İnşaatı Sağlamlaştıran Etken Nedir?

İnşaatı Sağlamlaştıran Etken Nedir?

İnşaat sektörü ülkemizde hızla gelişen bir sektördür. Hızla gelişmesine rağmen yapılar için emniyet yetersiz. Bu yetersizliğin nedeni ise; kolon ve kirişler için donatı ve beton özelliği eksikliği, zemin etkilerine karşı korunmaması, temelin yetersizliği ve izolasyon gibi birçok etken vardır. Bunların bazıları görülmediği ( eksik hesaplama) için bazıları ise müteahhit tarafından uygulanmamasıdır işte bu etkilere karşı şu etkenler yapılmalıdır;

Zemin Analizi ve İyileştirmesi

Zemin, yapı için çok önemlidir. Çünkü dış etkilerin (deprem, erozyon, zemin suyu vb) çoğu bu alanda gerçekleşir. Gelişen sanayiyle çoğu alanda inşaat gerçekleşir. Bu alanlar; dağ, kayalık arazi, bataklık ve deniz kıyıları gibi alanlardır. Yapı için inşaatta başlamadan önce zemin için analiz yapılmalıdır. Bu analiz sonucunda; zeminin dayanımı, kohezyonu, yer altı suyu, yanal kuvvetler ve taşıma gücü gibi birçok veri elde edilir. Bu veriler ışında zemin iyileştirmesi yapılır. Bunlar iksa sistemi, drenaj ve yapı boyutu ve ağırlığı gibi önlemler alınır.

Temel

Temel, yapının zeminle birleştiği noktadır. Bu ayak ne kadar sağlam ise yapının durabilitesi o kadar yüksektir. Temelde deprem riskine karşı önlemi vardır. Bu temel radyel temeldir. Radyel temel deprem enerjisini izole eder. Temel için beton da önemlidir. Temel betonu yapının yükünü zemine aktarır. Yani temel betonu yükü taşıyacak dayanımda olmalıdır.

İnşaatı Sağlamlaştıran Etken Nedir?

Kolon ve Kiriş

Kolon ve kirişin tasarımı düzgün olmalıdır. Yani deprem ve ağırlık bindilerine karşı tasarlanmalıdır. Tasarım tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda kullanılan donatı ve betonda önemlidir. Beton temelde olduğu gibi dayanım aralığı uygun olmalıdır. İşte bu beton yapılacak hizmet çerçevesinde tasarlanıp kullanır. Beton basınç kuvvetlerini taşır, aynı zamanda çekme kuvveti vardır. Çekmeye karşılık donatı kullanılır. Donatı da beton gibi hizmete göre, deprem, yük vb itkilere karşı tasarlanır.

İzolasyon

Yapıyı dış etkilere karşı koruduğu için izolasyon önemlidir. Temelden başlayıp çatıya kadar farklı etkilere su, ısı ve titreşimlerden korur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ