KIYAFETLERİN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI

KIYAFETLERİN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI

Giysilerinizin ömrünü uzatarak bütçenize ne kadar bir katkı yapabileceğinizi düşündünüz mü? Veya aldığınız giysilerin bütçenizde ne kadarlık bir paya sahip olduğunu hiç hesapladınız mı?

KIYAFETLERİN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI

Bu yazımızda yukarıda kendinize sormanız gereken soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız ve giysilerinizin ömrünü nasıl uzatabilirsiniz bu konulara değineceğiz.

Türk insanı kıyafetlere yıllık olarak bütçesinin %15’i civarında para harcamaktadır. Bu rakam ciddi bir rakamdır. Hesaplarsak asgari ücretli bir kişi 1300 TL maaş alıyor ve 1300*015=195 aylık 195*12=2340 lira bir parayı Türk insanı sadece kıyafete harcamaktadır. Asgari ücretli bir insanın 2 aylık maaşı neredeyse bu rakam.

Peki, kıyafete harcadığımız bu parayı nasıl azaltabiliriz? Tabi ki kıyafetlerinizin ömrünü uzatarak bütçenize ciddi oranda katkı sağlamış olursunuz. Peki, kıyafetlerinizin ömrünü nasıl uzatabilirsiniz.

İşte o püf noktalar;

-Öncelikle kıyafet alışveriş yaparken modası geçmeyecek giysiler tercih edilmelidir. Bu temel noktadır.

-Giysilerinizi makinede kurutmamaya özen gösterin. Bırakın giysileriniz doğal ortamda kurusun.

-Kıyafetlerinizi mümkün olduğunca çok kirlenmeden makineye atmayın kıyafetinizde ufak kirler varsa bunları soğuk suyla çitileyerek temizleyebilirsiniz.

-Çok fazla parfüm sıkmamaya özen gösterin çünkü parfümün içerisinde bulunan katkı maddeleri kıyafetlerinize siner bunu önlemenin yolu parfümü ya hiç kullanmamak ya da az kullanmaktır.

-Giysilerinizi dolaba dizerken askı kullanmaya özen gösterin. Burada dikkat etmeniz nokta ise metal askılardan uzak durmanızdır. Takım elbiselerinizi ve ceketlerinizi askısız bir şekilde dolaba koymayın. Ayrıca iç çamaşırlarınız için yastıklı askılar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

-Giysilerinizi bir takım eski kocarı ilaçlarını kullanarak temizlemeyin. Kaliteli çamaşır deterjanları kullanarak giysilerinizin ömrünü ciddi oranda uzatmış olursunuz. Ayrıca ucuz çamaşır deterjanlarını almamaya özen gösterin tasarruf yapayım derken yeni bir kıyafet almak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için kaliteli çamaşır deterjanı kullanın

-Kıyafetlerinizi kirli bir şekilde uzun süre bekletmeyin. Kıyafetleri uzun bir şekilde kirli olarak bekletmek kirlerin kıyafetlerinize sinmesine ve renginin solmasına neden olur.

-Kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atarken sıcaklık ve program ayarlarına çok dikkat etmelisiniz. Genel olarak renkliler 40 derecede beyazlar ise 60 derecede yıkanması daha mantıklıdır. Çok kirli olmayan çamaşırlarınızı 30 derecede yıkamanızda çok faydalıdır.

-Özel kıyafetler, takım elbiseler, şişme montlar gibi kıyafetlerinizi mutlaka kuru temizlemede yıkatmalısınız. Aksi takdirde bu kıyafetlerin hiçbir özelliği kalmayacaktır.

-Ayrıca kolye, yüzük veya herhangi bir metal eşya takıyorsanız kıyafetlerinizi çıkardığınız zaman çok dikkatli olmalısınız.

-Mevsimlik elbiselerinizi kaldırdığınız yer rutubetsiz ve nemsiz bir ortam olmasına dikkat edin. Bu kıyafetleri temizlenmiş, ütülenmiş ve katlanmış bir şekilde kaldırmanız bu kıyafetleri ilk günkü gibi kullanmanızı sağlayacaktır.

-Ütüleme işlemlerinde doğru programda kıyafetlerinizi ütülemeye özen gösterin

-Her gün aynı kıyafetleri giymemeye özen gösterin.Bu şekilde kıyafetlerin ömrünü uzatmış olursunuz.

-Çamaşır makinenizi gerektiğinden fazla bir şekilde doldurmamaya özen gösterin

-Aldığınız kıyafetleri ilk defa makineye atarken tek başına atmalısınız. Bu şekilde olası renk verme durumlarına karşı diğer elbiselerinizi korumuş olursunuz.

-Giysilerinizi doğrudan güneş ışığına ve kuvvetli rüzgâra bırakmayın.

-Giysilerinizi hafif nemli iken ütüleyin

-Kaliteli bir yumuşatıcı kullanmaya özen gösterin

-Renkliler için renkliler için üretilen deterjanları, beyazlar içinde beyazlar için üretilen deterjanları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Ayrıca gereğinden fazla veya az deterjan kullanmamaya özen göstermelisiniz.

-Fermuarlı elbiselerinizin fermuarlarını yıkamaya atmadan önceden kapatmaya özen gösterin ve düğmeli kıyafetlerinizin düğmelerini yıkamaya atmadan önce çözmeyi unutmayın

-Son olarak dolaba mutlaka naftalin koymalısınız. Naftalin elbiselerinizi haşerelere karşı korurken kötü kokulara karşı da korumaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz bu tavsiyeler özenle uygulamanız ciddi oranda tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

KIYAFETLERİN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI KIYAFETLERİN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI KIYAFETLERİN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI KIYAFETLERİN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI KIYAFETLERİN ÖMRÜNÜ UZATMA YOLLARI


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ