Kredi Notu Hesaplanırken Hangi Durumlara Bakılır?

Kredi Notu Hesaplanırken Hangi Durumlara Bakılır?

Birçok yazımızda belirttiğimiz gibi günümüzün en önemli konularından bir tanesi kredi notudur. Alım gücünüzü doğrudan etkileyen kredi notu hesaplanırken bir takım kriterler göz önüne alınmaktadır…

Kredi Notu Hesaplanırken Hangi Durumlara Bakılır? başlıklı bu yazımızda sizlere kredi notlarının hangi durumlara bakılarak hesaplandığını aktaracağız.

Kredi Notu Hesaplanırken Hangi Durumlara Bakılır?

1- Toplam Kredi Borçlarınız

Kredi notu hesaplanırken göz önüne alınan ilk kriter toplam kredi borçlarıdır. Toplam kredi borcunuz fazla ve ödeme zorluğu çekiyor iseniz kredi notunuzda ciddi oranlarda düşüşler gösterecektir.

2- Toplam Kredi Kartı Limitlerinize

Toplam kredi kartı limitleriniz de toplam kredi borçlarında olduğu gibi büyük önem kazanmaktadır. Kredi kartı limiti fazla olan bireyler ödeme güçlüğü çekmeleri halinde düşük kredi kartı kullanan kişilere oranla kredi notunda büyük düşüşler gözlemlerler.

3-Borç Bakiyelerinize

Borç bakiyeleri doğrudan borcunuzu ödeyip ödemediğiniz ile doğru orantılıdır. Borç bakiyeniz fazla ise kredi notunuz düşüşe geçer veya borç bakiyeniz normal seviyelerde seyir ediyorsa kredi notunuz yükselecektir.

4-Borçlarınızın Tanımlı Kredi Limitlerine Oranına

Borçlarınızın tanımlı kredi limitlerine oranı yine borçlarınızı ödeyip ödemediğiniz ile doğru orantılıdır. Çok fazla borcu olan kişiler kredi notu bakımından ne yazık ki ciddi darbeler almaktadırlar.

5- Gecikmiş Hesap Sayınıza

Gecikmiş hesap sayınız fazla ise yine kredi notunda büyük düşüşler gözlemlersiniz. Borçlarınızı zamanında ödemeniz halinde kredi notunuzda yükselme durumlarını rahatlıkla görebilirsiniz.

6- Son Kullandığınız Kredi Tarihine

Son kullandığınız kredi tarihi yakın ise ve bu kredinizi zamanında ödemiş iseniz kredi notunuz ciddi oranlarda yüksek gözükecektir. Aksi durumda ise kredi notunuz düşeceği gibi aynı zamanda tekrardan bir kredi çekebilme şansınız oldukça azalacaktır.

7- Mevcut Borçlarınız da ki Gecikmelere

Üstüne basa basa belirtiyoruz mevcut borçlarınız da ki gecikmeler kredi notunuzun düşmesine sebebiyet vermektedir.

8- Kullanmış Olduğunuz Kredi Borçlarınızın Vadesine

Kullanmış olduğunuz kredi borçlarınızın vadesi ne kadar kısa ise kredi notunuz o ölçüde yüksek gözükecektir.Vadesi fazla borçlarınız ne yazık ki kredi notunuzun yükselmesinde bir fayda sağlamayacaktır.

Kredi Notu Hesaplanırken Hangi Durumlara Bakılır? bu yazımızda sizlere kredi notu ile ilgili olarak önemli tavsiyelerde bulunduk. Bir başka faydalı bilgiler ile görüşmek dileğiyle…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ