Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları
Makaleyi Oylamak İstermisiniz
[Toplam: 0 Average: 0]

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları aktaracağımız bu yazımızda günümüzün en çok kullanılan ödeme yöntemi olan kredi kartı ödemeleri hakkında sizlere önemli bilgilendirmelerde bulunacağız…

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları

Bilindiği gibi günümüzün en çok kullanılan ödeme araçları arasında kredi kartı gelmektedir. Bankacılık Denetleme Kurumu bilindiği gibi bir süre önce  Kredi kartı harcamalarına sınır getirdi. Gerek taksit sayısı gerek limit artırımı konularında yapılan bu sınırlamalar bir nebzede olsa harcama çılgınlığının önüne geçti.

Kredi Kartları aslında kullanmayı bilen insanlar için bulunmaz bir nimettir. Kimseye yalvarıp yakarmadan 30 gün faizsiz borç alabileceğiniz bir yer aslında bankalar. Fakat borcuna sadık olmayan tüketiciler bunun cezasını asgari tutarları ödemek ile çekmektedirler. Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları ile ilgili olarak bir bilgi sahibi olmadıkları için asgari tutarı ödemenin faydalı bir durum olduğunu sanırlar. Fakat sürekli asgari tutarların  ödenerek çığ topu gibi büyüyeceğinden haberdar olmazlar.

Kredi Kartı Asgarisini ödemenin bir başka zararı ise ileride çekmek istediğiniz kredilerde önünüze büyük bir engel oluşturmasıdır. Yani Kredi Notu sürekli asgari tutarı ödediğiniz için büyük düşüşler yaşayacaktır. Kredi notunuzu düşürmemek için en azından asgari borcunuzun üstünde ödemeler yapmalısınız.

Bankacılık Denetleme Kurumu art arda 3 ay asgari tutarı ödeyen kişilerin kredi kartlarını bloke ediyor ve toplam borç sıfırlanana kadar kredi kartını harcamalara açmıyor. Kredi kartının asgarisini yatırmak kesinlikle zararlıdır.

Asgari Ödeme Tutarı

Kredi Kartı dönem borcunun en az %40’ının ödenmesi durumuna asgari tutar denir. Yani 1000 TL’lik bir harcama yapıyorsanız bunun 400 lirasını ödemek zorundasınız kalan 600 lira borcunuza ise hesap kesim tarihine kadar sürekli faiz işlemektedir. Ortalama olarak bankaların asgari ödeme faiz tutarı  %2,50 civarlarındadır. Kalan 600 liralık borcunuzu hesaba katarsak 600*2,50 = 15 TL yapar yani toplam borcunuz 615 lira oluyor. Siz sürekli bu borcunuzun asgarisini ödemek durumunda kaldığınız zaman sürekli faiz biniyor ve  ödeyeceğiniz tutardan daha fazlasını ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Halkımızın bilinçlenmesi için mutlaka Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları hakkında bilgilendirmeler yapmak gerekmektedir.

Asgari Ücreti Ödersem Ne Olur?

Bizlere Asgari Ücreti Ödersem Ne Olur? gibi sorular soruluyor. Detaylara girmek istemeyen ve okuma alışkanlığı olmayan okurlarımıza vereceğimiz bu cevap asgari ücret öderseniz sürekli faiz ödemek zorunda kalacağınızdır. Borcunuzun katlanarak devam etmesini istemiyorsanuz Asgari ücret ödemekte kesinlikle kaçınmalısınız.

Asgari Borcumu Ödersem Faiz İşlemeye Devam Eder Mi?

Bizlere gerek mesaj yolu ile gerek yorumlar kısmından Asgari Borcumu Ödersem Faiz İşlemeye Devam Eder Mi? sorusu da çok sık gelmektedir. Evet, sadece asgari tutarı öderseniz de faiz işlemeye devam eder.  Son zamanlarda bankalar öğrencileri hedeflerine  alarak kredi kartı vermektedir. Öğrenci arkadaşlarımız doğal olarak asgari tutarları ödedikleri için banka bundan büyük kazançlar elde etmektedir. Kredi Kartı konusunda öğrencilerimizin mutlaka bilinçlenmesi gerekmektedir.  Kısaca Asgari Tutarı ödeyen müşteri bankanın en sevdiği müşteridir…

Kredi kartı borcumun yalnızca asgari miktarını ödersem ne olur? Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları, Asgari Ücreti Ödersem Ne Olur?, Asgari Borcumu Ödersem Faiz İşlemeye Devam Eder Mi? gibi birçok sorunuza bu  şekilde yanıt vermeye çalıştık umarız sizlere faydası dokunur.

bilgiliyazar.com ekibi olarak bir başka faydalı bilgiler ile görüşmek üzere…

UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ