Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi

Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi
Makaleyi Oylamak İstermisiniz
[Toplam: 0 Average: 0]

Bu yazımızda Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi hangileri olduğunu aktaracağız…

Social Progress Imperative adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşun sıraladığı bu ülkeler bir takım kıstaslar göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Bu kıstaslar arasında sağlık, barınma, eğitim, erişebilirlik, yaşam kalitesi, kişisel haklar ve seçme ve seçilme özgürlüğü gibi kıstaslar yer almaktadır. Her ülke 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulmuştur.

Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi

  1. İzlanda – 88.45 puan

Düşük nüfus yapısı ile İzlanda, Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi sıralamasında 10. sırada yer almaktadır.

  1. Birleşik Krallık – 88.58 puan

Eğitim ve sağlık alanlarındaki kalitesi ile dikkat çeken Birleşik Krallık listemiz de 9. sırada yer almaktadır.

  1. Hollanda – 88.65 puan

Küçük coğrafi yapısı ile Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında yer alan Hollanda bu sıralamada 8. sırada ter almaktadır. Kişisel hak ve özgürlükler konusunda puanı en yüksek olan ülkedir.

  1. Norveç – 88.70 puan

Dünya’nın en soğuk ülkeleri arasında yer alan Norveç listemizde 7. sırada yer almaktadır. Sağlık ve beslenme konularında oldukça kaliteli bir ülkedir Norveç…

  1. İsveç – 88.80 puan

Önemli İskandinav ülkeleri arasında yer alan İsveç Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi sıralamasında 6. konumdadır. Beslenme ve kişisel haklar konularında ön plana çıkmaktadır.

  1. İsviçre – 88.87 puan

Sağlık ve beslenme konularında ön plana çıkan İsviçre Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi sıralamasında 5. sırada yer almaktadır.

  1. Avustralya – 89.13 puan

Avustralya Eğitim ve İş olanakları göz önüne alındığından oldukça önemli ülkeler arasında yer almaktadır. Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi sıralamasında 4. konumda yer almaktadır.

  1. Danimarka – 89.39 puan

Birçok kıstas arasında zirveyi zorlayan ülkelerden biri olan Danimarka gelir eşitliği bakımından ciddi bir konumda yer almaktadır. Bir takım temel kriterler göz önüne alındığında Danimarka zirveyi zorlayan ülkeler arasında yer almaktadır.

  1. Kanada – 89.49 puan

Sağlık ve Eğitim konularında zirveyi zorlayan ülkelerin başında yer alan Kanada birçok cezbedici özellikleri içerisinde barındırmaktadır Eğitim ve iş olanakları konularında ön plana çıkan bu ülke birçok insanın arzuladığı yaşam standartlarını sunmaktadır.

  1. Finlandiya – 90.09

Listemizin 1. sırasında yer alan Finlandiya, Dünya’nın Yaşam Standartları En Yüksek 10 Ülkesi sıralamasında önümüzdeki senelerde de bu başarılı konumunu zorlayacak gibi görünüyor. Neredeyse bütün kıstaslarda zirveyi hiç bir ülkeye kaptırmayan Finlandiya yaşam standartları en iyi ülke olarak gösterilmektedir…

Bu yazımızda sizlere faydalı bilgiler vermeye çalıştık bir başka faydalı bilgiler makalesinde görüşmek dileğiyle…


UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ