Kredi Kartı Kullanmamak İçin 10 Neden

Kredi Kartı Kullanmamak İçin 10 Neden

 

Büyüyen şehirler insan ihtiyaçlarında da artışa neden oluyor ve kişileri artık daha sık alışveriş yapmaya yönlendiriyor. Büyüyen piyasalardaki nakit ihtiyacına cevap verebilmek için ise bankalar sanal para uygulamasını getirdiler. Sanal paranın yüklendiği ve tüketiciye sunularak hizmetlerini karşılamasının sağlandığı kartlar ortaya çıktı ve kredi kartı olarak anılmaya başlandı. Başlarda çok rağbet görmediler belki ama şu an piyasada nakit para kadar geçerli bir konuma sahipler.

Birçok avantaj sunarak tüketiciye pazarlanan kredi kartları aslında bir çok da dezavantaja sahip. Gerek tüketicilerin bilinçsiz kullanımından gerekse bilgi eksikliğinden kaynaklı bir çok konuda kullanıcısına sıkıntı yaşatan kredi kartları gerçekten zorunlu bir ihtiyaç mı? İşte Kredi Kartı Kullanmamak İçin 10 Neden.

1) Kredi Kartı ile Paranız Cebinizde Kalmaz

Kredi kartı ile ödeme gerçekleştirildiğinde, bankanın parası harcanmış olur. Yani bankadan borç alınmış olur ancak banka, bu borç eğer zamanında tam ödenmez ise faiziyle geri alır. Hatta 3 aylık bir ödememe süresi sonunda icralık olunabilir. Ayrıca faiz oranları tüketici kredisinden daha yüksektir. İşin özü kredi kartı kullanıldığında cepteki paradan daha fazla para gidebilir.

2) İstenildiğinde Nakit Çekebilme

Çok cazibedar bir özellik olmasına rağmen eğer kredi kartı ile nakit avans çekilir ise, nakit çekildiği andan itibaren her gün faiz işlemeye başlar. Alışverişlerde olduğu gibi ay sonunda tam ödemeye kadar beklemez ve bu en çok parayı kaybetme nedeni olacak kullanımdır.

3) Kredi Kartı Taksitleri

Avantaj gibi görünebilen bu özellik aslında insanları fark etmeden daha uzun süre bankaya bağımlı hale getirebiliyor. İş yerleriyle anlaşmaya varan bankalar taksit sürelerini uzatarak daha düşük taksit imkanları sunuyor ve bu durum tüketiciye cazip geliyor. Ancak tüketiciler uzun vadede düşük miktarlarla ödeme yapıyor da olsa toplamda daha fazla borç yükünü sırtlanmış oluyorlar.

4) Extra Puan İmkanı

Bankaların sunduğu extra puan avantajı tüketicilerin belli bir harcama yapması karşılığında verilir ve sürelidir. Bu durum da kişileri extra puan için ihtiyaçları olmadığı halde harcamaya yönlendirir. Eğer süresi biterse ya da borcun ödenmemesi durumunda yasal takip başlarsa extra puanlar silinir.

5) Nakit Para Taşımama

Nakit paraların kaybolma ya da çalınma riskine karşı bir avantaj olarak kredi kartı kullanımı cazip gelebilir ancak tüm alışverişlerin kredi kartı ile yapılması bütçe takibinde sorun yaşatabilir. Ayrıca extrelerin ödenmemesi durumunda extra faiz yükü de getirir. Bunun yerine bankaların ATM ve banka kartları kullanılabilir. Böylece bankadaki vadesiz mevduat hesabından harcama yapılır ve cepte nakit taşıma zorunluluğundan kurtulunabilir.

6) Acil Durumlar İçin Kart Taşımak

Acil durumlar için kart kullanmak tüketicileri hem yıllık kart ücreti ile karşı karşıya getirebilmekte hem de bazen aciliyet gerektirmediği halde kullanmaya sürükleyebilmektedir. Hiç kart olmaması böyle durumları önleyecektir.

7) Kredi Notunu Etkilemesi

Kredi kartının aylık ödemelerinde yaşanabilecek aksaklıklar sebebiyle banka tüketicilerin ismini kırmızı/kara listeye alır. Bu durum ise kredi notununun düşmesi demektir. Daha sonra oluşabilecek bir aciliyet sebebiyle bankalardan kredi çekme talebi bu sebeple red edilebilmektedir.

8) Borç Yükünün Artması

Bazı tüketiciler işlerindeki aksamalar sebebiyle borçlarını ödeyememe gibi bir durumla karşılaştıklarında en tehlikeli hamlelerden birini yaparak başka bir bankadan kredi kartı talebinde bulunabiliyorlar. Bu durum üçüncü ve dördüncü kartlara da gidebiliyor. “Nasıl olsa öderim” şeklindeki bir düşünce, biriken faizlerle beraber dağ gibi bir borç yükü ile sonuçlanabiliyor.

9) İnternet Alışverişi

Kredi kartının kullanımının yaygınlaşması internet alışveriş piyasasını da canlandırmıştır. Böylece insanlar istedikleri ürünü internetten seçip sipariş verebiliyorlar. Ancak bu durum bazı kötü niyetli insanlar için ise suistimal edilerek dolandırılmalara sebep olabilir.

10) Dolandırılma Riski

Kredi kartı kullanımı demek kişisel bilgilerin paylaşılması demektir. Banka sistemleri elbette ki güvenilirdir ancak bazı dolandırıcılar nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde bu bilgileri ele geçirerek hesapları bir anda boşaltabilir ve insanları mağdur edebilirler. Nakit paranız ise cebinizde olduğu sürece böyle bir risk içinde olmazsınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ