Kırmızı Bülten Nedir?

Kırmızı Bülten Nedir?

Son günlerde yaşanan olaylardan sonra vatandaşlarımız arasında Kırmızı Bülten Nedir? sorusu fazlaca sorulmaya başlandı. Bizde bu amacıyla kırmızı bülten hakkında önemli bilgiler paylaşacağız…

Kırmızı Bülten Nedir?

Kırmızı Bülten, aranan suçlular için uluslararası polis örgütünün yayımladığı ve bütün ülkelerde geçerli olan yakalanma emrini içeren haber bültenine denmektedir.

INTERPOL genel sekreterliği tarafından çıkarılan, aranan şahısların açık kimliği ve suça ilişkin bilgileri yer tespitinin hızlı bir şekilde yapılıp yakalanması amacıyla kırmızı bültenlerde açık bir şekilde yapılmaktadır. Kırmızı bültende yakalanması istenen suçlunun yakalanması için o ülke yetkili birimleri suçlunun yakalanması için çalışmalar yürütür. Suçlu yakalandıktan sonra ise suçluyu arayan devlete durumu bildirip, geri verme talepnamesinin iletilmesini istemektedir. Bunun üzerine suçluyu arayan devlet geri verme talepnamesini ileterek suçluyu teslim alır. Kırmızı bülten geçerlilik süresi 5 yıldır bu 5 yıl sonunda yenilenmesi ise üye ülkenin talebine bağlı olmaktadır. Ülkemiz tarafından kırmızı bülten ile aranan suçlu sayısı 901 kişidir. Dünya genelinde kırmızı bülten ile aranan sayısı ise 24.000 civarlarındadır.

Uluslararası mevzuatlar çoğu ülkede farklılıklar göstermektedir. Bazı ülkelerde kırmızı bültenlerde yakalama emri verilen suçluların sadece yer tespiti yapılırken bazı ülkelerde ise suçluyu yakalama girişimlerinin yapıldığı görülmektedir.

INTERPOL Bültenleri Kaç Tanedir?

Kırmızı Bülten Nedir?

INTERPOL Bültenleri toplam 7 tanedir. Önem derecesine göre kırmızı, mavi, yeşil, sarı, siyah, turuncu ve INTERPOL – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi özel bülteni olma üzere bültenler çeşitlilik göstermektedir. Bültenler İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Arapça olarak yapılmaktadır.

Bülten çeşitlerini sırasıyla açıklamak gerekirse;

1- Kırmızı Bülten

Suçlu olarak görülen kimsenin görüldüğü yerde tutuklanması veya yer tespitinin yapılması amacıyla çıkarılan haber bültenleridir.

2- Mavi Bülten

Bir suça ilişkin veya suç işleyen kişiye yönelik olarak ekstra bilgiler elde edilmek amacı ile yapılan bülten çeşididir.

3- Yeşil Bülten

Uluslararası suçlular veya şüpheliler hakkında bilgi almaya yönelik olarak yapılan haber bültenleridir.

4- Sarı Bülten

Kayıp şahısların bulunması amacıyla yapılan bülten çeşididir.

5- Siyah Bülten

Kimliği belirlenemeyen cesetlerin kimliklerinin belirlenmesi amacıyla yayınlanan haber bültenleridir.

6- Turuncu Bülten

Gizli paketler, canlı bombalar veya diğer tehlikeli durumlar için oluşan potansiyel tehditlerden uluslararası organizasyonları uyarmak amacıyla yapılan haber bültenleridir.

7-INTERPOL Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Özel Bülten

Birleşmiş milletlerin el kaide ve tali-bana karşı çıkarmış olduğu bültenlere denmektedir.

INTERPOL Nedir?

INTERPOL Nedir?

INTERPOL, uluslararası polis teşkilatının kısa adıdır. Üye ülkelerin polis teşkilatları INTERPOL ismini almaktadır. Dünya üzerinde INTERPOL polis teşkilatına üye ülke sayısı 190 civarındadır. INTERPOL merkezi Fransa’nın Lyon kentindedir. Türkiye 1930 yılından beridir INTERPOL polis teşkilatına üye ülkeler arasındadır. INTERPOL tamamen bağımsız bir kuruluştur.

Kırmızı Bülten Nasıl Çıkarılır?

Kırmızı Bülten Nasıl Çıkarılır?

Bir kişi için kırmızı bülten çıkarılmak isteniyorsa yetkili makamlar bunun için INTERPOL Genel Sekreterliğine yani Fransa’nın Lyon kentindeki merkeze müracaat etmek zorundadır. Bu süreçten sonra INTERPOL Genel Sekreterliği başvuruyu inceler ve onaylanıp onaylanmadığını karşı tarafa bildirir. Onaylanır ise INTERPOL, üye ülke polis teşkilatlarına bir yazı gönderir ve suçlu sıfatıyla aranan bu kişinin yakalanması için gerekli işlemlerin yapılmasını ister. Bu süreçten sonra suçlu yakalanmak için ilgili makamlar tarafından tüm dünyada aranır.

INTERPOL Genel Sekreterliği başvurunun doğruluk veya yanlışlığını kabul etmez şekilde açısında prosedürlere uygun bir başvuru yapılmış mı yapılmamış mı buna bakar. Sorumluluklar tamamen suçluyu arayan ülkeye bırakılmıştır. Suçlu yakalandıktan sonra da gerekli işlemlerin yapılıp yapılmadığını da sorgulanmamaktadır. Ülkemizde Fethullah Gülen Kırmızı Bülten ile aranmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ