Elektriksel Akım Nedir?

Elektrik var olduğundan bu yana hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Etrafımızda kullandığımız hemen hemen her elektronik cihaz elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadır. Elektrik bu denli önemli olduğunu düşündüğümüzde temel olarak bilinmesi gereken terimler de artmaktadır.

Elektrik Enerjisi

Elektrik enerjisi, temel olarak bir iletkenin içinde elektronların iletilmesi ile gerçekleşir. Bu enerji ihtiyaca göre depolanabileceği gibi anlık olarak da kullanılabilir. Elektrik enerjisi temel kavramları; Akım, gerilim ve dirençtir. Bu terimler bilindiği takdirde elektrik temel bilgisi öğrenilmiş olacaktır.

Elektriksel Akım Nedir?

Elektriksel İletkenler ve Özellikleri

Elektriksel iletkenlik, iletken tel içerisinde elektronların ne kadar az kayıpla iletildiğiyle ilgilenir. Bu iletkenlerin iletkenlik dereceleri değişebileceği gibi hassasiyet gereken yerlerde uygun iletkenler kullanılmalıdır. Örneğin bakır iletken genel kullanıma uygun iken gümüş hatta altın iletkenler kaybın istenilmediği durumlarda tercih edilmektedir. Bu örnekte de belirtildiği gibi iletkenlik bakırdan altına doğru artış göstermektedir. Elektriksel hesaplar yapılırken bu kayıplar göz önüne alınmalıdır.

Elektriksel Akım Nedir?

Elektriksel akım, uygun olan iletken içerisinde elektronların bir noktadan bir noktaya iletilmesi ile oluşur. Akım ( elektriksel akım ) için elektrik enerjisinin iletilmesi ve taşınması gereklidir. Elektriksel akım olmadan elektrik enerjisinden bahsedilemez. Genel anlamda elektrik enerjisi, iletkenin gösterdiği karşı zorluğa karşı ki buna iletkenin özgül direnci denir, başlangıç noktasından bitiş noktasına elektriksel akımın taşınması ile oluşmaktadır. Evlerimizde kullandığımız elektriksel enerjinin temeli bu şekilde oluşmaktadır.

UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalaması: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ