Filtre Kahvenin Yararları

Filtre Kahvenin Yararları

Filtre Kahvenin Yararları Kahvenin ilk görüldüğü yer Etiyopya’ya ait dağlık kesimlerdir. Kiraza benzeyen bir meyve içerisinde bulunan çekirdeklerden elde edilen kahve sert bir yapısı vardır. Kahve çekirdekleri beyaz renktedir. Tropikal iklimlerde yetişen kahve ağacı dikildikten tam 3 yıl sonra meyve verir hale gelebilmektedir. Ülkemizde ise sadece Mersin ilinde yetiştirilmektedir. Kahvenin faydaları da oldukça fazladır. Özellikle filtre kahvenin insan bedenine çok fazla faydası bilinmektedir.

Filtre Kahvenin Faydaları: Diğer kahvelere göre filtre kahvenin farkı sadece içerken verdiği büyük haz değildir.

  • Karaciğerlere oldukça faydalıdır. Günde 3 bardak filtre kahve siroz olma riskini önemli ölçüde azalttığı gibi karaciğer kanserine yakalanma oranını da düşürmektedir.
  • Zihin açıcı bir özelliği vardır. Filtre kahvenin en çok tercih edilme sebeplerinden biriside uyarıcı bir etkisinin oluşudur. Genellikle sabah bir bardak kahve içerek güne başlayan kişiler yaptıkları işe daha kolay odaklanmaktadır. Filtre kahve içildikten yarım saat içinde etkisini gösterir.
  • Yüksek besin değeri içerir. Filtre kahvenin bilinen en az faydası besin değerleridir. İçerisinde b2,b3,b5 gibi vitaminler barındıran kahve manganez, magnezyum barındırmaktadır.
  • Kalp İçin Etkilidir. Filtre kahve tüketmek kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Spor aktivitelerinde sonra tüketimi kalp sorunları için oldukça yardımcıdır.
  • Antidepresan etkisi yaratır. Kahve depresyonda olan insanların kurtulmasında önemli rol oynamaktadır. İçerisinde barındırdığı dopamin ile kişiye mutluluk hissi veren kahve birçok konuda kişiyi mutlu edecektir. Aynı zamanda kahve tüketen bireylerde depresyona yakalanma ihtimali düşmektedir.
  • Hastalanma oranlarında düşüş gösterir. Kahvenin idrar söktürücü yapısı sayesinde zararlı bakterilerin vücuttan atılması sağlanır ve hastalanma riskini azalır.
  • Filtre kahve selülit ve saç sağlığına yardımcı olması gibi sağlık açısında da son derece önemli yaraları mevcuttur.

Filtre Kahve ve Tavsiyeler:

Damla demleme yöntemi ile yapılan kahvelere filtre kahve denilmektedir. Filtre kahvenin yapılışı için orta kalınlıkta çekirdekler seçilmeli ve kahve makinası ya da pres demlik tarzı bir malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca hazır su kullanmak lezzet açısından da önemlidir. Şeker gibi eklenecek diğer maddelerin Filtre kahvenin tadı açısından önemi çok fazladır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ