Erbakan Ne Zaman Öldü?

Erbakan ne zaman öldü? Erbakan nasıl vefat etti? Bu yazımızda Erbakan ne zaman öldü? gibi soruların yanıtlarına yer verdik. Erbakan ne zaman öldü? İşte cevabı…

Necmettin Erbakan Ne Zaman Öldü?

29 Ekim 1926 doğumlu olan Necmettin Erbakan, mühendislik, siyaset ve akademisyenlik gibi görevlerde bulunmuştur. Anne tarafı Çerkez, babasının soyu ise eski bir Adana beyliğine dayanan Erbakan, 1943 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirmiştir. Üniversiteye sınavsız giriş hakkı olmasına rağmen üniversite yerleşimi için sınava girdi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazandı. O dönemde üniversitede Süleyman Demirel ve Turgut Özal da eğitim görüyordu.

1948 yılında İTÜ Makine Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu ve Motorlar Kürsüsü’nde asistanlığa başladı. Böylece akademisyenlik kariyesi başlamış oldu. Bir süre motor dersleri veren Necmettin Erbakan, üniversitesinin gönderdiği Almanya Aachen Teknik Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Klockneɾ Humboldt Deutz AG motor fabrikasına iş için çağırıldı. Alman Ordusu için araştırmalar yapan bir araştırma enstitüsünde çalışmalar yaptı. 27 yaşındayken ülkesine dönerek Doçent ünvanı aldı.

1965’te profesörlük ünvanı aldı ve 1967 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreteri oldu. Aynı yıl sekreteri olan Nermin Saatçioğlu hanımefendiyle evlendi. 28 Haziran 1996 ve bir sene sonra 1997 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı yapmıştır.

Necmettin Erbakan ne zaman öldü? 2011 yılının 19 Ocağında ayağında ortaya çıkan damar iltihabı hastalığı nedeniyle hastanede yoğun bakım altına alındı. Bir süre tedavi görerek taburcu edilmesinin ardından, kısa süre sonra solunum ve kalp yetmezliği rahatsızlığı sebebiyle Ankara’daki Güven Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde uygulanan tüm tedavilere rağmen solunum yetmezliği çekerek, kalp ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle 27 Şubat 2011 sabahı saat 8:50’de doktorlarının muayenesi esnasında koroner arter rahatsızlığı sonucu şuurunu yitirerek komaya girmiş, saatler aynı sabahın 11:40’ını gösterirken yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamsal işlevlerinin desteklenmesine rağmen yaşamını yitirmiştir. Önce Ankara Hacı Bayram Cami’nde ardından getirildiği İstanbul Fatih Cami’nde cenaze namazı kılınarak, Zeytinburnu Merkez Efendi Mezarlığına defnedilmiş, vasiyeti üzere resmi tören düzenlenmemiştir. Dünya liderlerinin mezarlarından topraklar getirilerek toprağına serpilmiştir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ