Hüseyin Avni Mutlu Kimdir?

Hüseyin Avni Mutlu Kimdir? başlıklı bu yazımızda son dönemlerin popüler isimlerinden biri olan eski İstanbul valisi hakkında önemli detayları paylaşacağız…

15 Temmuz darbe girişiminin ardından adı sıkça darbe girişimini başlatan cemaat ile sık sık anılmaya başlanan Hüseyin Avni Mutlu mahkemece tutuklandı. Bu gelişmelerin ardından İnternet kullanıcıları Hüseyin Avni Mutlu Kimdir? gibi aramalar yapmaya başlamışlardır. Bizlerde kullanıcıların en sağlıklı bilgiye ulaşabilmeleri için bu yazıyı hazırlama ihtiyacı hissettik…

Hüseyin Avni Mutlu Kimdir?

1956 yılında Rize’nin ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası madenci olan eski İstanbul Valisi ilkokulu Fatih’te tamamlamıştır. Babasının görevi nedeniyle Bostancıya taşınan Mutlu ailesi burada yaklaşık olarak 3 yıl boyunca yaşamışlardır. Başarılı bir lise hayatı geçirdikten sonra  İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesini 1985 yılında başarı ile bitiren Hüseyin Avni Mutlu daha sonra Kocaeli Kaymakam adayı olarak o yıl göreve başladı…

Gerede ve Kargı ilçelerinde Kaymakam vekilliği görevini sürdürdükten sonra Bursa’nın Büyükorhan ilçesine Kaymakam olarak atanmıştır. 1991-1992 yılları arasına Amerika’ya İngilizce eğitimi almaya giden Hüseyin Avni, daha sonrasında Şırnak’ın Silopi ilçesinde Kaymakamlık görevinde bulunmuştur. 1994-1997 yılları arasında Şırnak’ın Silopi ilçesinde Vali yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

1997-2002 yılları arasında Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde kaymakamlık görevini yürüttü. Daha sonra 1 yıl Çanakkale Vali yardımcılığı görevi yürütmüştür.

2003-2005 yılları arasında Bağcılar ilçesinde kaymakamlık görevi yürüttü. Daha sonraki sürelerde Siirt ve Diyarbakır Valiliği görevlerini yürüttü. Bu görevlerinden sonra 2010 yılında İstanbul valiliğine atanmıştır.  2014 yılında verilen bir Valiler kararnamesi ile Merkez Valisi olmuştur.

5 kardeşi olan ve 2 erkek çocuğu babası olan eski İstanbul Valisi yapılan darbe girişimlerinden sorumlu tutulmuş ve mahkeme tarafından paralel terör örgütü ile bağlantısı olduğu ve önceki senelerde bu örgüte ciddi yardımlarda bulunduğu mahkeme tarafından iddia edilmektedir.

Hüseyin Avni Mutlu Twitter sosyal ağını oldukça aktif kullanmaktaydı. Bir çok kez attığı bu tweetler ile gündeme oturmuş ve tanınmasında oldukça etkili olmuştur. Hüseyin Avni Mutlu ilk olarak en büyük tepkiyi gezi parkı olayları sırasında almıştır burada yapılan protestoları iyi yönetememekle ve polise söz geçirememekle suçlanan eski İstanbul Valisi birçok olumsuz tavır ile karşılaşmıştır.

2014 yılı başlarında oldukça sık bir şekilde gülen cemaati ile anılan mutlu 2014 yılının Eylül ayında görevinden ayrılmak durumunda kaldı. Cumhurbaşkanına en yakın vekillerden biri olarak bilinen Hüseyin Avni Mutlu bu süreç boyunca birçok bilgiyi cemaate sızdırmakla suçlanmakta.

Tutuklanmasının ardından halk tarafından vatan haini olarak adlandırılan Hüseyin Avni müebbet hapis istemiyle sorgulanmakta…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ