Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme

Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme
Makaleyi Oylamak İstermisiniz
[Toplam: 0 Average: 0]

Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme başlıklı bu yazımızda sizlere kredi kartı ödeme konusunda bir takım önemli bilgiler aktaracağız…

Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme

Ülkemizde kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır. Dünyada kredi kartı kullanımında ilk 3 sırada yer almamız bunun en büyük göstergelerinden bir tanesidir. Kullanıcılardan gelen Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme yapılırsa ne olur gibi bir takım sorular sorulmaya başlanınca bizlerde sizlere bu konuda önemli bilgiler paylaşma ihtiyacı hissettik.

Kredi kartı kullanmayı bilen kişiler için bulunmaz bir nimettir. Çünkü kredi kartı kişiye 40 gün faizsiz borç vermektedir. 40 içerisinde mevcut borcunuzu ödediğiniz takdirde hiçbir şekilde borcunuza faiz işlememektedir. Fakat asgari ödeme olarak nitelendirilen minimum tutarı ödediğiniz takdirde ise kalan borcunuz üzerinden faiz işlenmeye devam etmektedir.

Bu şekilde Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme yapıldığı takdirde en sonunda bu borç bir kar topu gibi büyümekte ve kişinin içinden çıkamayacağı durumlar ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Bankalar Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme yapan müşterilerini oldukça fazla bir şekilde severler çünkü en iyi faizi bu kişilerden alırlar.

Asgari Ödeme Tutarı

Asgari Ödeme Tutarı, kredi kartı dönem borcunuzun belli kriterler baz alınarak ödenmesi gereken en düşük tutarı ifade etmektedir. Bu oran dönem borcunun %40’ı ile %22’si arasında değişmektedir. İlk defa kredi kartı kullanmaya başlayan kişilerde bu oran %40 olurken ilerleyen dönemlerde bu oran kredi kartı limitine göre ve bankaların uyguladığı faiz oranlarına göre değişkenlikler gösterebilmektedir.

Asgari Ücreti Ödersem Ne Olur?

Asgari tutarı ödediğiniz takdirde bankanın gecikme listesine girmekten kurtulursunuz ve kredi kartınızı alışverişe kapamaktan kurtarırsınız. Ayrıca kredi notunuzun düşmemesini de sağlamış olursunuz. Fakat unutmayın ki kalan borcunuz üzerinden faiz işlemeye devam etmektedir.

Asgari Borcumu Ödersem Faiz İşlemeye Devam Eder Mi?

Evet asgari borcunuzu öderseniz kalan borcunuz üzerinden faiz işlemeye devam etmektedir. Bankalara göre asgari ödeme faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme yapılması kredi notunuzda eksi bir durum yaşatmayacaktır. Fakat gelirinizden fazla bir şekilde borcunuzun gözükmesi ileride kredi çekme konusunda bir takım sıkıntılar yaşamanıza neden olabilecektir.

Bir örnekle Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme tutarını ödemeniz halinde ne kadarlık faiz işleneceğini aktarırsak. Mesela 1000 TL dönem borcunuz bulunmakta. Bu dönem borcunun %40’ı yani asgari ödemesini yapmak istiyorsunuz. 1000 TL’nin asgari ödemesi bu durumda 400 TL olacaktır. Yani 400 TL ödediğiniz takdirde bankanın gecikme listesine girmekten kurtuluyorsunuz. Kalan 600 TL’lik tutara ise bir sonraki ekstre kesim tarihine kadar faiz işlemektedir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Limiti Yüzde
0 TL – 15.000 TL 30
15.001 TL – 20.000 TL 35
20.001 TL ve üzeri 40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl 40

Bu yazımızda sizlere Kredi Kartında Sürekli Asgari Ödeme ile ilgili olarak faydalı bilgiler aktarmaya çalıştık umarız faydalı olmuştur. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıda emoji  veya yorum vererek gösterebilirsiniz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ