Emine Erdoğan Kimdir? Emine Erdoğan Hayatı

Bu yazımızda Türkiye’nin önemli şahsiyetlerinden biri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan Kimdir? detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız…

Emine Erdoğan Kimdir?

Emine Erdoğan 21 Şubat 1955 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir. 5 çocuklu ailenin en küçüğüdür. Aslen Siirtli ve Arap kökenlidir. Babasının adı Cemal Gülbaran Annesinin adı ise Hayriye Gülbaran’dır. Emine Hanım ailenin tek kızı olma özelliğini taşımaktadır tam 4 tane erkek kardeşi bulunmaktadır. Çocukluğu İstanbul’un Fatih ve Üsküdar ilçelerinde geçmiştir.

Zeynep Kamil ilkokulundan mezun olmuştur. Daha sonra ise Mithatpaşa Kız lisesine gitmiştir. Ders notları oldukça iyi olmasına rağmen kendi isteğiyle bu okulu yarıda bırakmıştır. 15 yaşına yani Ergenlik çağına girmesi ile birlikte en büyük abisinin okumayacaksan kapanma zamanın geldi diyerek baskısı yapması onu bir hayli üzmüştür. Başlarda bu isteğe karşı çıkmasına rağmen annesinin kapanma konusunda ona yardım etmesi ile birlikte tamamen kapanma kararı aldı ve hiçbir zaman açılma ihtiyacı hissetmedi.

Okul hayatını noktaladıktan sonra sosyal yaşantısında aktif olmaya çalışan Emine Erdoğan, Şule Yüksel Şenler ile tanıştı. Bu kişinin kurmuş olduğu idealist kadınlar derneğinde aktif rol alması onun hayatının dönüm noktası olmuştur. Bu derneğin bir konferans çalışması sırasında Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmış 23 yaşında iken 4 Temmuz 1978 tarihinde evlenmişlerdir.

Türkiye’nin First Lady’si olarak tanımlanan Emine Hanımın hayatı 2007 yılında Ayla Özcan tarafından “Emine Erdoğan: İktidara Taşıyan Kadın” adıyla kitaplaştırılmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan ile evliliğinden Ahmet Burak Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Necmettin Bilal Erdoğan ve Esra Erdoğan adında 4 çocuğu bulunmaktadır.

Emine Erdoğan Nereli

Emine Hanım aslen Siirtli ve Arap Kökenlidir.

Emine Erdoğan Yaşı

Emine Hanım 60 yaşındadır.

Emine Erdoğan Boyu

Emine Hanımın boyu 1,70 cm’dir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın eşinin yukarıda saydığımız özelliklerinin yanı sıra duygusal bir kişiliğe sahip olduğu da belirtilmektedir. Dostları oldukça yardımsever ve mütevazi bir kişiliğe sahip olduğunu da belirtmiştir. Oldukça sade ve gösterişsiz bir hayat sürmeyi tercih eden Emine Hanım şuana kadar birçok yardımsever kişiye yardımda bulunmuştur.

Bu yazımızda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi olan Emine Erdoğan’ın Hayatı, biyografi hakkında önemli bilgiler paylaştık. Bir başka önemli şahsiyetlerin biyografi ile görüşmek dileğiyle…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ