En Değerli Teknoloji Şirketleri 2018

En Değerli Teknoloji Şirketleri 2018

Teknoloji denildiğinde artık hayatımızın her alanında olan ve farklı şirketler tarafından üretilen birbirinden çeşit teknolojilerden yararlanıyoruz. Yılların geçmesi ile daha düne kadar tuşlu telefonlar kullanır iken şuan tuşlu telefon devri artık tarihe karışmak üzeredir. Teknolojinin hızını ve kısa zamanda üretilip piyasalarda yerini bulan birçok ürünün daha fonksiyonel, akıllı teknolojileri görebiliriz. Birkaç sene önce aynı şeyleri kullanmıyor muyduk? Evet, kullanıyorduk fakat daha fonksiyonel, daha çözüm üreten veya pratik olanları değildi günümüz teknolojisinde artık her şeyi daha pratik daha basit ve daha akıllı olarak bulabilir hale gelmiş bulunmaktadır.

Gelişen teknolojide en değerli teknoloji şirketlerinin sıralarına bakılması gerekir ise;

En Değerli Teknoloji Şirketleri

Apple

Apple, merkezi Kaliforniya’da bulunmaktadır. Tüketici elektroniği, yazılım ve kişisel bilgisayar tasarlayan ve geliştiren bir şirkettir. En çok bilinen ürünleri ise; Mac, iPhone, iPod ve iPad gibi ürünlerdir.

Apple CEO: Tim Cook, 1 Kasım 1960 yılında ABD doğmuştur. IBM’de 12 yıl kişisel bilgisayarlar bölümünde sorumlu direktörlük görevi yapmıştır. Nike’ın yönetim kurulunda da yer almaktadır. Apple’da CEO görevine 2011’de başlayan Tim Cook halen görevi başında yer almaktadır. Apple, piyasa değeri: 586 milyar dolardır. 5 yıl öncesine kadar 120 milyar dolar değerinde iken teknoloji büyüme kateden en iyi şirketler arasında 1.sırada yer almaktadır.

Google

Alphabet Inc., Google ve Google’a ait kuruluşların hepsini bir çatıda toplayan ve 2015 yılında kurulan bir şirket konumundadır. Alphabet CEO: Larry Page, 26 Mart 1973 yılında ABD’da doğmuştur. Google, piyasa değeri: 500 milyar dolardır.

Microsoft

Microsoft, merkezi Washington’da bulunmaktadır. Yazılım ve bilişim üzerinde ürünler geliştirmeye devam eden uluslu bir şirkettir. En çok bilinen ürünleri ise; Windows, Xbox ve Office gibi ürünlerdir.

Microsoft CEO: Satya Nadella, 1967 yılında Hindistan’da doğmuştur. 1992 yılında Microsoft’a katılmıştır, çeşitli pozisyonlarda bulunarak görev yapmıştır. Microsoft’ta CEO görevine 2014’te başlayan Satya Nadella, halen görevi başındadır. Microsoft, piyasa değeri: 407 milyar dolar olarak 3.sırada yer almaktadır.

Facebook

Facebook 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde ilk oluşumunu göstermiş bir arkadaşlık kurma, eski arkadaşlarınızı bulmak yorumuyla yola çıkmış bir sosyal ağdır. Dünya genelinde en çok kullanılan Facebook aktif kullanıcı sayısı 1,6 milyar ve üzerine çıkmaya devam etmektedir. Sosyal medya platformu olmanın dışında yapay zekâ, VR gözlük gibi birçok alanda yatırım yapan bir şirkettir.

Facebook CEO: Mark Zuckerberg, 1984 yılında Amerika’da doğmuştur. 2004 yılında Facebook’u kurmuş ve CEO olarak görevine devam etmektedir. Facebook, piyasa değeri: 314 milyar dolar olarak 4.sırada yer almaktadır.

Amazon

Amazon, ABD’nin Seattle şehrinde kurulan ve en büyük internet alışverişi sağlayan ilk site olarak bilinmektedir. Sitede DVD, Müzik CD’si, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar gibi daha birçok ürün yer almakta ve satılmaktadır. Amazon CEO: Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 yılında ABD’da doğmuştur. Amazon, piyasa değeri: 292 milyar dolar olarak 5.sırada yer almaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ