Fethullah Gülen Kimdir?

Fethullah Gülen Kimdir? başlıklı bu yazımızda son dönemlerin en çok konuşulan isimlerinden biri olan FETÖ örgütü başı olan Fethullah Gülen hakkında önemli detaylar paylaşacağız…

Fethullah Gülen Kimdir?

Fethullah Gülen 27 Nisan 1941 yılında Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğmuştur. 1946 yılında ilkokula başlamıştır fakat 1949 yılında babasının imam olması nedeniyle tahini başka bir ilçeye çıkması dolayısıyla ilk okulu yarıda bırakmıştır ve daha sonra açıktan ilkokulu tamamlamıştır. 10 yaşında Kuran’ı hatmetmiştir ve 14 yaşında ilk vaazını vermiştir.

Fethullah Gülen, 1959 yılında girmiş olduğu imamlık sınavlarını başarı ile tamamlayarak üçşerefli cami imamlığına getirilmiştir.  1961 yılında Ankara Mamak’ta askerliğe başlayan Gülen, usta erliğini ise İskenderun’da yapmıştır.Burada yapmış olduğu bir vaaz nedeniyle 10 gün askeri hapishanede yatmıştır. Daha sonra bu durumdan dolayı aklanmıştır.

Erzurum’da komünizm ile mücadele derneğinin kuruluşunda ve halk evinin kadrosunda yer alan  Gülen, 1964 tarihinde Edirne’ye dönmüştür. Edirne’de Dar’ül Hadis Caminde kuran kursu öğretmeni ve imamlık yapmaya devam etmiştir.

1965 yılında Kırklareli Merkez Vaizliği ve 1966 yılında İzmir Merkez Vaizliği görevlerinde bulunmuştur. 1968 yılında ise hacca gitmiştir. 1976 yılına kadar Edremit merkez vaizliği ve Manisa Merkez Vaizliği görevlerinde bulunan h Gülen, 1980 yılına kadar Bornova merkez vaizliği görevine devam etmiştir.

Sızın dergisinde 1979 yılında ilk yazısı yayınlanmıştır. Fethullah Gülen ağırlaşan şartlar ve sağlık sorunları nedeniyle vaizlikten istifa etmiştir. 1991 yılına kadar Anadolu’nun çeşitli yerlerinde haftalık ve aylık düzenli bir şekilde vaazlar vermiştir.

1999 yılından sonra ABD’ye yerleşen Gülen hayatını orada idame ettirmektedir. 2013 yılında time dergisi tarafından  dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak göstermiştir.

Fethullah Gülen Aldığı Ödüller  

  • Türk Ocakları Vakfı “Nihal Atsız Türk Dünyası Hizmet Ödülü
  • Mehmetçik Vakfı “Teşekkür Beratı
  • Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Hoşgörü Ödülü
  • Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) Türk Dünyasına Hizmet Ödülü
  • Türk Eğitim-Sen 24 Kasım Eğitim Özel Ödülü
  • Türk 2000’ler Vakfı Ödülü
  • Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı
  • İpekyolu Vakfı Ödülü
  • Türkiye Yazarlar Birliği “Üstün Hizmet Ödülü

Fethullah Gülen’in Emekli Maaşı Kesildi mi?

SGK Fethullah Gülen’in tüm sosyal güvenlik haklarını elinden aldığı gibi emekli maaşını da tamamen kesmiştir.

Fethullah Gülen Darbe Girişimi

15 Temmuz 2016 Darbe girişiminin en büyük sorumluları arasında gösterilen Gülen FETÖ örgütünün başı olarak kabul edilmektedir. Halkın sokaklara dökülmesi sonucunda başarısızlık ile sonuçlanan darbe girişimi sonrasında oldukça büyük hedeflere maruz kalan  Gülen için hükumet ABD’den Gülen’in iadesini talep etmekte ve bu konuda oldukça ısrarlı olduğunu yaptığı çalışmalar sonucunda kanıtlamaktadır.

FETÖ

28 Ekim 2015’ten itibaren İç işleri bakanlığımız tarafından en çok aranan teröristler arasında yer almaktadır. FETÖ ve PYD lider olmakla suçlanan Fethullah,büyük bir olasılıkla çok kısa bir zaman içerisinde Türkiye’ye iade edilecektir.

Bu tür darbe girişimlerinin sorumlularının en kısa sürede yakalanması ve ceza görmesi en büyük temennilerimiz arasında yer almaktadır.

Hakan Şükür, Enes Kanter ve Atalay Demirci FETÖ ile oldukça sık bir şekilde anılmaktadır…

Bu yazımızda Fethullah Kimdir?  Kimdir? Gülen Kimdir? gibi birçok faydalı bilgiler paylaştık umarız sizlere yararı olmuştur…Fethullah Gülen Kimdir, Fethullah Gülen Kimdir, Fethullah Gülen Kimdir


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ