Dikkatsizlik İçin Çözüm Yolları

Dikkatsizlik İçin Çözüm Yolları

Dikkatsizlik Nedir?

Günlük hayatta normal bakılması gereken işler varken insanın aklına bazen farklı düşünceler gelir. Bazen geçmişten gelen travmalar, sağlık sorunlarından dolayı işleri yürütmek zorlaşabiliyor. Ya da insanın ortada bir problem varsa mevcut işleri bazen hatalı ya da eksik yaptığı veya konsantre olamadığı bazı durumlar ortaya çıkar. Bazı zamanlarda da herhangi bir sınav sorusunun dikkatli okunmamasından dolayı yanlış cevap verilebiliyor. Bu gibi durumlara dikkatsizlik adı veriliyor. Elbette Dikkatsizlik İçin Çözüm Yolları aramak, bu problemi çözmeye veya en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Dikkatsizlik Neden Olur?

Dikkat dağınıklığı veya dikkat bozulmasının altında yatan temel sebep zihnin dağınık olmasıdır. Zihin dağınıklığı dış etkenlerden dolayı olabileceği gibi kişinin bedensel, ruhsal ya da psikolojik rahatsızlığından dolayı kaynaklanabiliyor. İlk olarak problemin nereden kaynaklandığını tespit etmek gerekiyor. Bu aşamadan sonra Dikkatsizlik İçin Çözüm Yolları aranabilir. Dikkatsizlik belirtileri yakın geçmişte yaşanan kötü hadiseler, aşırı uykusuzluk, stres, aşırı iş yoğunluğu, acele etmek gibi pek çok etken de dikkatsizliğin diğer sebeplerindendir. Plansız hareket etmek, gereken yerde not almamak ya da bir otobüs şoförünün aracı kullanırken hem telefonla hem de yolcularla konuşması gibi örnekler verilebilir.

Dikkatsizlik Problemi Nasıl Çözülür?

Dikkatsizlik İçin Çözüm Yolları arayışına girmeden önce problemin psikolojik veya günlük hayatta yaşanılan hadiselere bağlı olarak olup olmadığını tespit etmek gerçekten önemli bir konudur. Dikkatsizlik çoğu zaman ufak bir planlama ile çözülebileceği gibi bazen de bir uzman doktordan destek almak ta gerekebilir. Mesela, çalıştığınız bir odada birden fazla rengarenk çiçek, tablo, desen, ayrıntı olması sizin zihninizi bambaşka yönlere çekebiliyor. Eğer dikkatinizi bozan sebepler eşyalar ise bunları en kısa sürede ortadan kaldırmanız çok doğru olacaktır. Bunun yerine daha sade, sakin ve rahat bir ortam oluşturmanız sizin düşüneceğiniz konuya daha iyi konsantre olmanızı sağlayacaktır. Başka bir örnek, ders çalışırken müzik dinlemek, televizyon izlemek veya gereksizce sürekli telefonla uğraşmak bir öğrenci için dikkat dağınıklığının temel sebepleridir. Halbuki öğrenci ders çalışırken yalnızca ilgili konuya aklını verdiği zaman ertesi gün öğretmeni kendisine soru sorduğunda büyük ihtimal net ve doğru cevaplar verecektir.

Dikkatsizlik İçin Çözüm Yolları

Dikkatsizliğin çözümü arandığı zaman bunun pek çok yolu vardır. Esas problemi tespit ettikten sonra bunu sizin dikkatsiz olduğunuzu düşünen insanlarla masaya yatırmanız da isabetli bir karar olacaktır. Çünkü olaya dışarıdan bakan başka bir insanla bu konuyu konuşursanız daha erken çözüm yolu üretebilirsiniz. Sizin hangi konularda ve hangi zamanlarda daha çok dikkatsizce hata yaptığınızı söyleyecektir. Daha da önemlisi sizin bu konuyu kabullenmeniz gerekiyor. Çünkü kabullendiğiniz zaman konuştuğunuz kişiyi dikkatlice dinleyeceğinizden dolayı çözüme gitmeniz kolaylaşacaktır. Yakın çevrenizle de bu konuyu konuşabilirsiniz. Fakat denediğiniz onca yola rağmen hala olumlu yönde bir ilerleme gösteremiyorsanız o zaman en kısa sürede bir uzman psikologdan yardım almalısınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ