İstenmeyen Numaralar Nasıl Engellenir?

İstenmeyen Numaralar Nasıl Engellenir?

Cep telefonları; hayatın her alanında yer alan, en önemli iletişim araçlarının başında gelir. İlk çıktığı dönemde sadece konuşma ve kısa mesaj özelliği bulunan telefonlar, şimdilerde birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefonların özellikleri de her geçen gün artıyor. Fotoğraf çekimi, video çekimi, kısa mesaj gönderme, resimli mesaj gönderme, telefon üzerinden internete bağlanabilme gibi birçok özellik, akıllı telefonların en çok bilinen ve kullanılan özellikleri arasında yer alıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konuların başında, istenmeyen numaralardan gelen aramalar veya mesajlar konusu geliyor.

Telefon Ayarlarını Kullanarak Numara Engelleme

İstenmeyen numaraları engellemenin yöntemlerinden birisi, telefon ayarlarını kullanarak numara engelleme yöntemi. Kullanılan telefon modeline göre numara engelleme işlemi şu şekilde yapılıyor;

Bazı Telefon Modelleri İçin;

Ayarlar menüsünü açarak, oradan Arama, Arama Reddetme, Otomatik Reddetme, Belirli Numaraları Engelleme adımlarını takip ederek, istenmeyen numaraları engellemek için gerekli olan ayarları yapmak mümkün.

Gelen Tüm Aramaları Engellemek İçin;

Telefonunuza gelen tüm aramaları engellemek için ise sırasıyla; Ayarlar, Cihazım, Engelleme Modu, Gelen Aramaları Devre Dışı Bırak adımlarını izleyerek gerekli ayarları yapılması gerekiyor.

Birçok kişiye saçma ve imkansız gibi gelse de, bazı akıllı telefon modellerinde, ayarlar seçeneğini kullanarak numara engelleme desteği bulunmuyor. Bu durumda yapılması gereken işlem, numara engelleme konusunda ki bir diğer seçenek olan, uygulamalar yardımı ile numara engelleme işlemi. Çağrı engelleme konusunda kullanılacak olan uygulamalar şunlardır.

Mr. Number

İstenmeyen numaraları engelleme amaçlı kullanılan ve en çok tercih edilen uygulamalardan birisi olan bu uygulama. Bu uygulama ile, sadece bir tek numaradan, bir alan koduna ait olan tüm aramalar ve numaraları, ayrıca SMS’leri engellemek mümkün. Engellemiş olduğunuz numaraları da yine bu uygulama içinde yer alan Blocked History sekmesinden görebilir ve takip edebilirsiniz.

Calls Blacklist

Numara engellemek için kullanılabilecek bir başka uygulama da Calls Blacklist uygulaması. Biraz önce bahsedilen uygulamaya benzer bir biçimde çalışıyor. Bu uygulamanın en büyük özelliği, istenmeyen çağrıları ve mesajları kara listeye alabiliyor olmanız.

Call Blocker Free

Calls Blacklist uygulamasına benzer bir biçimde çalışan bu uygulama, telefonda ki numaraları kara liste ve beyaz liste olarak ikiye ayırmanızı sağlıyor. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, her iki listeyi de hazırladıktan sonra engelleme modunu istediğiniz biçimde ayarlamış olduğunuzdan emin olmanız.

Truecaller

İstenmeyen numaraları engelleme konusunda, belki de en çok bilinen ve kullanılan uygulama. Fakat bu uygulamanın kurulumu diğerlerine göre biraz daha uzun sürüyor. Bunun nedeni, telefon numarasını doğruladıktan sonra sosyal paylaşım sitelerinden bir hesap oluşturmanız gerekmesi. Belirli bir alan kodu ile birlikte 800’lü numaraların tümünü engelleyebilme özelliğine sahip olması nedeniyle, bazı kullanıcıların en gözde uygulaması durumunda.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ