Futbol Sahası Ölçüleri Ne Kadardır?

Futbol Sahası Ölçüleri Ne Kadardır?

Futbol sahası ölçüleri ne kadardır? İdeal futbol  sahası ölçüleri nedir? Futbol sahası ölçüleri kimler tarafından belirlenir? Bu yazımızda futbol sahası hakkında sıkça sorulan soruların yanıtlarına yer verdik. Futbol sahası ölçüleri nelerdir? İşte cevabı..

Futbol Sahası Ölçüleri Ne Kadar Olmalıdır?

Futbol sahaları, dikdörtgen şeklindedir. Bir futbol sahasının eni 45 ila 90 metre arasında, boyu ise 90 ila 120 metre arasında standarttır. Uluslararası standartlarda yapılan stadyumlarda bu boyutlar en olarak 64 ile 75 metre arasında, boy olarak ise 105 metre ile 120 metre arasında değişmektedir. Günümüzde uluslararası standartlara göre kabul edilen ve UEFA ve FIFA tarafından yapılan organizasyonlarda maçların oynanması gereken futbol sahası ölçüleri, en olarak 64 ile 75 metre arasında, boy olarak da 100 ila 120 metre arasında öngörülmektedir.

Fakat uluslararası organizasyonların yapıldığı futbol sahası ölçüleri, ulusal futbol federasyonunun da onayıyla, 60 metre eninde ve 95 metre boyunda da olabilmektedir. Önemli olan, maçın oynandığı lig ve yaş kategorisidir. Oyun oynanan saha, futbol sahası ölçüleri ikiye bölünerek ortadan ayrılır ve bir çizgi çekillir. Stadın tam orta noktasında  oyunun başladığı ve çapı  915 santimetre olan bir daire bulunur. Her iki yarıda da sahanın sonunda bulunan kalelerin ölçüsü, 732 santimetre en ve 244 santimetre boy uzunluğuna sahiptir.

Futbol sahası ölçülerinin 2 yarısında 2 kalenin önünde bir ceza sahası çizilir. Bu ceza sahası çizgisinin kaleye uzaklığı 165 santimetre mesafedir. Ceza sahası içinde altı pas denilen ve kale vuruşlarının kullanıldığı bir alan bulunur. Bu alan da kaleye 55 santimetre uzaklıktadır. Ceza sahası içerisinde olan penaltı noktası ise kale çizgisine 110 santim mesafede olup, penaltı atışları bu nokta üzerine gelinerek yapılmaktadır. Ceza sahası dışında, kaleye tam karşıdan bakan kısımda yarım bir yay çizilir, bu yayın her bir köşesinin penaltı noktasına uzaklığı 915 santimetredir. Futbol sahası ölçülerinin köşelerine de, oyun alanını çevrelediğini belirleyen 1 metre yarı çaplı çeyrek daire şeklinde yaylar çizilir. Köşeye denk gelen bu dairenin ortasına da maç bayrakları dikilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ