IPTV nedir? Nasıl Kullanılır?

IPTV nedir? Nasıl Kullanılır?

IPTV NEDİR  ?

IPTV, artık Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’de de aktif olarak rol oynayan bir internet TV dünyasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere IP bağlantısı üzerinden TV yayınının akmasına yardımcı olur. IPTV’nin en önemli özelliği ise, istediğiniz yerde tüm içerikleri takip edebileceğiniz bir ortam yaratmasıdır. Aynı zamanda sizlere uygun filmlerin ücretlerini ödeyerek, bu TV içeriğini yakından takip etmenize olanaklar tanımaktadır.

Temel olarak IPTV kullanımını sağlayabilmek için internet sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz. Türk Telekom, Tivibu hizmetleriyle büyük ölçüde kitlelerin beğenisini kazandı. Bu sayede artık Tivibu bir internet televizyonu olmaktan çıktı ve rakip uydu kanalları gibi kutu üzerinden hizmetler sunmaya başladı. Buna alternatif olarak birçok IPTV kanalı bulmak mümkün! Son dönemlerde artık birçok internet sağlayıcısı, kendi hizmetlerini sunmak ve kitlelerin internet üzerinden de TV yayınlarını takip etmesine olanak tanıyor.

IPTV nasıl kullanılır?

IPTV, ister internet sağlayıcınızın sunduğu bir hizmet varsa bu şekilde, isterseniz web sitelerine özel olan IPTV’ler üzerinden sağlanabilmektedir. Linux tabanlı olan işletim sistemlerine doğrudan bağlantı kurabilen ve kullanımını bu şekilde sağlayabilen cihazlar, günümüzün en çok tercih edilen ürünlerinden bir tanesi olarak görülmektedir. Türkiye standartlarında git gide yayılan IPTV’ler, pek çok kişinin internet üzerinden kaçırdığı dizi veya filmleri 24 saat boyunca izleyebilmelerine olanak tanımaktadır. Tabii ki bu hizmetler temel olarak bir ücret karşılığında gerçekleştiği gibi, aylık ek olarak bazı ödemeler yapmanız gerekebilmektedir.

IPTV server yayınlarını sürdüren herhangi bir firma, sizlere kanal listesini barındıran bir dosya gönderecektir. Bunun için internet üzerinden çeşitli aramaları yaparak, siz de listeye ulaşabilirsiniz. Belli bir link adresinden oluşan kanallar, “M3U8” uzantılı link üzerinden sağlanmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ