BilgiliYazar.Com https://bilgiliyazar.com İnternet'in Bilgi Ansiklopedisi Wed, 26 Jul 2017 13:03:04 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.1 https://bilgiliyazar.com/wp-content/uploads/2017/03/cropped-favicon-32x32.png BilgiliYazar.Com https://bilgiliyazar.com 32 32 Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir? https://bilgiliyazar.com/taseron-iscilere-kadro-sozu-ile-ilgili-yapilan-calismalar-nelerdir/ https://bilgiliyazar.com/taseron-iscilere-kadro-sozu-ile-ilgili-yapilan-calismalar-nelerdir/#respond Wed, 26 Jul 2017 13:03:04 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1393 Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir? Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir? Taşeron, büyük bir iş yapmayı üstlenen firmadan iş alan, işin herhangi bir bölümünü onun hesabına yapan küçük üstencidir. 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde iş güvencesine dayalı birkaç yükümlülükler 30 işçiden daha az işçi barındıran mekânları kapsamaktadır. Bu […]

Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir? Taşeron, büyük bir iş yapmayı üstlenen firmadan iş alan, işin herhangi bir bölümünü onun hesabına yapan küçük üstencidir. 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde iş güvencesine dayalı birkaç yükümlülükler 30 işçiden daha az işçi barındıran mekânları kapsamaktadır. Bu nedenle işverenler belirli iş bölümlerini taşeron işçisine vererek bu işlerin topyekûn hallolmasını sağlıyor aynı zamanda kendi kadrolarını küçültüyor ve bir bakıma kendi üretim ve iş maliyetini azaltıyordur.

Ülkemizde Taşeronlaşma Oranı Nedir?

Örnek verecek olursak inşaat hizmetlerini taşeron bir firmaya veren devlet kurumu veya özel kurum, kendi işçilerini kadrodan çıkarmakta ve buna dayanarak çalışan giderini azaltmaktadır. Şunu da belirtmek gerekiyor ki Türkiye’de 1 milyon 700 bin taşeron işçisi var ve bu sayı incelediğim grafiklere göre 21.yüzyıl itibariyle hayli artış göstermekte. Ülkemizde taşeron işçilerinin birer iş kanununa ihtiyacı var, örneğin kadrolaştırılıp devlet desteği sağlanması gibi, iş kazalarının yüzde 90 gibi muazzam korkutucu oranı taşeron firmalarda patlak veriyor ise hukuk ve sosyal devlet anlayışı ile yönetiliyorsak devletimizin bu konuya bir el atması gerekiyor. Taşeron işçilerimizin yüzde 50’lik kısmını oluşturan yaş aralığı ise 25-40 yaşlarıdır.

Bundan çıkaracağımız sonuç ise orta yaş grubuna ve ev geçiren işçilerimize sağlıklı ve destekli iş olanakları sağlamak, gelecek nesillere yatırım yapmamız demektir, neticede bu insanlar emekli kişiler değillerdir. Bir diğer en önemli konu ülkemizin belirlediği asgari ücretin altında çalışmalarıdır, bu alın teri ile kazanılan maaş sadece 1.200 Türk Lirasının altındadır (İstanbul’da ev geçindirme maliyetinin hayli fazla olduğunu tahmin edebiliyoruz.). Ayrıca sendikalarca yapılan araştırmada her 5 taşeron işçisinin 4’ü kendini iş güvencesi altında bulmadığını düşünüyor.

Taşeron İşçileri Kadro Heyecanı Yaşıyor

Taşeron işçilere kadro sözü ile ilgili yapılan çalışmalar nelerdir? Sorusu her taşeron işçisinin aklını kurcalayan bir diğer önemli husustur. Taşeron işçileri geçen sene kadroda yer alma heyecanı yaşarken ülkemizde gerçekleşmiş ve 250 şehit verdiğimiz üzücü girişim sebebiyle taşeron emekçilerinin kadro bekleyişi bir süreliğini askıya alındı. Bakanlıklar Başbakanlık tarafından bir çalışma programı bekliyor, bizde bu vesile ile tüm çalışanlarımıza kolaylıklar diliyoruz.

Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/taseron-iscilere-kadro-sozu-ile-ilgili-yapilan-calismalar-nelerdir/feed/ 0
Siberalem Sohbet Nedir? https://bilgiliyazar.com/siberalem-sohbet-nedir/ https://bilgiliyazar.com/siberalem-sohbet-nedir/#respond Mon, 17 Jul 2017 11:09:27 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1388 Siberalem Sohbet Nedir? Siberalem “ebi” isimli bir firma tarafından tasarlanan bir tanışma sitesidir. 2000 yılında kurulmuştur. Bu sitede yaklaşık 2 milyon insan vardır Siteye kayıt olan tüm profiller editörler tarafından kontrol edilir. Sitenin amacı evlilik ya da arkadaşlık kurmaktır. Diğer sitelerden farklarından bir tanesi de üye sayısının çok fazla olmasıdır diğeri de Türkiye’deki ilk arkadaşlık […]

Siberalem Sohbet Nedir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Siberalem Sohbet Nedir? Siberalem “ebi” isimli bir firma tarafından tasarlanan bir tanışma sitesidir. 2000 yılında kurulmuştur. Bu sitede yaklaşık 2 milyon insan vardır Siteye kayıt olan tüm profiller editörler tarafından kontrol edilir. Sitenin amacı evlilik ya da arkadaşlık kurmaktır. Diğer sitelerden farklarından bir tanesi de üye sayısının çok fazla olmasıdır diğeri de Türkiye’deki ilk arkadaşlık sitesi olmasıdır. Ücretli bir sitedir. Ücretli olmasının avantajlarından birisi de ciddi bir site elde edilmiştir. Gerçekten evlenmek ya da sevgili olmak istemeyen kimse siteye üye olmayacaktır. Bir de telefon numarası vermeye gerek yoktur telefon olmadan da bu siteden mesajlaşılabilir. Bu siteyi bilgisayar ile kullanabileceğimiz gibi aynı zamanda android ve iOS işlemcilerinden de indirerek günün her saati her ortamda giriş yapabiliriz.

Üyelik İçin

Öncelikle ÜYE OL tonuna basmak gerekiyor. Ardından cinsiyet, yaş, kilo, e-posta ve şifre gibi gerekli alanları doldurmak gerekiyor. Üye olduktan sonra ilgi çekici bir profil fotoğrafı ve güvenilir ve gerçek bilgileri anlatmak gerekiyor. Yine aynı şekilde fotoğraflar da önce editörler tarafından kontrol ediliyor ardından onaylanırsa eklenebiliyor. Müstehcen ya da yüzünüzün belli olmadığı fotoğraflara izin verilmiyor. Verilen bilgiler çok önemli çünkü bilgi verdikçe sistem dize uygun profilleri göstermeye başlıyor. Yani ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar size uygun kişiler çıkacaktır. Örneğin film izlemekten hoşlanan birisi iseniz size uygun film izlemekten hoşlanan kişileri bulmaktadır. Giriş yaptıktan sonra çıkan adaylar içinden kullanıcı adına tıklayarak kişiyi ve bilgilerini görebiliyoruz.

Canlı Sohbet

Canlı sohbet özelliği ile ekranın sağ alt köşesinde bir açılır pencere var buradan beğendiğimiz kişilere mesaj gönderebiliriz. Ancak gönderdiğimiz mesaj ilgi çekici olmalı çünkü aynı günde, aynı kişiye birçok mesaj gelecektir bu yüzden onun fark etmesini sağlamak lazım.

Hadi o zaman sizde evlenmek ya da sevgili olmak istiyorsanız bir an önce bu büyük tanışma portalını indirin. Beyaz atlı prensinizi ve sarı saçlı prensesinizi belki de buradan bulacaksınız.

Siberalem Sohbet Nedir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/siberalem-sohbet-nedir/feed/ 0
Türkan Saylan Kimdir? https://bilgiliyazar.com/turkan-saylan-kimdir/ https://bilgiliyazar.com/turkan-saylan-kimdir/#respond Sun, 16 Jul 2017 15:29:47 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1385 Türkan Saylan Kimdir? Türkan Saylan Kimdir? 1935 yılının Aralık ayının 13’ünde dünyaya gelen Türkan Saylan, Kandilli Kız Lisesi mezuniyetinden sonra, hayali olan İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi. Mezun olmasının ardından Deri ve Zührevi hastalıklar konusunda uzman doktor olarak meslek hayatına devam etti. Fransa ve İngiltere ülkelerinde birçok çalışmaya imza atan Saylan, 1977 yılından sonra mesleğinde profesörlük […]

Türkan Saylan Kimdir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Türkan Saylan Kimdir?

Türkan Saylan Kimdir? 1935 yılının Aralık ayının 13’ünde dünyaya gelen Türkan Saylan, Kandilli Kız Lisesi mezuniyetinden sonra, hayali olan İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi. Mezun olmasının ardından Deri ve Zührevi hastalıklar konusunda uzman doktor olarak meslek hayatına devam etti. Fransa ve İngiltere ülkelerinde birçok çalışmaya imza atan Saylan, 1977 yılından sonra mesleğinde profesörlük unvanı ile ilerledi. 70’li yıllarda başladığı cüzzam araştırmaları ile Cüzzamla Savaş Derneğini kurdu. Uzun yıllar Dünya Sağlık Örgütü’nün cüzzamla ilgili danışmanlığını yaparak başarılarına bir yenisini ekledi. Ayrıca bu yıllarda ILU’nun kurucusu olarak, başkanın yardımcısı olma görevine devam etti. 2 tane oğlu ve 2 tane torunu olan saylan, çok uzun yıllar meme kanseri ile mücadele verdi.

Başarının Simgesi Türkan Saylan

Sayısız başarılara imza atmış bir kadın olan Prof. Dr. Türkan Saylan, aldığı ödüller sayesinde başı önde, gururla yolunda yürüdü. 1996’da Atatürk İlke ve Devrimleri, 1990’da yılın kadını, 1991’de Melvin Jones, 1996’da Atatürkçü Düşünceye Hizmet gibi sayısız ödüle layık görülen tıp doktoru Saylan, aynı zamanda akademisyenlik, yazarlık gibi unvanları da gururla taşıdı. Aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Genel Başkanlığı’nı yapmış eğitimci bir kadındır. Varlığı ile her dönemde gençlere ışık olacak Türkan Saylan sözleri, onun yolunda ilerlemek isteyenlere rehber niteliğindedir. ‘Her eğitimli kadının bu Cumhuriyet’e borcu vardır’ sözü de yaşamına dair derin izler taşımaktadır.

Kaybettiğimiz Çok Önemli Bir Değer

Atatürk’e olan sevgisi ve onun yolunda attığı adımlarla bilenen Türkan Saylan’ın hayatı bir ders niteliği taşıdığından, onun ardından gelen nesiller tarafından da bilinmeli ve örnek alınmalıdır. Gelişmeye açık her gencin bilmesi gereken Türkan Saylan gerçekleri, başarı ve zorlukların nasıl bir arada bulunduğunun en güzel kanıtıdır. Her zaman iyiliği ve doğruluğu öğütleyen bilim insanı, aydın kişiliği ile sayısız başarının ardındaki isimdir.

Çok kıymetli bir eğitimci ve doktor olan Türkan Saylan’ın ölümü, Türkan Saylan neden öldü sorularına da sebep olmuştur. 2009 yılının Mayıs ayında yıllardır savaştığı kansere yenik düşen ve hayatını kaybeden bu değerli isim bıraktığı eserler ve ödüllerle daima yaşatılması gereken bir değerdir.

Türkan Saylan Kimdir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/turkan-saylan-kimdir/feed/ 0
Hangi Hastalıklar Tensel Temas Yoluyla Bulaşır? https://bilgiliyazar.com/hangi-hastaliklar-tensel-temas-yoluyla-bulasir/ https://bilgiliyazar.com/hangi-hastaliklar-tensel-temas-yoluyla-bulasir/#respond Thu, 06 Jul 2017 12:33:02 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1377 Tensel temas yani dokunma yoluyla ve eşyalarla bulaşan hastalıklar cilt hastalığı olarak kendini gösterirler.Bu hastalıkların diğer hastalıklara göre ölümle sonuçlanma oranı düşüktür. Hastalığın durumu tedavi yöntemine göre değişmektedir. Bu hastalıkların en çok görüleni “uyuz ” dur. “Uyuz” bir çeşit cilt hastalığıdır. Hasta olan kişiye dokunmak, kıyafetlerini giymek, aynı yatakta yatmak, aynı yastığı kullanmak gibi çeşitli […]

Hangi Hastalıklar Tensel Temas Yoluyla Bulaşır? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Tensel temas yani dokunma yoluyla ve eşyalarla bulaşan hastalıklar cilt hastalığı olarak kendini gösterirler.Bu hastalıkların diğer hastalıklara göre ölümle sonuçlanma oranı düşüktür. Hastalığın durumu tedavi yöntemine göre değişmektedir.

Bu hastalıkların en çok görüleni “uyuz ” dur. “Uyuz” bir çeşit cilt hastalığıdır. Hasta olan kişiye dokunmak, kıyafetlerini giymek, aynı yatakta yatmak, aynı yastığı kullanmak gibi çeşitli sebepler yüzünden ortaya çıkar.

Tedavi Yöntemi:

İlaçlar yardımıyla böcekleri istila etmeye ve yok etmeye çalışılır. Çeşitli kremler ve losyonlar verilir. Sürülen bölgeler 8 saat boyunca ilaçlı şekilde bırakılır. Örnek ilaçlar: Elimite, Lindane losyon, Crotamiton

İkinci hastalık ise “mantar hastalığı”. Mantar Hastalığı vücutta çeşitli yerlerde görülür. Bu yerler ayaklar, koltuk altları ve saç derisidir. Çorap, terlik, ayakkabı yoluyla bulaşırsa ayak mantarıdır. Koltuk altlarına ise giydiğiniz kıyafetler yoluyla bulaşır. Mantar hastalığı sıcak ve nemli ortamı çok sever. Bu ortamda hastalık çok fazla yayılır. Mantar hastalığından korunmak için başkalarının eşyalarını kullanmamak özellikle ayakkabılarını giymemek gerekir. Ayakta olan mantar için ayaklar sık sık yıkanmalı ve havalandırılmalıdır. Aynı şekilde koltuk altın temizliğine de dikkat edilmelidir.

Hangi Hastalıklar Tensel Temas İle Bulaşır?

Trahom hastalığı dokunma ve eşya yoluyla bulaşan hastalıktır. Bu hastalık da gözde görülür. Hasta kişinin havlusunun veya gözle temas eden başka bir eşyasının kullanımı ile kişiden kişiye geçer. Bu hastalığın tedavisi kolaydır ancak yine de temizliğine çok dikkat edilmelidir

Grip : En çok tokalaşma ile bulaşır aynı şekilde yakın konuşma, öpüşme, kalabalık ortamlarda bulunma yoluyla da bulaşır. Tokalaştıktan sonra ellerimizi yıkamazsak hastalık yayılmaya devam eder. Tedavisi ise ilaçla yedi günde sonuca ulaşır ancak ilaçtan çok yatıp dinlenmek önemlidir . Gerekli vitaminler ilaç yoluyla veya meyve sebzeler yoluyla alınmalıdır.

Hangi Hastalıklar Tensel Temas Yoluyla Bulaşır? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/hangi-hastaliklar-tensel-temas-yoluyla-bulasir/feed/ 0
Bedava Tatil Nasıl Yapılır? https://bilgiliyazar.com/bedava-tatil-nasil-yapilir/ https://bilgiliyazar.com/bedava-tatil-nasil-yapilir/#respond Fri, 30 Jun 2017 07:15:25 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1373 Bedava Tatil Nasıl Yapılır, Bayram Tatili Yapmak ve Bayram Seyahati Bedava Tatil Nasıl Yapılır? Geleneksel bayram adetleri yerini, bayram tatillerine ve ekonomik tur seçeneklerine bırakması ile birlikte bu bayramlar artık farklı anlamlar kazanmaya başladı. Hafta sonlarının birleştirilmesi ile 9 güne çıkan bayram tatilleri, insanları sevindiriyor.   Bayramlarda gün geçtikçe insanlar tatile ve gerek yurt içi […]

Bedava Tatil Nasıl Yapılır? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Bedava Tatil Nasıl Yapılır, Bayram Tatili Yapmak ve Bayram Seyahati

Bedava Tatil Nasıl Yapılır? Geleneksel bayram adetleri yerini, bayram tatillerine ve ekonomik tur seçeneklerine bırakması ile birlikte bu bayramlar artık farklı anlamlar kazanmaya başladı. Hafta sonlarının birleştirilmesi ile 9 güne çıkan bayram tatilleri, insanları sevindiriyor.

 

Bayramlarda gün geçtikçe insanlar tatile ve gerek yurt içi gerekse yurt dışı seyahatlere yönelmeye başladı. Tur firmaları, işletmeler, oteller vs. uygun fiyatta rezervasyon fırsatı sunduğu için cazip hale geliyor. Bedava tatil nasıl yapılır? veya uygun fiyatta tatil nasıl yapılır sorusunu aşağıdaki 6 seçenekle açıkladık.

Bedava Tatil Yapmanın Yolları

 Bedava Tatil Yapabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 6 Madde

1-) Seyahat Acenteleri İle Görüşmek

 

Bedava tatil yapabilmek için, güvendiğiniz veya önceden çalışmış olduğunuz seyahat acenteleri ile tatil zamanı yaklaşmadan önce görüşün. Tur için daha organize seçenekleri belli olmasa da sizin erkenden görüşmeniz, fiyat konusunda sizi avantajlı duruma getirecektir.

2-) Pasaport Süresi

 

Yurt dışına çıkma planınız var ise pasaport süresinin yeterli olduğundan emin olun. Pasaportunuzu yeniletmeniz gerekiyorsa yapacağınız seyahatinizin aksamasına veya gecikmesine neden olacaktır.

3-) Ulaşım Bileti

 

Eğer yurt içinde seyahat etmek istiyorsanız uçak, otobüs gibi ulaşım seçeneklerinden hangisini tercih edecekseniz erkenden biletini temin etmeniz gerekir. Çünkü erkenden temin etmek fiyat konusunda daha avantajlı olacaktır.

4-) Ön Araştırma Yapmak

 

Çocuklarla seyahat yapacaksanız, gitmeyi planladığınız ülke ya da şehirle ilgili ön araştırmak yapmak, çocuklarla birlikteyken ihtiyaç duyacağınız gerekli araç ve gereçler ile ilgili acentenizden bilgi almak bayram tatilinizi, seyahatinizi kolaylaştıracaktır.

5-) Tatilin Uzun Yapılabilmesi İçin

 

Bayram tatillerinin ne zaman olacağı yıl boyunca bilinmektedir. İş yeriniz ile görüşerek bu tatili hafta sonu ile birleştirmek isterseniz veya yıllık izninizin bir kısmını kullanmak amacınız var ise bu düşüncenizi önceden belirtmekte fayda var.

6-) Yapılacak Tatilin Planı

 

Gideceğiniz yeri, ülkeyi yani tatil planlarınızı arkadaşlarınız ile paylaşın. Arkadaşlarınızın görüş ve önerileri düşüncelerinizi hem şekillendirebilir hem de belki kendinizi kendi turunuzu organize ederken bulabilirsiniz. Eğer katılımcı grubu kalabalık ise seyahat acentelerinden yüksek indirim alabilme imkânınız olabilir.

Bedava Tatil Nasıl Yapılır? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/bedava-tatil-nasil-yapilir/feed/ 0
İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır? https://bilgiliyazar.com/insaat-yapi-ruhsati-nasil-alinir/ https://bilgiliyazar.com/insaat-yapi-ruhsati-nasil-alinir/#respond Thu, 29 Jun 2017 05:30:41 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1367 İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır? Bir yapının inşasına başlamadan önce kanunen bazı izin ve belgelerin alınması gerekir. İnşa işleminin başlayabilmesi için de alınması gereken en önemli belge ise yapı ruhsatıdır.3194 sayılı İmar Kanunu’nun 21. Maddesi uyarınca bir arazi üzerinde inşa işleminin başlaması için alınan ilk izin ve belge yapı ruhsatıdır. Kanun hükmünde belirtildiği üzere belediyeler, […]

İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır? Bir yapının inşasına başlamadan önce kanunen bazı izin ve belgelerin alınması gerekir. İnşa işleminin başlayabilmesi için de alınması gereken en önemli belge ise yapı ruhsatıdır.3194 sayılı İmar Kanunu’nun 21. Maddesi uyarınca bir arazi üzerinde inşa işleminin başlaması için alınan ilk izin ve belge yapı ruhsatıdır.

Kanun hükmünde belirtildiği üzere belediyeler, inşaat yapmak isteyen arazi sahiplerine yapı ruhsatı verirler. Eğer inşaata başlanılacak arazi belediye sınırları dışında ise yapı ruhsatı bağlı bulunan ilin valiliğince de verilebilir. Yapı ruhsatı olmayan yapılar kaçak yapı sayılır. İnşaata başladıktan itibaren 5 yıl geçerlilik süresi olan yapı ruhsatlarının alındıktan sonra en geç 2 yıl içinde inşa çalışmaları başlatılmalı ve 5 yıl içinde de tamamlanması gerekir.

Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

Yapı ruhsatı alabilmek için, arazi sahiplerinin veya kanuni vekilleri tarafından arazinin bağlı bulunduğu belediye ve valiliklere dilekçe vererek ruhsat başvurusu yapmaları gerekir.İşte ” inşaat yapı ruhsatı nasıl alınır? ” sorusunun cevabı;

İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alma

Dilekçe ile beraber verilmesi gereken evraklar

Dilekçenin yanında belediye ya da valiliklere bazı belgelerin de verilmesi gerekiyor. Bu belgeler başvuru sahibinin kimlik fotokopisi ve ikametgah belgesi, müteahhitlik belgesi, ruhsat alınmak istenen yapının Tapu Harita Örneği, arsanın imar durumunu belirten belge, Mimari-statik-elektrik-tesisat ve ısı yalıtım proje çıktıları, zemin etüt belgesi, bina aplikasyonu proje çıktısı, ilgili belediyeden alınan kapı numarası (numarataj belgesi) ve arazinin yapı denetime tabi olması durumunda verilmesi gereken Yapı Denetim Evrakları’dır.

İnşaat yapılacak arazinin yapı denetime tabi olduğu durumlarda verilmesi gereken Yapı Denetim Evrakları; Yapıya ilişkin bilgi formu (YİBF), yapı denetim sözleşmesi, proje kontrol formu, yapı denetim izin belgesi, yapı denetim yetkilisi bilgileri, yapı denetim kuruluş taahhütnamesi ve damga pulundan oluşur.

İşlem süreci

Valilik veya belediyeye verilen belgelerin eksiksiz ve doğru olması durumunda en geç otuz iş günü içerisinde müracaatı yapan kişi ve kuruluşa belgeleri teslim edilir. Belgelerin eksik ya da yanlış olması durumunda ise en geç 15 iş günü içerisinde müracaat eden kişi bilgilendirilerek eksik ve yanlışlıkların giderilmesi istenir. Umarız Bu Yazımızda Bu konu hakkında gerekli bilgileri edinmişsinizdir.

İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/insaat-yapi-ruhsati-nasil-alinir/feed/ 0
Bodrumun En Sevilen Tatil Köyleri https://bilgiliyazar.com/bodrumun-en-sevilen-tatil-koyleri/ https://bilgiliyazar.com/bodrumun-en-sevilen-tatil-koyleri/#respond Wed, 28 Jun 2017 08:19:52 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1364 Bodrum Türkiye’nin birbirinden güzel koylara sahip, tatil için en çok tercih edilen beldelerinden biridir. Yaz turizminin popüler ve seçkin merkezlerinden olmasının yanı sıra yabancı turistlerin de uğrak yerlerinin başında gelir. Sezon açıldığında çok renkli manzaralarla karşılaşabileceğiniz gibi huzurun ve sakinliğin de tercih edilebileceği koylara sahiptir. Bodrum’u ziyaret etmeden önce en çok sevilen 5 tatil köyü […]

Bodrumun En Sevilen Tatil Köyleri yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Bodrum Türkiye’nin birbirinden güzel koylara sahip, tatil için en çok tercih edilen beldelerinden biridir. Yaz turizminin popüler ve seçkin merkezlerinden olmasının yanı sıra yabancı turistlerin de uğrak yerlerinin başında gelir. Sezon açıldığında çok renkli manzaralarla karşılaşabileceğiniz gibi huzurun ve sakinliğin de tercih edilebileceği koylara sahiptir. Bodrum’u ziyaret etmeden önce en çok sevilen 5 tatil köyü aşağıda listelenmiştir;

Yalıkavak

Bodrum’un incisi yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret etmeden dönmediği yerleşkesi, hiç şüphesiz Yalıkavak olmaktadır. Özellikle marinası ve çevresindeki eğlence mekanlarıyla ünlü isimlerin de uğrak yeridir. Plaj seçenekleri oldukça fazla olan beldede özel plajlara ve seçkin lokantalara rastlanmaktadır.

Gümüşlük

Merkeze yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunan Gümüşlük sakinliği ve muhteşem güzelliği yaşatacak cennetten bir köşe olmaya aday yerlerdendir. Gümüşlük’te sıklıkla adından söz ettiren ve fotoğrafları süsleyen su yüzeyine çıkmış bodur ağaçların kabaklarla ışıklandırılmış görüntüsüne şahit olunmaktadır. Aynı zamanda Tavşan Adası’na da yürüyerek ulaşılabilecek doğal bir su yoluna sahip olan Gümüşlük Bodrum’un mutlaka gezilesi görülesi köşelerindendir.

Turgutreis

Bodrum’un kalabalık yerleşkelerinden olan Turgutreis şehir hayatını anımsatacak seçenekler sunarken aynı zamanda denizin ve uzun kumsalının tadını çıkartmak için güzel bir alternatif olacaktır. Turgutreis’e varıldığında marinasını gezmeyi unutmamak gerekir. Ada manzaralarıyla ve adından ustalıkla söz ettiren cam sanatçılarıyla ünlenmiş belde ziyaret edilmeye değer.

Bitez

Hiç şüphesiz Bitez dendiğinde akla ilk gelen şey enfes dondurması olacaktır. Plajları ve merkeze yakınlığıyla ünlü olan bu beldede denizin içine koyulan salıncaklar serin suların tadını çıkartmak için vazgeçilmez olmaktadır.

 Gümbet

Eğlence dendiğinde sayısız seçenek sunabilen aynı zamanda hareketli plajlara sahip beldeyi yel değirmenlerinin manzarası süslüyor. Tertemiz sulara sahip olan Gümbet tekne turlarını tercih edenler için oldukça güçlü bir seçenek olmaktadır.

Bodrumun En Sevilen Tatil Köyleri yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/bodrumun-en-sevilen-tatil-koyleri/feed/ 0
Stres İle Başa Çıkmanın Yolları https://bilgiliyazar.com/stres-ile-basa-cikmanin-yollari/ https://bilgiliyazar.com/stres-ile-basa-cikmanin-yollari/#respond Thu, 15 Jun 2017 13:30:44 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1360 Stres İle Başa Çıkmanın Yolları Gelişen teknoloji ve büyük bir değişimin içinden geçen bir zaman diliminde insanların dertleri dönemine göre değişmektedir. Geçmiş zamanlarda bir çok insanın ölümüne neden olan hastalıkların birçoğunun tedavisi, hızla ve istikrarlı bir şekilde gelişen teknoloji sayesinde kolaylık ile tedavi edilebilmekte. 24 saatin yetmediği bir dönemde yaşar iken birçok insanın muzdarip olduğu […]

Stres İle Başa Çıkmanın Yolları yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Stres İle Başa Çıkmanın Yolları Gelişen teknoloji ve büyük bir değişimin içinden geçen bir zaman diliminde insanların dertleri dönemine göre değişmektedir. Geçmiş zamanlarda bir çok insanın ölümüne neden olan hastalıkların birçoğunun tedavisi, hızla ve istikrarlı bir şekilde gelişen teknoloji sayesinde kolaylık ile tedavi edilebilmekte. 24 saatin yetmediği bir dönemde yaşar iken birçok insanın muzdarip olduğu konulardan bir tanesi de stres olmaya başlamıştır. Stres hastalığının bu kadar yaygınlaşması sonrasında insanların en merak ettikleri konulardan bir tanesi de hayli ile stresle başa çıkmanın en iyi yolu nedir gibi sorular olmuştur.  İşte stres gibi büyük bir sorun bu yolları uygulamanız sayesinde başa çıkılabilecek hale gelebilir.

stresle başa çıkmanın 10 yolu

 1. başa gelebilecek kötü olaylar ya da sınav zamanında olmanın stres yaratması çok normaldir. Bunu normal karşılamaya başlayarak stres ile başa çıkmaya başlayabilirsiniz.
 2. Düzenli olarak spor yapmalısınız ve de beslenme alışkanlıklarınızı iyi yönde edinmelisiniz. Kafein, alkol ve sigara tüketiminden kaçınmalısınız.
 3. Çin atasözü olan kurbağayı yutun! Yani acil olan, son ana bıraktığınızda elinizi ayağınızı dolaştırıp size stres yaratan işleri en önce yapın, son ana bırakmaktan kaçının.
 4. Yapmayı sevmediğiniz işler için farklı alternatifler üretip etrafınızdan yardım isteyebilirsiniz.
 5. Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmelidir. Her şey mükemmel olmak zorunda olmayabilir.
 6. Stres durumu ile karşı karşıya gelindiği zaman gülüp geçilmeli, aldırış edilmemelidir.
 7. Gün içinde bekleme sürelerinde, işten eve dönerken gibi zamanlarda uzun zamandır aramadığınız insanları arayarak bu stresten kurtulabilirsiniz.
 8. Trafikte strese giren insanlar, trafiğin oluşunu kabul etmeli strese girmemelidir. Bunun için dinlendirici ve sakinleştirici müzikler dinlenebilir.
 9. Eve misafir geldiği zaman ise mükemmel ağırlama yerine birlikte geçen vaktin hoş sohbet içinde olmasına dikkat edin
 10. Karşılıklı ilişkiler içerinde stres oluşturabilecek olaylardan olabildiğince kaçınabilmek için karşı taraf dinlenmeli anlanmalı ve empati kurulmalıdır bu sayede stres oluşturacak olaylardan kaçınabilirsiniz.

Stresle başa çıkma teknikleri olarak bu 10 maddeyi dikkate alıp hayatınıza geçirmeniz dahilinde çok daha huzurlu ve stressiz bir hayat yaşayabilirsiniz.

Stres İle Başa Çıkmanın Yolları yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/stres-ile-basa-cikmanin-yollari/feed/ 0
Sağlığa İyi Gelen Oruç https://bilgiliyazar.com/sagliga-iyi-gelen-oruc/ https://bilgiliyazar.com/sagliga-iyi-gelen-oruc/#respond Wed, 14 Jun 2017 05:30:44 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1357 Sağlığa İyi Gelen Oruç İslam dininin önemli ibadetlerinden biridir. İmsak vakti sahurdan akşam ezanı iftara kadar yeme ve içme eylemlerinin yapılmadığı ibadet manevi desteğin haricinde bedensel yenilenme olanağını da insanlara sağlar. Oruç tutan kişilerin vücudundaki organları dinlenip, yenilenerek daha güzel çalışmaya başlar. Sindirim organlarının, karaciğerin ve kasların oruç sayesinde yenilendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Orucun vücuda […]

Sağlığa İyi Gelen Oruç yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Sağlığa İyi Gelen Oruç İslam dininin önemli ibadetlerinden biridir. İmsak vakti sahurdan akşam ezanı iftara kadar yeme ve içme eylemlerinin yapılmadığı ibadet manevi desteğin haricinde bedensel yenilenme olanağını da insanlara sağlar. Oruç tutan kişilerin vücudundaki organları dinlenip, yenilenerek daha güzel çalışmaya başlar. Sindirim organlarının, karaciğerin ve kasların oruç sayesinde yenilendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Orucun vücuda faydaları saymakla bitmezken, ruhen kattıkları da maneviyatımızı arttırır.

Her Organ Yenileniyor

Oruç sayesinde bütün sene çalışıp yorulan organlar bir ay boyunca dinlenip kendilerini yeniliyorlar ve daha sağlıklı bir biçimde çalışmaya devam ediyor. Oruç mide asidini düzenler ve sindirim sistemini düzenli hale getirerek organların sağlığına kavuşmasını sağlar. Bedeninizin oruç ile daha dinç olurken ve hücre yenilenmesi oruç sayesinde hızlanır. Ayrıca oruç tutmak bedeninizdeki kan dolaşımını hızlandırıp beyninizin daha çabuk öğrenmesine, algılamasına yardımcı olur. Oruç tutan kişilerin kolesterolü düşeceği için damarlarında iyileşme ve yenilenme olur. Bütün sene sağlıklı ve ya sağlıksız olarak sürekli beslenme durumunda yorulan karaciğer bir ay boyunca dinlenip, daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Şeker hastaları için oruç ibadeti adeta tedavi yöntemidir. Pankreas oruç tutan kişilerde dinlenme sürecine girdiği için hastalığa yol açan durumlar en aza indirgenir. Oruç tutan şeker hastası kişide Pankreas yüksek glikozu dengelemek için fazla çalışmayacak ve aşırı insülün salgılaması olmayacaktır. Oruç tutan kişilerde bütün organlar bakıma girer ve kendini yenilemiş biçimde devam eder. Orucun faydaları kısaca bunlarken yenilenme sadece bedene değil kişiliğimize ve ruhumuza da yansımaktadır.

Oruç İle Gelen Güzellik

Oruç tutmak sadece bedenimize değil ruhumuza, zihnimize de iyi gelir. Oruç sayesinde kötü alışkanlıklara ara verip sigara ve alkolsüz bir ay geçirirsiniz. Oruç tutan kişilerde merhamet duygusu gelişir ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme isteği oluşur, ahlakı güzelleşir. Yediğiniz yemeğin ve içtiğiniz suyun kıymeti anlaşılır ve değeri daha çok bilinir. Orucun zihne faydaları ve beden faydaları oldukça fazladır. Oruç tutan kişi sabretmeyi öğrenir. Aç ve susuz kişilerin yaşadığı sıkıntıyı anlar ve şükretmeyi öğrenir.

Sağlığa İyi Gelen Oruç yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/sagliga-iyi-gelen-oruc/feed/ 0
İvana Sert Kimdir? https://bilgiliyazar.com/ivana-sert-kimdir/ https://bilgiliyazar.com/ivana-sert-kimdir/#respond Tue, 13 Jun 2017 12:42:23 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1354 Sırp asıllı bir manken olan İvana Sert Kimdir?, iş adamı Yurdal Sert ile yaptığı evliliğin ardından Türk televizyonlarının en çok bilinen simalarından birisi olmayı başarmıştır. Eski manken olan İvana Sert, birçok alanda başarılı bir şekilde faaliyet göstererek moda tasarımcısı, iş kadını ve medyada en çok takip edilen kişilerden biri olmuştur. Belgrad Güzeli 1979 yılında Sırbistan’da […]

İvana Sert Kimdir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Sırp asıllı bir manken olan İvana Sert Kimdir?, iş adamı Yurdal Sert ile yaptığı evliliğin ardından Türk televizyonlarının en çok bilinen simalarından birisi olmayı başarmıştır. Eski manken olan İvana Sert, birçok alanda başarılı bir şekilde faaliyet göstererek moda tasarımcısı, iş kadını ve medyada en çok takip edilen kişilerden biri olmuştur.

Belgrad Güzeli

1979 yılında Sırbistan’da dünyaya gelen İvana Sert yaşı her ne kadar daha 38 olsa da birçok önemli işe imza atmayı başarmıştır. 16 yaşına kadar piyano ve bale eğitimi alan İvana Smiljković, Belgrad’ta düzenlenen güzellik yarışmasında birinci olarak Miss Belgrad unvanını kazanmış, daha sonra Miss Yugoslavia yarışmasında yer almıştır. Daha sonra ise Türkiye’de düzenlenen Miss Globe Inernational yarışmasına davet almıştır.

2002’de Başlayan Türkiye Macerası

2002 yılında Türkiye’ye yerleşen İvana, 2 yıl sonra işadamı Yurdal Sert’le evlendi ve Türkiye’de İvana Sert olarak sıkça medyanı ilgi odağı haline geldi. 2 sene sonra ABD’nin Kalifornia eyaletinde doğum yaparak oğlu Kayon Ateş’i kucağına aldı. 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını da alan Sert, Türkiye’de daha çok Yurdal Sert’in eşi olarak tanınsa da 2010’lu yılların başından itibaren sıkça televizyonlarda gözükmeye başladı. 2011 yılında yayınlanan “Yok Böyle Dans” programına katılan Sert, sağlık gerekçesiyle programdan ayrılmak zorunda kaldı. 2012 yılında Show TV’de En Büyük Show programında sunuculuk yaptı. Aynı yıl “Bizimlesin” isimli kitabını çıkaran ünlü manken, 2014 yılında “Bu Tarz Benim” (daha sonradan “İşte Benim Stilim”) yarışmasında jüri olarak görev aldı. Halen programın jürisi olarak görev almaya devam ediyor. 2013 yılında İvana Sert kocası Yurdal Sert’le boşanmıştır.

İvana Sert Kimdir?  Boyu ve Kilosu

Peki, Sırbistan ve Türkiye’de mankenlik yapan, kendi adını taşıyan markanın kurucusu olan İvana Sert kaç kilo? Başarılı manken 1 metre 67 santimetre boyunda. Kilosu ise 55 kilogram. Tükiye’de bazı sinem afilmi ve dizilerde de yer alan İvana Sert, anadili olan Sırpça’nın yanı sıra, Türkçe ve İngilizce de biliyor. Yeni bir Biyografi Yazısında Tekrardan Buluşmak Dileğiyle Bizi Takip Etmeyi Unutmayınız ve Bizi Sevdiklerinize Mutlaka Paylaşınız . Biyografi Yazılarımız Sürekli Olarak Sitemizde Olmaya Devam Edecektir.

İvana Sert Kimdir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/ivana-sert-kimdir/feed/ 0
Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Olur? https://bilgiliyazar.com/ogrenim-kredisi-yapilandirmasi-nasil-olur/ https://bilgiliyazar.com/ogrenim-kredisi-yapilandirmasi-nasil-olur/#respond Thu, 08 Jun 2017 13:26:11 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1350 Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Olur? işte cevabı. Öğrenim kredisi, devlet tarafından üniversite öğrencilerine her ay ödenmekte olan para desteğidir. Geri ödeme şartı ile üniversite öğrencilerine verilmekte olan bu ödenek, kişi okulundan mezun olduktan 2 yıl sonra taksitler halinde ödenmeye başlanmaktadır. İş bulmak konusunda zorluk çeken birçok üniversite mezunu ise öğrenim kredisini geri ödeme aşamasında birçok […]

Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Olur? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Olur? işte cevabı. Öğrenim kredisi, devlet tarafından üniversite öğrencilerine her ay ödenmekte olan para desteğidir. Geri ödeme şartı ile üniversite öğrencilerine verilmekte olan bu ödenek, kişi okulundan mezun olduktan 2 yıl sonra taksitler halinde ödenmeye başlanmaktadır. İş bulmak konusunda zorluk çeken birçok üniversite mezunu ise öğrenim kredisini geri ödeme aşamasında birçok zorlukla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu aşamada öğrenim kredisi yapılandırma başvurusu yapmak mümkün olmaktadır.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Nedir

Öğrenim kredisini ödeyemeyen kişiler için mevcut borcu yeniden taksitlendirme işlemine öğrenim kredisi yapılandırması adı verilmektedir. KYK borç yapılandırma işlemlerinden biri olan öğrenim kredisi yapılandırma, mevcut kredi borcunu ödeyemeyen her üniversite mezunu tarafından başvurulabilecek bir işlemdir. Kredi yapılandırma işleminde borcunuz için 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneği size sunulmaktadır. Her taksit seçeneği için de belirli faiz oranları belirlenmektedir. Öğrenim kredisi borcunuzu yapılandırdığınızda, taksitleri iki ayda bir ödemeniz gerekmektedir. Yani borcunuzu 6 aya böldürdüğünüzde taksitleri tam olarak 12 ay sonra bitirmiş olacaksınız. Bu yüzden öğrenim kredisi taksitlerini yapılandırırken bu seçeneği de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra öğrenim kredisi yapılandırması yaptırdığınızda taksit sayısını arttırma gibi bir seçeneğiniz de bulunmayacaktır. Bu yüzden taksit sayınızı iyi belirlemenizde yarar olacaktır. Toplu bir şekilde ödeme yapmak isteyen ve taksit sayısını azaltmak isteyenler için ise bu mümkün olabilmektedir.

Yapılandırma İşleminde Uygulanan Faiz Miktarları

Öğrenim kredinizi 6, 9, 12 veya 18 ay taksite böldürdüğünüzde belirli bir katsayı ile bu tutar çarpılmakta ve borcunuza bir miktar faiz işlemektedir. Taksit sayısı arttıkça uygulanan faiz miktarı da haliyle artış göstermektedir. Faiz artışı tablosuna bakacak olursak;

 • 6 taksitlik yapılandırmada 1,045
 • 9 taksitlik yapılandırmada 1,083
 • 12 taksitlik yapılandırmada 1,105
 • 18 taksitlik yapılandırmada 1,150 gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Başvurusu

Öğrenim kredisi yapılandırması için internet üzerinden KYK sitesine başvuru yapmanız mümkündür. Bununla birlikte Vergi Dairesine posta yoluyla ya da şahsen ulaşarak da öğrenim kredisi borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Öğrenim kredi yapılandırma son tarih bilgilerini KYK resmi sitesinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Olur? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/ogrenim-kredisi-yapilandirmasi-nasil-olur/feed/ 0
Filtre Kahvenin Yararları https://bilgiliyazar.com/filtre-kahvenin-yararlari/ https://bilgiliyazar.com/filtre-kahvenin-yararlari/#respond Wed, 07 Jun 2017 19:00:17 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1340 Filtre Kahvenin Yararları Kahvenin ilk görüldüğü yer Etiyopya’ya ait dağlık kesimlerdir. Kiraza benzeyen bir meyve içerisinde bulunan çekirdeklerden elde edilen kahve sert bir yapısı vardır. Kahve çekirdekleri beyaz renktedir. Tropikal iklimlerde yetişen kahve ağacı dikildikten tam 3 yıl sonra meyve verir hale gelebilmektedir. Ülkemizde ise sadece Mersin ilinde yetiştirilmektedir. Kahvenin faydaları da oldukça fazladır. Özellikle […]

Filtre Kahvenin Yararları yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Filtre Kahvenin Yararları Kahvenin ilk görüldüğü yer Etiyopya’ya ait dağlık kesimlerdir. Kiraza benzeyen bir meyve içerisinde bulunan çekirdeklerden elde edilen kahve sert bir yapısı vardır. Kahve çekirdekleri beyaz renktedir. Tropikal iklimlerde yetişen kahve ağacı dikildikten tam 3 yıl sonra meyve verir hale gelebilmektedir. Ülkemizde ise sadece Mersin ilinde yetiştirilmektedir. Kahvenin faydaları da oldukça fazladır. Özellikle filtre kahvenin insan bedenine çok fazla faydası bilinmektedir.

Filtre Kahvenin Faydaları: Diğer kahvelere göre filtre kahvenin farkı sadece içerken verdiği büyük haz değildir.

 • Karaciğerlere oldukça faydalıdır. Günde 3 bardak filtre kahve siroz olma riskini önemli ölçüde azalttığı gibi karaciğer kanserine yakalanma oranını da düşürmektedir.
 • Zihin açıcı bir özelliği vardır. Filtre kahvenin en çok tercih edilme sebeplerinden biriside uyarıcı bir etkisinin oluşudur. Genellikle sabah bir bardak kahve içerek güne başlayan kişiler yaptıkları işe daha kolay odaklanmaktadır. Filtre kahve içildikten yarım saat içinde etkisini gösterir.
 • Yüksek besin değeri içerir. Filtre kahvenin bilinen en az faydası besin değerleridir. İçerisinde b2,b3,b5 gibi vitaminler barındıran kahve manganez, magnezyum barındırmaktadır.
 • Kalp İçin Etkilidir. Filtre kahve tüketmek kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Spor aktivitelerinde sonra tüketimi kalp sorunları için oldukça yardımcıdır.
 • Antidepresan etkisi yaratır. Kahve depresyonda olan insanların kurtulmasında önemli rol oynamaktadır. İçerisinde barındırdığı dopamin ile kişiye mutluluk hissi veren kahve birçok konuda kişiyi mutlu edecektir. Aynı zamanda kahve tüketen bireylerde depresyona yakalanma ihtimali düşmektedir.
 • Hastalanma oranlarında düşüş gösterir. Kahvenin idrar söktürücü yapısı sayesinde zararlı bakterilerin vücuttan atılması sağlanır ve hastalanma riskini azalır.
 • Filtre kahve selülit ve saç sağlığına yardımcı olması gibi sağlık açısında da son derece önemli yaraları mevcuttur.

Filtre Kahve ve Tavsiyeler:

Damla demleme yöntemi ile yapılan kahvelere filtre kahve denilmektedir. Filtre kahvenin yapılışı için orta kalınlıkta çekirdekler seçilmeli ve kahve makinası ya da pres demlik tarzı bir malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca hazır su kullanmak lezzet açısından da önemlidir. Şeker gibi eklenecek diğer maddelerin Filtre kahvenin tadı açısından önemi çok fazladır.

Filtre Kahvenin Yararları yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/filtre-kahvenin-yararlari/feed/ 0
Zeytinyağı İle Saçınızı Güçlendirmenin Yolları https://bilgiliyazar.com/zeytinyagi-ile-sacinizi-guclendirmenin-yollari/ https://bilgiliyazar.com/zeytinyagi-ile-sacinizi-guclendirmenin-yollari/#respond Wed, 07 Jun 2017 13:38:07 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1347 Zeytinyağı İle Saçınızı Güçlendirmenin Yolları, Zeytinyağı eskiden beri birçok özelliği ile tercih edilmektedir. Zeytinyağının bilinen çok fazla yararı bulunmaktadır. Katkısız tamamen doğal olan zeytinyağı sağlık açısından son derece faydalı olduğu gibi gıda olarak tüketmenin dışında da oldukça farklı şekillerde kullanılmaktadır. Özellikle cilt ile ilgili kullanımları yaygındır. Bu nedenle de saç derisi için kullanılarak saçlara canlandırıcı […]

Zeytinyağı İle Saçınızı Güçlendirmenin Yolları yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Zeytinyağı İle Saçınızı Güçlendirmenin Yolları, Zeytinyağı eskiden beri birçok özelliği ile tercih edilmektedir. Zeytinyağının bilinen çok fazla yararı bulunmaktadır. Katkısız tamamen doğal olan zeytinyağı sağlık açısından son derece faydalı olduğu gibi gıda olarak tüketmenin dışında da oldukça farklı şekillerde kullanılmaktadır. Özellikle cilt ile ilgili kullanımları yaygındır. Bu nedenle de saç derisi için kullanılarak saçlara canlandırıcı bir etki sağladığı bilinmektedir.

Saç Güçlendirmede Yağ Seçimleri: Saç güçlendirmek için yağlar sıkça başvurulan yöntemlerden birisidir. Saçların daha canlı ve gür görünmesine ciddi ölçüde katkı sağladığı gibi yeni çıkacak olan saçları da canlandırmada iyi bir yardımcıdır. Piyasa çok fazla saç güçlendirici yağın olduğunu düşünürsek seçim yapmanın da bir o kadar zor olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle seçim yaparken kimyasallardan uzak durarak en doğal yollardan elde edilmiş olanları tercih etmeniz en iyisidir. Tüm bu güçlendirici yağlar arasında seçim yapacağınız zaman, en doğal olanın zeytinyağı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer tamamen doğal yollar ile elde edilmiş bir zeytinyağını saç köklerine ve diplerine uygularsanız saçlarınız beslenecektir. Bu da güçlenmesi için iyi bir yardımcı etkendir.

Saç Güçlendirici Maskeler

Saçlarınıza Zeytinyağı Uygulayın: Saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlamak için saçlarınıza saç güçlendirici maskeler yapın. Bunun için doğal yollar ile elde edeceğiniz farklı alternatifleriniz mevcut. Eğer Doğal bir maske yapmak istiyorsanız zeytinyağı sizin vazgeçilmeziniz olmalı. Çünkü zeytin yapı saçlarınızın parlamasına yardımcı olduğu gibi saçınızın içine nemi hapsedecek ve mat bir görünümden uzaklaştıracaktır. Çok kolay yapılabilecek bir saç maskesi örneği vermek gerekirse; bir kaba zeytinyağı, bal ekledikten sonra 10 tane papatyayı bir cezvede kaynatıp süzerek karışıma ekleyin ve duştan önce saç diplerinize uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınız yıkayarak saç kurutma makinası kullanmadan yumuşak bir havlu ile kurulayın. Sonuç parlak ve canlı saçlar.

Erkekler İçin Saç Güçlendirme: Saç güçlendirme erkek için birçok uğraş gerektireceği için çok eğlenceli olmayabilir erkekler için hızlı ve pratik bazı uygulamalar kullanmak daha etkili olacaktır. Örneğin 3 tatlı kaşığı zeytinyağını duştan önce 20 dakika saç diplerine masaj yapmak ve bu işlemi sürekli bir hale getirerek canlı saçlara kavuşmak mümkün olacaktır.

Zeytinyağı İle Saçınızı Güçlendirmenin Yolları yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/zeytinyagi-ile-sacinizi-guclendirmenin-yollari/feed/ 0
İnstagram Hesabı Nasıl Silinir? https://bilgiliyazar.com/instagram-hesabi-nasil-silinir/ https://bilgiliyazar.com/instagram-hesabi-nasil-silinir/#respond Tue, 06 Jun 2017 08:00:57 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1344 Son yılların en popüler fotoğraf paylaşım sitesi olarak karşınıza çıkan İnstagram, yapmış olduğu birçok yenilik ile en fazla kullanılan sosyal medya kanallarından biri olmayı başarmıştır. Sadece fotoğraf paylaşımı değil hikaye paylaşımı, canlı yayın, video paylaşımı ve mesajlaşma özelliklerinin de bulunduğu İnstagram, yediden yetmişe herkesin severek kullandığı sosyal medya unsurlarından biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Ancak bazı […]

İnstagram Hesabı Nasıl Silinir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Son yılların en popüler fotoğraf paylaşım sitesi olarak karşınıza çıkan İnstagram, yapmış olduğu birçok yenilik ile en fazla kullanılan sosyal medya kanallarından biri olmayı başarmıştır. Sadece fotoğraf paylaşımı değil hikaye paylaşımı, canlı yayın, video paylaşımı ve mesajlaşma özelliklerinin de bulunduğu İnstagram, yediden yetmişe herkesin severek kullandığı sosyal medya unsurlarından biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda İnstagram hesap kapatma işlemi de yapılmak istenebilmektedir. Yeni bir hesap açmak isteyen ya da var olan hesabını bir daha yenilememe üzere kapatmak isteyen kişiler için İnstagram hesabını kalıcı olarak silme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemi yapmak isteyenler için bütün detayları adım adım paylaşıyoruz.

İnstagram Hesabı Silme

İnstagram hesabını silmek isteyen kişiler öncelikle dizüstü ya da masaüstü bir bilgisayardan Instagram.com adresine giriş yapmalıdır. Çünkü mobil uygulamadan İnstagram hesabını silmek şuan için mümkün değildir. Instagram.com üzerinden sayfaya erişim sağladığınızda kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi yazarak hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra ise İnstagram silme işlemi için https://instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ bağlantısına tıklamanız gerekecektir. Bu bağlantıya tıkladığınızda karşınıza hesabınızı neden kapatmak istediğinize dair bilgi vermenizi gerektiren bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada;

 • Gizlilik ile ilgili nedenler
 • Fotoğrafları/yorumları kaldırma
 • İkinci bir hesap açtım
 • Çok zamanımı alıyor
 • Arkadaşlar/takipçiler bulunamadı
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • Diğer nedenlerden dolayı gibi kapatma nedenleri karşınıza çıkacaktır.

Belirtmiş olduğumuz nedenler arasından ‘çok zamanımı alıyor’ seçeneğini işaretlemeniz tavsiye edilmektedir. Neden İnstagram hesap silme işlemi yapmak istediğinizi belirttikten sonra alt bölümde yer alan şifre kısmına yeniden İnstagram şifrenizi yazmanız gerekmektedir. En son adım olarak ise ‘Hesabımı Kalıcı Olarak Kapat’ sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu butona tıkladığınız zaman İnstagram hesabınız kalıcı olarak silme işlemini tamamlamış olacaksınız. Yani bu hesaba ait bütün beğeniler, yorumlar, fotoğraf paylaşımları, takipçiler, takip edilenler ve diğer bütün bilgiler geri dönüşsüz olarak ortadan kaldırılacaktır. Bundan dolayı İnstagram hesabınızı kalıcı bir şekilde silmek yerine bir süreliğine dondurma seçeneğini de kullanmanız mümkündür.Umarız yazımız işinizi görmenizde sizlere yardımcı olmuştur.Yeni bir yazıda birlikte olmak dileğiyle. Takipte kalınız.

İnstagram Hesabı Nasıl Silinir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/instagram-hesabi-nasil-silinir/feed/ 0
Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? https://bilgiliyazar.com/cep-telefonu-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/ https://bilgiliyazar.com/cep-telefonu-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/#respond Mon, 05 Jun 2017 10:15:41 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1332 Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Neredeyse elimizden hiç düşmeyen cep telefonları artık yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası halini almış durumda. Hatta öyle ki akıllı telefonlar geceleri uykuya dalana kadar elimizden düşmez bir hal aldı. Günlük yaşantımızda yanımızdan ayırmadığımız bu küçük bilgisayarlar artık her konuda da bize yardımcı olabilmekte. Teknolojinin de gelişmesi ile oldukça fazla özellikle […]

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Neredeyse elimizden hiç düşmeyen cep telefonları artık yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası halini almış durumda. Hatta öyle ki akıllı telefonlar geceleri uykuya dalana kadar elimizden düşmez bir hal aldı. Günlük yaşantımızda yanımızdan ayırmadığımız bu küçük bilgisayarlar artık her konuda da bize yardımcı olabilmekte. Teknolojinin de gelişmesi ile oldukça fazla özellikle donatılan telefonları ihtiyacımız doğrultusunda seçmek çok önemli bir hal almış durumda. Çünkü zengin donanımlar ile gelen bu cihazlar çok ucuz değiller. Bu nedenle akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlatabiliriz.

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyacınız Olanı Alın: Her geçen gün daha yenisi çıkan cep telefonlarına yetişemez bir hale gelmiş durumdayız. Cep telefonları özellikleri bakımından her yeni versiyonda daha öte bir hal aldığı için insanları kendine çekerek ihtiyaç olmadığı halde onu alma istediği uyandırmaktadır. Hâlbuki sahip olduğunuz cep telefonu ihtiyacınızı karşılamaktaysa yeni bir telefon almak doğru değildir. Bir diğer husus ise gereksiz donanım almak. Akıllı telefonlarda ki yüksek donanımlar her zaman yüksek fiyat demektir. Fakat hiç kullanmayacağınız özelliklerde bir cihaz yerine size daha fazla hitap eden bir cihazı tercih etmeniz bütçeniz açısında daha yaralı olacaktır.

Garanti Çeşitliliğine Dikkat: Son zamanlarda akıllı telefon fiyatları oldukça yükseldi. Bu nedenle bazı ithalatçı firmalar ortaya çıktı ve bu durum garanti farklılıklarını doğurdu. Telefonların garantileri oldukça önemli bir pozisyondadır. Çünkü çok yüksek donanıma sahip bu cihazlar kısıtlı bir alana sığdırıldıkları için onların her zaman tamiri mümkün olmamaktadır. Tamir edilemeyen telefonların değişimi mümkün olduğu için garantisi olmayan ya da garantisi yetersiz olan ürünler ile ciddi sorunlar yaşamanız mümkün. İthalatçı garantisi ve yetkili servis garantisi arasında ki en temel farklardan birisi ithalatçı garantisinin ülke genelinde olmama ihtimalidir. Fakat yetkili servis garantisi çok yaygın olduğu için her yerde bulabilmeniz mümkün. Sonuç olarak ithalatçı garantili telefonların fiyatları daha uygun olduğu için tercih ederken, telefon alırken garantisi ne olmalı sorusunu kendinize mutlaka sorun. Kar yapacağım derken zarar ile dönmeyin.

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/cep-telefonu-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/feed/ 0
Egzamaya İyi Gelen Bitkiler https://bilgiliyazar.com/egzamaya-iyi-gelen-bitkiler/ https://bilgiliyazar.com/egzamaya-iyi-gelen-bitkiler/#respond Sun, 04 Jun 2017 07:38:42 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1337 Egzamaya İyi Gelen Bitkiler, Egzama cilt üzerinde farklı bölgelerde oluşan rahatsızlık verici ve inatçı bir hastalıktır. Hafif kabarıklar ile ortaya çıkan egzama, kaşıntı hissi uyandırarak derinin o bilgesinin daha fazla tahriş olmasına neden olur. Egzamanın farklı nedenleri vardır. Fakat en çok bilinen nedeni strese bağlı olarak ortaya çıkmasıdır. Bunların yanı sıra sağlıksız beslenme gibi diğer […]

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Egzamaya İyi Gelen Bitkiler, Egzama cilt üzerinde farklı bölgelerde oluşan rahatsızlık verici ve inatçı bir hastalıktır. Hafif kabarıklar ile ortaya çıkan egzama, kaşıntı hissi uyandırarak derinin o bilgesinin daha fazla tahriş olmasına neden olur. Egzamanın farklı nedenleri vardır. Fakat en çok bilinen nedeni strese bağlı olarak ortaya çıkmasıdır. Bunların yanı sıra sağlıksız beslenme gibi diğer etkenlerde egzamanın nedenlerindendir. Sağlıksız beslenme egzamanın çıkmasından neden olduğu gibi iyileşme sürecinde de çok önemlidir. Eğer bu sorun kurtulmak istiyorsanız mutlaka beslenmenize dikkat etmelisiniz. Egzamada kesin çözüm denebilecek bir yöntem yoktur. Uzmanlar kesin bir tedavisinin bulunmadığı belirtiyor. Fakat yardımcı tedavi yöntemleri ile bu süreci daha rahat atlatmak mümkündür.

Egzama İçin Bitkisel Çözüm: Egzamanın her yaştan insanda görülebileceğini düşünürsek bitkisel ve doğal bir yöntem kullanmak çok önemli olacaktır. Doğanın bize sunduğu imkânlardan faydalanarak egzamadan kurtulabiliriz. Doğadan kolayca bulabileceğimiz bitkiler ile egzama hastalığı nasıl geçer sorusuna yanıt bulmamız mümkün.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler: Papatya kremi egzama hastalığına oldukça faydalıdır. Tedaviye yardımcı olarak kullanılabilecek bu kremin egzamanın iyileşme sürecinde önemli bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. İyileşme süreci destekleyen papatya kremi cildin kurumasını engelleyeceği için tedavi etkili olacaktır. Bir diğer tedaviye yardımcı bitki ise dut meyvesidir. Dut kurusunu küçük bir tencere içerisinde kaynattıktan sonra su ılıyana kadar bekleyin ve suda elleriniz 10 dakika bekletin ve çıkardıktan sonra 1 saat civarında yıkamadan bekleyin. Bu işlemi gün aşırı uyguladığınız takdirde gözle görülür bir iyileşme olacağını göreceksiniz. Ayrıca doğal yoldan elde edilmiş elma sirkesi de egzama için oldukça faydalıdır. Elma sirkesinin egzamalı bölgede ki kaşıntıyı azaltarak bir miktar rahatlama sağlayacağını göreceksiniz. Doğal elma sirkesini biraz seyreltin ve sorunlu bölgeye uygulayın. Sirke keskin bir madde olduğu için beklenmedik bir surum olursa doktorunuza mutlaka başvurunuz.

Egzamaya iyi Gelen Bitkisel Yağlar:

Lavanta yağı ciltte yumuşatıcı bir etki yaratmaktadır. Egzamalı bölgeye uygulandığı takdirde bölgeyi rahatlatarak kaşıntıyı azaltacaktır. Sarı Kantaron yağı ise iltihap giderici özelliği ile egzamanın semptomların da eksilmeye yardımcı olacaktır.

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/egzamaya-iyi-gelen-bitkiler/feed/ 0
Müzik İle Kendimizi Yerine Getirme https://bilgiliyazar.com/muzik-ile-kendimizi-yerine-getirme/ https://bilgiliyazar.com/muzik-ile-kendimizi-yerine-getirme/#respond Sat, 03 Jun 2017 09:30:37 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1328 Müziğin Bir Nevi Tedavi Yöntemi Müzik İle Kendimizi Yerine Getirme Önceki çağlardan bu yana biliniyor ki müzik psikolojik açıdan pek çok rahatsızlığın ilacıdır. Müziğin psikolojik rahatsızlıklar üzerinde etkisi oldukça yüksektir. Osmanlı döneminde müzik ile tedavi yöntemi yaşandığı sıralar o dönem en parlak dönem olarak bilinmiştir. 2. Beyazıt tarafından inşa edilmesini istediği Hayrettin’e buyurduğu külliyenin akıl […]

Müzik İle Kendimizi Yerine Getirme yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Müziğin Bir Nevi Tedavi Yöntemi

Müzik İle Kendimizi Yerine Getirme Önceki çağlardan bu yana biliniyor ki müzik psikolojik açıdan pek çok rahatsızlığın ilacıdır. Müziğin psikolojik rahatsızlıklar üzerinde etkisi oldukça yüksektir.

Osmanlı döneminde müzik ile tedavi yöntemi yaşandığı sıralar o dönem en parlak dönem olarak bilinmiştir. 2. Beyazıt tarafından inşa edilmesini istediği Hayrettin’e buyurduğu külliyenin akıl hastası bölümündeki rahatsız insanları müzik ile tedavi etme yöntemi kimse tarafından unutulmamakta. Müziğin tedavi de gücü oldukça yüksektir.

Müziğin insan ruhu üzerindeki etkisinin olduğu biliniyor. Bazı psikolog doktorlar tarafından hastalarına yapılan uygulamalarda müzik dinletiliyor ve kalp ritimleri kontrol altında tutuluyor, buna göre ise doktorlar belirtileri takip altında alarak hangi müzikte insanın iyi olduğunu belirliyor ve bu durumda hasta kişi tarafından da tedaviye yanıt verilmiş oluyor.

Müziğin Bir Nevi Tedavi Yöntemi Nelerdir

Burçlara Göre Müziğin Tedavi Yönünden Etkileri

Müzik konusunu ele alarak araştırma yapan bazı uzmanlar, müziğin konuşmadan önce de olduğunu söylenildi.

Müzik ve dansın  Türk tarihi  ve kültüründe önemli rolü bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar makamların olumlu etkisi olduğu ve stres hormonlarını azalttığı etkisine rastlanmıştır. Açıklandığı gibi eskiden şifahane denilen kurumlarda hastalar müzik ile tedavi edilirdi.

Oğlak ve Yay Burcu, Nihavend Makamında yerini belirler. Akıl hastalarında önemli rolü olduğu net şekilde bilinmektedir. Kuvvet ve barış duygusu verir.

Koç Burcu,  Rast Makamı soğuk organlar olan kemik beyin ve yağlarla etkisi bulunmaktadır. Fazla uykunun önüne geçer. Düşük nabzın yükselmesini sağlar. Akıl hastalarına karşı da önemli etkisinin bulunduğuna yer verilmektedir.

Terazi Burcu, Rahavi Makamı seher zamanında ve ikindi vaktinde etkilidir. Balgamdan oluşan hastalıklara ve akıl hastalarına faydalıdır. Doğuma ise yardımı vardır. Duygusu ise sonsuzluk ve yer çekiminden kurtulmadır.

Akrep ve Koca Burcu, Hüseyni Makamı kalp ciğer ve ruhların iltihabını söndürmesi ile yok eder. Özelliği mide hareketi gidericidir. Mert bir ifadesi bulunur. İç organlarda etkilidir.

Yay Burcu, Hicaz makamı yatsıdan sabaha kadar olan zamanda etkilidir. Kemiklere beyne ve çocuklarda tedavi edici özelliği bulunur.  Verdiği duygu alçakgönüllülüktür.

Balık Burcu, Uşşak Makamı kalp ayak rahatsızlıklarına faydalıdır. Kahramanlık, sevinç ve gülme duyguları verir. Çok eski makamlardandır. Uykuda fayda sağlaması ile birlikte gevşeme hissi oluşturur.

Aslan Burcu, Büzürk Makamı zihni temizler korkuyu ve vesveseyi uzaklastirir. Fikre dayalı yön belirtir. Güç kazandırır

Başak Burcu,  Zengüle Makamı gün batımından sonra etkili olur. Beyin ve ruh hastalıklarında tedavisi bulunmaktadır.

Müzik İle Kendimizi Yerine Getirme yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/muzik-ile-kendimizi-yerine-getirme/feed/ 0
Sporun Vücudumuza 8 Farklı Faydası https://bilgiliyazar.com/sporun-vucudumuza-8-farkli-faydasi/ https://bilgiliyazar.com/sporun-vucudumuza-8-farkli-faydasi/#respond Fri, 02 Jun 2017 07:00:28 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1324 Sporun Vücudumuzu Koruduğu Riskler Sporun Vücudumuza 8 Farklı Faydası Hastalık riski azalması sporun vücudumuzda en önemli etkileri arasında yer almaktadır. Pasif kalmamak adına spora günlük hayatımız da yerinin olmasına muhakkak dikkat edilmelidir. Yapılan aktiviteler vücudu sağlıklı kıldığı gibi aynı zamanda vücuda dirençlik ve sağlam bir duruş katkısı da sağlar. Kilo kaybına sebebiyet verdiği gibi fiziksel […]

Sporun Vücudumuza 8 Farklı Faydası yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Sporun Vücudumuzu Koruduğu Riskler

Sporun Vücudumuza 8 Farklı Faydası Hastalık riski azalması sporun vücudumuzda en önemli etkileri arasında yer almaktadır. Pasif kalmamak adına spora günlük hayatımız da yerinin olmasına muhakkak dikkat edilmelidir.

Yapılan aktiviteler vücudu sağlıklı kıldığı gibi aynı zamanda vücuda dirençlik ve sağlam bir duruş katkısı da sağlar. Kilo kaybına sebebiyet verdiği gibi fiziksel olarak pek çok yararları da bulunmaktadır. Vücudu dengede tutarak fiziksel görünümü sabitler ve daha göz alıcı bir vücut yapısına sahip olmanızı sağlar. Spor sadece kilolu insanlar tarafından tercih olmamalı, zayıf insanların da yapmaları vücutlarına oldukça fayda sağlayacaktır ve dayanıklılık kazanacaklardır.

 Daha güçlü kemiklere sahip olunur. Kemiklerin vücudu ayakta tuttuğunu herkes elbette bilir. Spor bir çok kemik hastalığını gibi kemik hastalıklarını önler.

Kas kütlesi etkili ve güçlü bir antrenman yapılmasının sonucunda kaslardaki faaliyet artış gösterir.

Esneklik, yoga yapımında vücudunuzda oldukça etki sağlayacaktır.

Duygusal açıdan spor, zekâyı geliştirmekle birlikte hafızayı da güçlendirir.

Vücut kompozisyonu yağların kemik ve kasların orantısını ayarlar.

Liderlik , tek başına yapılan sporlarda araştırma sonucu tenis gibi benzeri oyunlar çocuklarda matematik gücünü artırması  ile liderlik ve becerilerini ön planda tuttuğu görülmekte.

sporun faydaları

Sporun Psikoloji de Etkisi

Spor yapmanın etkisi özgüveni ön plana koyması ile psikoloji için de en önemli bir yarar sağlar. Benlik değerini etkileme potansiyeli de bulunmaktadır. Bireysel sporlarda genellikle çocuklar için bir özgüven geliyor. Basketbol, beysbol, yüzme ve tenis gibi.

Düzenli Sporun İnsan Zihninde Oluşturdukları

Düzenli sporda öğrenme kabiliyeti artar ve yapılan spor sonucu kişi kendini oldukça iyi hisseder. Karşınıza çıkan olumsuz bazı ruh durumlarını daha az yaşamanıza sebebiyet verir. Özgüveni yerine getirir ve bu spor ile gerçekleşen kişisel bir durumdur. Her zaman vücut zinde kalır ve hazır tutar. Akıl hastalığı gibi duygu durumlarında güçlük katar. Bağışıklık  sistemine güçlük verir. Stresi aza indirdiği gibi mutluluk hissi oluşumuna katkı sağlar.

Spor, sağlık beyin düşünce fiziksel vücut açısından, hayatımızı baştan aşağı değiştirir ve vücudumuzun daha sağlıklı kalması yönünden katkıda bulunur.

Sporun Vücudumuza 8 Farklı Faydası yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/sporun-vucudumuza-8-farkli-faydasi/feed/ 0
Adet Sancısı Nasıl Geçer? https://bilgiliyazar.com/adet-sancisi-nasil-gecer/ https://bilgiliyazar.com/adet-sancisi-nasil-gecer/#respond Wed, 31 May 2017 04:00:15 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1318 Adet Sancısı Nasıl Geçer? Kadınların büyük bir çoğunluğunda regl döneminde hissedilen, bazı kadınlarda ise hayatı olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olan adet sancısı aslında herhangi bir sağlık sorunun nedeni değil. Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan ve gittikçe artan ağrılar dışındaki diğer adet sancıları normal kabul edilmektedir. Sadece farklı bünyeler için farklı şiddette sancı söz konusudur. […]

Adet Sancısı Nasıl Geçer? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Adet Sancısı Nasıl Geçer? Kadınların büyük bir çoğunluğunda regl döneminde hissedilen, bazı kadınlarda ise hayatı olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olan adet sancısı aslında herhangi bir sağlık sorunun nedeni değil. Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan ve gittikçe artan ağrılar dışındaki diğer adet sancıları normal kabul edilmektedir. Sadece farklı bünyeler için farklı şiddette sancı söz konusudur. Bu konuyla ilgili adet sancısı nasıl geçer bitkisel tedavi nedir? gibi sorular kadınların en çok sorduğu sorulardır.

Adet Sancısının Nedenleri

Tıpta dismenore olarak adlandırılan adet sancıları kadınların yarısından fazlasında gözlemlenmektedir. Bu kadınların dörtte biri ise adet sancısını hayatlarını olumsuz etkileyecek şekilde hissetmektedirler. Adet sancısı nedenleri rahimdeki kasılmalara bağlıdır. Prostoglandin adı verilen kimyasallar rahimdeki kanamanın köntrollü atılması için rahmin kasılmasını sağlar. Ağrı olarak hissedilen şey de işte rahimdeki bu kasılmalardan dolayı rahme giden kanın ve oksijenin azalmasıdır. Aslında kasılma tüm kadınlarda olmaktadır fakat kadınların bazıları bunu ağrı olarak hissetmektedirler. Bu ise genellikle psikolojik nedenlere ve ağrı algısına bağlıdır.

adet sancısı

Adet Sancısı Sırasında Yapılması Gerekenler

Adet sancısı yaşayan kadınlar bazı yöntemleri uygalayarak bu durumdan kurtulabilirler. İlk olarak, hayatı her anlamda daha sağlıklı hale getireceğini göz önünde bulundurarak spor yapmaya özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra ağrının kasılma sonucu ortaya çıktığını unutmayın. Bu nedenle de gevşemek için bazı egzersizler yapmak gerekir. En bilinen gevşeme egzersizi ise düz bir zeminde uzanarak derin ve yavaş nefes almak suretiyle tüm vücudu bacak, kalça, karın, kol ve boynun sırasıyla gevşetilmesidir. Sancılar sırasında uyumak da iyi gelecektir. Bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandıracak bir başka yöntemi daha uygulayabilirsiniz. Rahim bölgesinde kan dolaşımını hızlandırmak için sıcak su torbası uygulayabilir, ılık duş alabilirsiniz.

Peki, beslenme açısından adet sancısı için ne yapılmalı? Net bir bilimsel veriye dayanmasa da B ve E vitaminlerinin adet sancıları üzerinde olumlu etkisinin olduğu söylenmektedir. Ayrıca, magnezyum içeren yiyecekler tüketilmesinde de fayda var. Su tüketimini azaltmamak, kafeinli içeceklerden ve çaydan uzak durmak gerekir. Eğer çay içilecekse de kasları gevçetici özellikleri olan rezene ve papatya çaylarının tüketilmesi tavsiye edilir.

Adet Sancısı Nasıl Geçer? yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/adet-sancisi-nasil-gecer/feed/ 0
Açık öğretim Fakültesinde Başarılı Olmanın Yolları https://bilgiliyazar.com/acik-ogretim-fakultesinde-basarili-olmanin-yollari/ https://bilgiliyazar.com/acik-ogretim-fakultesinde-basarili-olmanin-yollari/#respond Tue, 30 May 2017 06:28:17 +0000 https://bilgiliyazar.com/?p=1314 Açık öğretim aslında doğru çalışma prensibi ile gayet başarılı sınav sonuçları ile geçebileceğiniz bir sisteme dayalıdır. Fakat sürekli derse katılma zorunluluğu olmaması nedeni ile genellikle tam olarak odaklanmayan öğrenciler dersleri gereğinden eksik çalışırlar fakat bazı açık öğretim ders çalışma teknikleri ile bu süreçten oldukça yüksek notlar ile geçebilmek mümkündür. Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli: Öncelikle […]

Açık öğretim Fakültesinde Başarılı Olmanın Yolları yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Açık öğretim aslında doğru çalışma prensibi ile gayet başarılı sınav sonuçları ile geçebileceğiniz bir sisteme dayalıdır. Fakat sürekli derse katılma zorunluluğu olmaması nedeni ile genellikle tam olarak odaklanmayan öğrenciler dersleri gereğinden eksik çalışırlar fakat bazı açık öğretim ders çalışma teknikleri ile bu süreçten oldukça yüksek notlar ile geçebilmek mümkündür.

Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli: Öncelikle açık öğretim sınavlarına çalışırken kesinlikle artık çok geç cümlesini kurmamalısınız. Eğer yoğun bir süreç için çok fazla ders çalışmadıysanız yine de vazgeçmemelisiniz. Açık öğretim sınav geçme taktiklerini uygularsanız sizi her zaman daha iyi puanlar gelecektir.

AÖF Başarılı Olmanın Yolları

AÖF Ders Çalışma Püf Noktaları

 • Soruları okurken dikkat edin, çünkü hatalı anladığınız soru bildiğiniz bir cevabı yanlış vermenize sebep olacaktır.
 • Tam olarak anlamadığınız sorularda ısrarcı olmayan bu size sadece zaman kaybettirecektir.
 • Kodlamalarınıza dikkat edin, yanlış kodlama doğru cevaplarınızın boşa gitmesine neden olacaktır.
 • Yoğunlaşamadığınız zamanlar soruları çözmeye devam etmeyin mutlaka çok kısa bir ara verin, bunu bir yudum su içerek ya da gözlerinizi kapatarak yapabilirsiniz.
 • Önceki sayfalarda yapamadığınız soruları aklınızdan çıkarın, hangi soru üstünde iseniz onunla ilgilenin.
 • Uzun sorulardan korkmayın, bu tür sorular bazen göründüğünden kolay olabilirler.
 • Paragraf sorularında mutlaka önce soruyu okuyun, bu sizin paragrafı okurken sorunun cevabını bulmanızı sağlayacaktır.
 • Zaman konusunda asla bonkör olmayın. Eğer soruyu çözme yönteminiz sizi sonuca götürmeyecek gibi ise ısrar etmeyin ve alternatif çözümlere geçin veya diğer sorulara bakın. Her soru için çok fazla zaman harcama lüksünüz yok.

Açık öğretim de Ders Nasıl Çalışılır: AÖF ders çalışma püf noktaları denildiği zaman aklınıza gelecek ilk şeyin ara sınavlar olmasıdır. Aslında ara sınavın yüzde si oldukça düşük görünmektedir. Fakat %30 olan bu oran çok küçümsenecek bir oran değildir. Eğer ara sınavdan yüksek bir not alırsanız geçme ihtimaliniz çok fazla artacaktır. Çünkü final sınavının da %30 unun ara sınav konularında çıkacağını düşünürsek final 1/3 lük kısmına zaten çalışmış olacaksınız.

Açık öğretim Fakültesinde Başarılı Olmanın Yolları yazısı ilk önce BilgiliYazar.Com üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://bilgiliyazar.com/acik-ogretim-fakultesinde-basarili-olmanin-yollari/feed/ 0