre değişse de bazı müziklerin konsantrasyon üzerinde daha olumlu etkisi olduğunu biliyoruz. Yani siz de daha iyi odaklanmak için müziğin gücünden yararlanabilirsiniz. Sonuçta; yapılan araştırmalar da müziğin üretkenliği ve odaklanma becerisini arttırdığını gösteriyor

4-Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Uykusuz kaldığınızda ya da kaliteli uyuyamadığınızda odaklanmanız haliyle zorlaşacaktır. İşte bu nedenle; uyku alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli, kendiniz için doğru bir uyku rutini belirlemelisiniz. Her gün aynı saatte yatıp kalkmalı ve kaç saat uykuya ihtiyaç duyduğunuzu anlamalısınız. Çünkü her insan aynı değildir. Kimileri için 6 saatlik uyku gayet yeterliyken kimileri içinse en az 8 saat uyumak başarının anahtarıdır. Kısacası; kendiniz için doğru olan sistemi kurmalısınız.

5-Dengeli Beslenin ve Spor Yapın

Yetersiz ve düzensiz beslenmek de odaklanma becerinizi zayıflatan bir diğer faktör! Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz, yiyip içtiklerinizin sizi pek çok farklı yönden etkilediğini anlamalısınız. Sabah kahvaltınızdan başlayarak öğle ve akşam yemeğinize, gün içerisindeki ara öğünlerinize varana kadar beslenmenize özen göstermelisiniz. Ayrıca gün içerisinde yeterli miktarda su içmeye itina etmelisiniz. Neticede; sağlıklı bir vücut ve beyin için hem kaliteli hem de doğru beslenmeniz gerekiyor. Tabii bunun yanında düzenli olarak spor aktiviteleri yapmayı da unutmamak gerek.

İşte tüm bunları uygulayarak hayatınızdaki odaklanma gücünü arttırabilir, buna bağlı olarak daha mutlu, düzenli ve güzel bir yaşama sahip olabilirsiniz.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    adam olun

  2. o dedi ki:

    aşkımm sen benim olsana

  3. Anonim dedi ki:

    sen benim aşkımsın ya

BİR YORUM YAZ