Dünyanın En Kalabalık Şehirleri | Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Dünyanın En Kalabalık Şehirleri | Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Bu yazımızda sizlere 2016 yılı itibariyle Dünyanın en kalabalık şehirleri hangileri olduğunu aktaracağız…

Tamamen bilgiliyazar.com okurlarını bilgilendirmek amacı ile hazırlamış olduğumuz bu yazımız genel kültür haznenizi geliştirmek amacı ile sizlerle paylaşılmaktadır. Maalesef dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde bir Türk şehri bulunmamaktadır. Birleşmiş Milletler verilerine göre aktarmış olduğumuz dünyanın en kalabalık şehirleri hangileri olduğuna hemen göz atalım…

Dünyanın En Kalabalık Şehirleri

10- New York (18,6 Milyon Nüfus)

New York

ABD’nin en kalabalık şehri unvanına sahip olan New York 18,6 milyon nüfusa sahip bir şehirdir.

9- Kahire (18,8 Milyon Nüfus)

Kahire

Afrika’nın ve Mısırın en kalabalık şehri olma özelliğine sahip olan Kahire 18,8 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehirleri sıralamasında 9. Sırada yer almaktadır.

8- Osaka (20,2 Milyon Nüfus)

Osaka

Osaka Japonya’nın en büyük ve en kalabalık şehri olması ile dikkat çekmektedir. Osaka Nüfusu 20,2 milyondur.

7- Pekin (20,4 Milyon Nüfus)

Pekin

Pekin bilindiği gibi Çin Halk Cumhuriyet’inin başkenti özelliğine sahiptir. Dünyanın en kalabalık şehirleri sıralamasında 20,4 milyonluk nüfusu ile 7. Sırada yer almaktadır.

6- Meksiko City (21 Milyon Nüfus)

Meksiko City

Kuzey Amerika’nın ve Meksika’nın en kalabalık şehri özelliğine sahip olan Meksiko City 21 milyonluk nüfusu ile dikkat çekmektedir.

5- Bombay (21,2 Milyon Nüfus)

Bombay

Hindistan’ın en kalabalık ikinci şehri olma özelliğini gösteren Bombay 21,2 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehri sıralamasında 5. Sırada yer almaktadır.

4- Sao Paulo (21,3 Milyon Nüfus)

Sao Paulo

Güney Amerika’nın en kalabalık şehri olma özelliğine sahip olan Sao Paulo listemizde 4. Sırada yer almaktadır.

3- Şanghay (23,7 Milyon Nüfus)  

Şanghay

Başkent olmadan dünyanın en kalabalık şehirleri listesine girmiş ender şehirlerarasında yer alan Şanghay 23,7 milyon nüfusu ile Çin’in en kalabalık şehri olma özelliğini göstermektedir.

2- Delhi ( 25,7 Milyon Nüfus)

Delhi

Hindistan’ın en kalabalık şehri aynı zamanda Hindistan’ın başkenti olan Delhi, 25,7 milyonluk nüfusu ile Dünyanın En Kalabalık Şehirleri sıralamasında 2. Sırada yer almaktadır. Denize kıyısı olmayan en kalabalık şehir olma unvanına da sahiptir.

1-Tokyo (38 Milyon Nüfus)

Tokyo

Dünyanın en kalabalık şehri sıralamasında tahmin ettiğiniz gibi Japonya’nın başkenti Tokyo gelmektedir. Tokyo bu unvanı 38 milyonluk nüfusu ile elde etmektedir. Aynı zamanda en kalabalık başkent ve denize kıyısı olan en kalabalık şehir olma özelliğine de sahiptir.

Böylelikle bilgiliyazar.com ekibi olarak sizlere dünyanın en kalabalık şehirleri hangileri olduğunu aktardık Bir başka faydalı bilgiler ile görüşmek dileğiyle…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ