İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?
Makaleyi Oylamak İstermisiniz
[Toplam: 0 Average: 0]

İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır? Bir yapının inşasına başlamadan önce kanunen bazı izin ve belgelerin alınması gerekir. İnşa işleminin başlayabilmesi için de alınması gereken en önemli belge ise yapı ruhsatıdır.3194 sayılı İmar Kanunu’nun 21. Maddesi uyarınca bir arazi üzerinde inşa işleminin başlaması için alınan ilk izin ve belge yapı ruhsatıdır.

Kanun hükmünde belirtildiği üzere belediyeler, inşaat yapmak isteyen arazi sahiplerine yapı ruhsatı verirler. Eğer inşaata başlanılacak arazi belediye sınırları dışında ise yapı ruhsatı bağlı bulunan ilin valiliğince de verilebilir. Yapı ruhsatı olmayan yapılar kaçak yapı sayılır. İnşaata başladıktan itibaren 5 yıl geçerlilik süresi olan yapı ruhsatlarının alındıktan sonra en geç 2 yıl içinde inşa çalışmaları başlatılmalı ve 5 yıl içinde de tamamlanması gerekir.

Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

Yapı ruhsatı alabilmek için, arazi sahiplerinin veya kanuni vekilleri tarafından arazinin bağlı bulunduğu belediye ve valiliklere dilekçe vererek ruhsat başvurusu yapmaları gerekir.İşte ” inşaat yapı ruhsatı nasıl alınır? ” sorusunun cevabı;

İnşaat Yapı Ruhsatı Nasıl Alma

Dilekçe ile beraber verilmesi gereken evraklar

Dilekçenin yanında belediye ya da valiliklere bazı belgelerin de verilmesi gerekiyor. Bu belgeler başvuru sahibinin kimlik fotokopisi ve ikametgah belgesi, müteahhitlik belgesi, ruhsat alınmak istenen yapının Tapu Harita Örneği, arsanın imar durumunu belirten belge, Mimari-statik-elektrik-tesisat ve ısı yalıtım proje çıktıları, zemin etüt belgesi, bina aplikasyonu proje çıktısı, ilgili belediyeden alınan kapı numarası (numarataj belgesi) ve arazinin yapı denetime tabi olması durumunda verilmesi gereken Yapı Denetim Evrakları’dır.

İnşaat yapılacak arazinin yapı denetime tabi olduğu durumlarda verilmesi gereken Yapı Denetim Evrakları; Yapıya ilişkin bilgi formu (YİBF), yapı denetim sözleşmesi, proje kontrol formu, yapı denetim izin belgesi, yapı denetim yetkilisi bilgileri, yapı denetim kuruluş taahhütnamesi ve damga pulundan oluşur.

İşlem süreci

Valilik veya belediyeye verilen belgelerin eksiksiz ve doğru olması durumunda en geç otuz iş günü içerisinde müracaatı yapan kişi ve kuruluşa belgeleri teslim edilir. Belgelerin eksik ya da yanlış olması durumunda ise en geç 15 iş günü içerisinde müracaat eden kişi bilgilendirilerek eksik ve yanlışlıkların giderilmesi istenir. Umarız Bu Yazımızda Bu konu hakkında gerekli bilgileri edinmişsinizdir.


UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ