İhtiyaç Kredisi Nedir? Şartları Nelerdir?

Ekonomik olarak sıkıntıda olan bireyler veya kurumlar çeşitli yöntemler ile bu dar boğazdan çıkmak için arayışlara başvururlar. Bu arayışların neticesinde ise birçok insan bankalardan kredi kullanmak için başvuruda bulunurlar. Bankalar mevcut başvurular neticesinde en fazla kredi çeşidini ihtiyaç kredisi olarak veriyor.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İnsanların kısa süreli borçlarını kapatmak veya kısa süreli nakit ihtiyacını karşılamak için aldıkları ve tercih ettikleri bir kredi çeşididir. Bu kapsamda ihtiyaç kredileri 36 ay vade ve belirli bir yüzdelik faiz ile ödeme planları doğrultusunda tercih edilir. İhtiyaç kredileri kısa vadeli olmasından dolayı birçok insan tarafından tercih edildiği tespit edilmiştir.

İhtiyaç Kredileri Şartları Nelerdir?

Bankalar tarafından talep olarak alınan ihtiyaç kredileri çeşitli şartlar doğrultusunda verilir. En önemli şart şüphesiz sabit bir gelirin olmasıdır. Bu kapsamda daha önce herhangi bir şekilde icralık bir durumu olmayan insanlar da kolay bir şekilde kredi alabilirler. İhtiyaç kredileri düşük faiz ve düşük vade olmasından dolayı yüksek meblağlar olarak verilmez. Belirli bir limite kadar çekilebilen ihtiyaç kredileri başvurularında çalıştığını gösteren bir evrak ya da sabit bir emekli maaşı gibi bordrolar sonrasında talep kısa sürede cevaplanır.

Kredilerde Puan Durumu

İhtiyaç kredilerinde kredi notu olarak bilinen puanlama yöntemi neticesinde kredi başvuruları değerlendirmeye alınır. Özellikle puanı düşük olan kişilerin kredi başvuruları olumsuz olarak cevaplanır. Kredi notu ne kadar yüksekse kredi çekme olasılığı bir o kadar yükselir. Bundan dolayı bankalar başvuruların alınmasının ardından ilk baktıkları alan kredi notu olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

İhtiyaç Kredileri Faiz ve Vade Oranları

Banka müşterileri ihtiyaç kredilerini başvurduğu sırada belirlenen ödeme planları ile karşılıklı olarak münazara edilir. Bu karşılıklı iletişimde vade uzunluğu ve aylık faiz oranı belirlenerek örnek ödeme planı çıkartılır. Bankalar tarafından verilen ihtiyaç kredilerinde vade uzunluğu 36 ay olarak tespit edilmiştir. Bu kapsamda özellikle kredi faizlerinin düşmesi ile aylık %1,08 olarak ihtiyaç kredi faiz bedeli belirlenmiştir. Bu belirlenen faiz oranı üzerinden ödeme planları çıkartılarak ödemeler yapılabilir. Ödeme planlarında yer alan değerler kredinin tutarı ve geri ödenecek rakam olarak bilinir.

 

 

 

 

UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (LÜTFEN YAZIYA OY VERİNİZ)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ