Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı?

Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı?

Kırmızı kalem yiyen kişilerin en çok merak ettiği Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız bu yazımızda.

Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı?

Bankalardan alınan kredi ya da kredi kartları borçlarını ödememek çok sık karşılan bir sorundur. Kişi kredi borcunu ve ya kredi kartı borcunu tam gününde 3 ay boyunca ödemezse müşterisi olduğu banka tarafından “yasal takip süreci” başlatılır. Bu durumda da müşterisi olduğu banka ile iletişim şekli bozulur. Bankalar riske girmeyi sevmez ve bu gibi durumlara fazlasıyla alışıktırlar. Bu yüzden gerekli prosedürleri otomatikman gecikmeden başlatırlar.

“Kırmızı Kalem Yemek” Ne Demektir?

Yukarıda bahsedilen prosedürler kapsamında kredi ya da kredi kartı borcunu 3 ay boyunca ödemeyen kişiler hakkında yasal süreçler başlatılır. Bankalar 90 gün sürenin sonunda borcunu ödemeyen müşterilerini merkez bankasınca kara listeye alırlar. Bu kırmızı kalem yediğinizin göstergesidir.

Kırmızı Kalem Yediğinizde Neler Olur?

En temel anlamı olarak müşterisi olduğunuz bankadan artık faydalanamazsınız. Kredi alamazsınız ya da kredi kartlarınız iptal olur ve kullanım şansınızı kaybedersiniz. Bu diğer bankalardan da artık faydalanamayacağınızı gösterir. Güven sorununuz olduğu için diğer bankalar da sizleri müşterisi olarak kabul etmek istemezler. Çünkü risk almak istemezler. Merkez bankası ve kredi kayıt bürosu tarafından tutulan kayıtlarda artık kötü bir siciliniz var demektir. Ancak 5 yıl içerisinde bu durumu düzeltme gibi bir olanak da bulunmakta.

Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Ne yazık ki böyle bir banka bulmanız çok zordur. Bireysel olarak kredi kullanamamanıza rağmen herhangi bir taşınmaz mülkünüzü bankaya ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz. Bu bankanın kendini garanti altına alması şeklidir. Diğer bir yöntem ise herhangi bir gelire sahip birisinin size kefil olması ile de çözülebilir. Kara listede olan kişilere bazı bankaların kampanyaları bulunur. Tabi bu her zaman olmaz. Takip süreci gerektirir. Ancak bu kampanyalar ile de bankalardan kredi almak mümkün olabilir. Böylece de ilişkiler düzelir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ