Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? başlıklı bu yazımızda siyasetin önemli isimlerinden biri olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hayatı hakkında  bilgiler paylaşacağız….

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir?

17 aralık 1948 yılında Tunceli’nin Nazımiye ilçesi doğan Kemal Kılıçdaroğlu toplam 7 kardeştir. Bu 7 kardeşten 4. konumda olan CHP Genel Başkanının annesi ev hanımı babası Memur’dur. Köyde her ailenin soyadının benzer olmasından dolayı babası ailenin ismini Kılıçdaroğlu koymuştur.

Sakin yapısıyla ve başarılı diksiyonu ile her daim dikkatleri üzerine çeken Kılıçdaroğlu, orta okulu çeşitli illerde okumuştur. Bu iller Tunceli, Elazığ ve Erciş’tir. Üniversiteyi Ankara’da Gazi Üniversitesi İktisadi ve idari bilimler fakültesin de okumuş ve okulu oldukça başarılı bir şekilde bitirmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu üniversite yıllarını anlatırken okulun inek öğrencileri arasında yer aldığını söylemiştir.

Kemal Kılıçdaroğlu Hayatı

3 çocuk babası olan Kılıçdaroğlu, 1974 yılından beri Selvi Kılıçdaroğlu ile evlidir. Üniversite yıllarında sol görüşü ile her daim tanınan Kemal Kılıçdaroğlu o yıllardan ne kadar da başarılı bir siyasetçi olacağının sinyallerini vermiştir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 1971 yılında girdi hesap uzmanlığı sınavını kazanmış ve Maliye Bakanlığında göreve başlamıştır. Hesap uzmanı olarak göreve başlayan  Kılıçdaroğlu aynı yıl Fransa’da kalmıştır. 1983 yılında buradaki başarılı kariyerinin ardından gelirler genel müdürlüğüne atanmıştır. Burada da oldukça iyi bir performans gösteren Kılıçdaroğlu Genel  Müdür Yardımcılığına kadar yükselmiştir.

1991 yılında bağ kura atandı daha SGK’nın başına geçti. Bu görevlerinden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müsteşar yardımcılığı da yaptı. 1994 yılında bir ekonomi dergisi olan Ekonomik Trend tarafından yılın bürokratı ödülüne layık görülmüştür.

1999 yılında SGK’dan kendi isteği ile emekli olan Kemal Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesinde bir süre ders verdi. Daha sonra İş Bankasında yönetim kurulu üyeliği de yürütmüştür.

DSP’den milletvekili olmak amacıyla SGK’dan ayrıldığını açıklayan  Kılıçdaroğlu buna rağmen 18 Nisan 1999 genel ve yerel seçimlerinde hiçbir partiden aday gösterilmemiştir. 3 Kasım 2002 tarihinde CHP İstanbul Milletvekili olarak ilk defa meclise girmeyi başardı bu süreçten sonra siyasetteki yıldızını hızlı bir şekilde parlattı.

Yolsuzluklarla mücadele ve ortaya attığı kanıtlı belgeler ile adından sıkça söz ettirdi. Kemal Kılıçdaroğlu hayatı oldukça önemli başarılarla doludur. 2009 yılında Kadir Topbaş ile girdiği İstanbul Belediye Başkan adaylığını kaybetmesine rağmen partisi için o ana kadar ki en yüksek oy oranını yakalamıştır. Bunu bir başarı olarak gören Kılıçdaroğlu partisindeki konumunu önemli derecede sağlamlaştırdı.

Deniz Baykal’ın meşhur CD skandalı sonrasında istifa etmesinin ardından 2010 yılında yapılan seçimlerde CHP’nin 7. Genel Başkanı olmayı başardı ve o günden bu yana CHP genel başkanlık görevini yürütmektedir.

Kendisi genel başkanlık koltugundayken partisi, girmiş olduğu her seçimi ikinci olarak tamamlamıştır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikizi olan Adil Kılıçdaroğlu da Cumhuriyet Halk Partisinde  görevi yapmaktadır. Yabancı dil olarak iyi bir seviyede Fransızca bilen Kılıçdaroğlu 2009 yılında vermiş olduğu mal bildirimleri ile üzerine 2 konut, 3 kooperatif hissesi ve 2733 TL değerinde 8 tablonun kayıtlı olduğunu açıklamıştır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ