Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır?

Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır?

Bu yazımızda Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır? aktarmaya çalışacağız. Amacımız kredi kartını bilinçsiz bir şekilde kullanmayı önlemektir…

Kredi kartı birçok yazımızda belirttiğimiz gibi kullanmayı bilen insanlar için bulunmaz bir nimettir. Fakat ülkemizde kredi kartı oldukça bilinçsiz bir şekilde kullanılıyor ki maalesef birçok ailenin yıkılmasına dahi sebep olabilmektedir. Bizlerde bu amaçla topluma faydalı olmak amacı ile kredi kartı kullanımı hakkında okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Birazdan açıklayacağımız birçok madde zaten bir çok kredi kartı kullanıcısının bildiği noktalar fakat bu noktalar maalesef birçok kişi tarafından unutulmaktadır. Bizlerde unutulan bu noktaları hatırlatmak için Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır? aktarmaya çalışalım. Bu yazımızı okuyanların not tutmasını da tavsiye ediyoruz. Lafı uzatmadan detaylara geçelim…

Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır?

1- Kart Harcamalarınızın Aylık Gelirinizi Aşmamasına Özen Gösterin

Evet, işin kilit noktası burasıdır. Kart harcamalarınızın aylık gelirinizi aşmamasına dikkat ettiğiniz takdirde hiçbir şekilde sıkıntıya düşmezsiniz.

2-Nakit Avans Kullanmayın

Nakit avans kullanmayın hele ki kart borcunuzu ödemek için hiçbir şekilde nakit avans kullanmayın. Borcu borç ile ödeme ileride çıkılmaz yollara girmenize neden olacaktır. Bu şekilde borcunuzu ödemek yerine bankanız ile görüşüp borcunuzun yapılandırmasını istemeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

3- Kredi Kartı Borcunuzu Her Ay Kapatmaya Çalışın

Mümkün olduğunca dönem borcunuzu kapatmaya özen gösterin. Dönem borcunuzu kapattığınız takdirde bir sonraki ay ekstra bir faiz ödemesi ile karşılaşmazsınız ve bu durum finansal durumunuzu kontrol altına almanızda büyük kolaylıklar sağlar.

4- Borcunuzu Ödeyemeyeceğiniz Aylarda Asgari Tutarı Ödemeyi İhmal Etmeyin

Borcunuzu ödemekte sıkıntı çektiğiniz aylarda asgari tutarı ödeyerek bankanın gecikme listesine girmekte kurtulursunuz. Bu listeye düşmeniz ileride kredi kullanımında size eksi puan olarak dönecektir. Sadece asgari tutarı ödemenizi tavsiye etmiyoruz fakat ileride karşılaşabilecek olumsuz durumlara maruz kalmamak için bu duruma özen gösterin.

5-  Market Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanmayın

Bilindiği gibi market alışverişlerinde taksit imkanı olmamaktadır. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz bu tür alışverişlerinizde kredi kartı kullanmamanız. Kredi kartı tüketiciye taksitli alışverişlerde ödeme kolaylığı sağlamak için verilmektedir. Tek çekim yapılan market alışverişleri tüketicinin ay sonunda ciddi nakit sıkıntısı çekmesine neden olabilmektedir.

6- Kredi Kartı Limitine Dikkat Edin

Kredi kartı limitinizin aylık gelirinizin üzerinde yer alması ileride ister istemez sıkıntıya düşmenize neden olacaktır. Tüketici cebindeki kredi kartı limitine güvenerek harcama yapar ve ödeme gününü düşünmez. Ödeme günü geldiğinde ise maalesef cebinde olmayan parasını kullandığı için zor durumda kalır. Aylık gelirinizi aşan kredi kartınız var ise iptal edin.

7- 1’den Fazla Kart Kullanmayın

Kredi kartı kullanmak istiyor olabilirsiniz fakat bunun 1’den fazla olması demek maalesef büyük sıkıntılar ile karşılaşmanıza neden olabilecektir. 1’den fazla kart kullanımında kişi ödemelerini takip etme konusunda sıkıntılara düşebilmektedir.

8- Taksitli Ödemelere Dikkat Edin

Taksitli ödemelerde sonraki aylardaki ödeme tutarlarını göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde evdeki hesap çarşıya uymayabilir.

9- Kredi Kartı Ekstrenizi Dikkatli Bir Şekilde Kontrol Edin

Ay sonunda gelen kredi kartı ekstrenizi, harcamalarınızı kontrol ediniz. Komisyon oranlarını, kesilen ücretleri kontrol ederek gereksiz ödemelerden kurtulabilirsiniz.

10- İnternet Bankacılığını Kullanın

İnternet bankacılığını kullanarak anlık işlemlerinizi, harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde ne harcadığınızı gelecek ay ödemeniz gereken miktarı rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu yazımızda Kredi Kartı Nasıl Doğru Kullanılır? başlıklı faydalı bilgiler verdik diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ