Finansal Özgürlük Elde Etmek İçin 22 Tavsiye

Finansal Özgürlük Elde Etmek İçin 22 Tavsiye

Hemen herkes hayatlarında maddi anlamda özgür olmak ister fakat bunun nasıl olacağını bilmez. Bizde bu amaçla sizlere Finansal Özgürlük Elde Etmek İçin 10 Tavsiye başlıklı bu yazımızı hazırladık faydalı olması dileğiyle…

Hayatımızın en temel hedeflerimizden bir tanesi de finansal özgürlük elde etmektir. Bunu bazılarımız çok iyi bir şekilde başarırken bazılarımız ise maalesef tüm hayatları boyunca bunu başaramaz.

Özellikle ülkemizdeki hayat koşullarının ağır olmasından şikâyet eden insanlarımızın birçoğu Finansal Özgürlük konusunda kendilerini geliştirememiş insanlardır. Bu yüzden her daim ağır işlerde kendilerini çalışmak zorunda bırakmışlardır. Bizlerde finansal özgürlük konusunda okurlarımızın önemli bilgiler elde edebilmesi amacıyla bu yazımızı hazırladık…

Finansal Özgürlük Elde Etmek İçin 22 Tavsiye

1- Para Harcamamanın Da Para Kazanmak Olduğunu Unutmayın

Finansal Özgürlük

Tarih boyunca hiçbir insan parasını gereksiz yere harcayarak zengin olamamıştır. Hayatlarında zenginliği yakalamış olan insanların birçoğu ihtiyaç istek ayrımını çok iyi yapmış insanlardır. Bu yüzden harcama yapmadan yaşayabilmek cimrilik değildir. Temel ihtiyaçlarınız dışında yapacağınız kısıtlamalar finansal özgürlük elde edebilmeniz için kilit bir noktadır.

2- Para Biriktirmenin İlk Yolu Para Kazanmaktır

Finansal Özgürlük

Kazanılmayan para biriktirilmez. Bu yüzden hayatınızda her daim bir kazanca sahip olun. Yani işinizden memnun değilseniz işinizden hemen ayrılmak yerine daha iyi bir iş bulana kadar mevcut işinizde devam etmek bu görüşümüzü destekler niteliktedir.

3- Biriktirdiğiniz Para İle Yatırım Yapın

Para Biriktirmek

Unutmayın para durduğu yerde artmaz. Bu yüzden biriktirmek istediğiniz mevcut paranızı Türk lirasında bırakmak yerine ALTIN, DOLAR veya EURO gibi yatırım araçlarına yatırabilirsiniz. Hisse senedi piyasasından uzak durmanızı öneriyoruz.

4- Kredi Kartı Kullanmayın

Kredi Kartı

Kredi kartı kişisel finans kontrolünü zorlaştıran en sorunlu unsurların başında gelmektedir. Kredi kartı kullanan bir insan ay sonunda veya aybaşında cebinde ne kadarlık nakit kalacağınız bilemez bu yüzden kredi kartı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz…

 5- Birikim Yapmak İçin Otomatik Alım Talimatı Verin

Finansal Özgürlük

Birikim yapmak istiyorsunuz ama bir türlü yapamıyorsanız size tavsiyemiz bankanıza otomatik alım talimatı vermenizdir. Kredi kartı veya banka kartında otomatik düzenli alım gerçekleştirdiğiniz takdirde siz farkında olmadan kıyıda köşede sizi rahatlatacak bir paraya sahip olursunuz.

6- Akıllı Telefon Uygulamalarını Kullanın

Finansal Özgürlük

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte finansal kontrolü sağlamak daha kolay olmaktadır. Aylık düzenli gelir ve giderlerinizi takip edebileceğiniz finans uygulamaları ile hesap kitap işlerinizi düzenli bir şekilde kontrol edebilecek belli bir zaman sonra kafanızda net olarak aylık elinize geçen parayı ve giderlerinizi net olarak belirleyebileceksiniz. Bu durum doğal olarak finansal özgürlük kazanmanızda oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

7- Büyük Şehirde Yaşamayın

Finansal Özgürlük

Zorunlu bir durum teşkil etmedikçe küçük şehirlerde yaşayarak giderlerinizi rahatlıkla kısabilirsiniz. Büyük şehirlerde kazandığınız para daha fazla olabilir fakat aynı orantıda harcadığınız parada fazla olacaktır. Yapılan araştırmalarda küçük şehirlerde yaşayan insanların maaş ve giderleri göz önüne alındığında büyük şehirlerde yaşayanlara oranla daha iyi paralar biriktirdikleri gözlemlenmiştir.

8- Teknolojik Aletlerinizi Sık Sık Değiştirmeyin

Finansal Özgürlük

Yapılan bir başka önemli araştırmalarda borç altında olan insanların çoğunun teknolojiye düşkün oldukları ve sürekli son çıkan teknolojik aletleri satın almaya çalıştıkları gözlemlenmiştir. Bu durum kişilerin finansal özgürlüğünü yitirmekle kalmadığı aynı zamanda zorlu şartlar altında para kazanmasına da neden olmaktadır.

9- Eşinizi, Dostunuzu ve Arkadaşlarınızı İyi Seçin

Finansal Özgürlük

Eşinizi, dostunuzu ve arkadaşlarınızın iyi seçmek finansal özgürlük konusunda sizlere önemli bir avantaj sağlayacaktır. Yani sizle aynı düşüncede olan insanlar ile birikim yapmak daha kolay olacaktır. Eşinizin sizinle aynı fikirde olması size uzun vadede çok büyük faydalar sağlayacaktır.

10- Tatillerinizi Pasif Sezonlarda Yapın

Tatil

Turizmciler ülkemizde yazın bittiği ilk günleri ve kış günlerini pasif sezon olarak nitelendirmektedirler. Sizlerde pasif sezon içerisinde tatil yapmayı deneyerek ciddi boyutlarda tasarruf yapabilir ve kafa dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

11- İnternet’ten Alışveriş Yapın

İnternet’ten Alışveriş Yapın

Günümüzde alışveriş kampanya ve fırsatlarını en iyi takip etmenin yolu İnternet alışveriş yapmaktan geçmektedir. Ayrıca yaz elbiselerini kış aylarında alarak veya kış elbiselerini de yaz aylarında alarak finansal özgürlük elde etmek konusunda oldukça başarılı bir işin altına imzanızı atmış olursunuz.

12- Spor Yapın, Sağlıklı Beslenin

Spor Yapın, Sağlıklı Beslenin

Eğer sağlıklı iseniz her daim finansal özgürlük sahibisiniz demektir. Kişi sağlıklı beslenir ve spor yapar ise yaşlılıkta dahi sağlık sorunları karşılaşma sıkıntısı çekmez. Sağlık giderlerinde bir artış yaşamamak için spor ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz önemli bir tavsiyedir…

13- Yatırım Konusunda Araştırmalar Yapın

Yatırım Konusunda Araştırmalar Yapın

Yazımızda sıklıkla belirttiğimiz gibi hiçbir para durduğu yerde artış göstermez. Paranızın değerini artıracak yatırım fırsatları için sıkı araştırmalar yapıp önemli yatırım fırsatları gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bol bol yatırım kitapları, ekonomi dergileri okuyabilirsiniz.

14- Evde Yemek Yapmayı Öğrenin

Evde Yemek Yapmayı Öğrenin

Cebinizin en büyük düşmanı dışarıdan yemek yemektir. Dışarıdan yemek yeme işini sadece özel günlerde yapmaya özen gösterdiğiniz takdirde ciddi boyutlara tasarruf elde edebilecek ve finansal özgürlük kapılarını sonuna kadar aralayacaksınız.

15- Minimalizm Felsefesini Öğrenin

Minimalizm

Minimalizm felsefesi ile ilgili bir yazı paylaşmıştık okumak için tıklayınız.

16- Araba Almak Mecburiyetinde Değilseniz Almayın

Araba Almak

Ülkemizde halen bir araba almak lüks olarak görülmektedir. Bir arabanın yıllık giderlerini hesaba kattığınızda aylık olarak mutfak harcamalarınızdan daha fazla paranın arabanıza gittiğiniz fark edeceksiniz. Bunun için mümkün mertebe zorunlu bir durumunuz yok ise araba satın almayın.

17- Alışverişlerde Hangi Ürünün Hangi Markette Daha Ucuz Olduğuna Dikkat Edin

Alışveriş

Her marketin mutlaka ucuza sunmuş olduğu mallar vardır bunları araştırarak özellikle gıda harcamalarınızı yarı yarıya indirebilirsiniz.

18- Pazarlık Etmeyi Öğrenin

Pazarlık

Pazarlık etme konusunda kendinizi geliştirirseniz ciddi boyutlarda tasarruf elde eder ve finansal özgürlük kazanabilirsiniz.

19- Çalıştığınız Yer Yemek Vermiyorsa Evden Yemek Getirin

Yemek

Oldukça önemli öneriler arasında çalıştığınız yer yemek vermiyorsa evden yemek getirmek gelmektedir. İnanın bu şekilde yapmanız halinde yılda 2 veya 3 milyar fazladan paranın cebinizde kalacağını göreceksiniz.

20- İkinci El Eşyalar Alın

Önümüzdeki yıllarda ikinci el piyasasının önem kazanacağını buradan belirtelim. Bazı ikinci el eşyalar neredeyse sıfırı ile eşdeğer özelliklere sahip olmaktadır. İkinci el eşya kullanarak ciddi manada tasarruf elde etmeniz mümkündür. İkinci el eşya kullanmanın faydaları başlıklı bir yazımız ile karşınıza çıkacağız.

21- İndirim Var Diyerek İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Satın Almayın

İndirim

Tüketim toplumu olmamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi de indirim var diyerek satın aldığımız eşyalardır. Alışveriş yaparken fiyata veya indirim olup olmadığına değil bugün buna ihtiyacım var mı? Sorusunu kendinize sormanızdır.

22- Para Biriktirmeye Erken Yaşlarda Başlayın

Para

Para biriktirmeye erken yaşlarda başlar iseniz finansal özgürlük yolunda o derecede erken bir şekilde başarıya ulaşırsınız.

Bu yazımızda sizlere Finansal Özgürlük Elde Etmek İçin 22 Tavsiye neler olduğunu aktardık bir başka önemli yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ