Murat Ülker Kimdir?

Yeni bir biyografi ile karşınızdayız. Bu yazımızda Murat Ülker Kimdir? Murat Ülker Yaşı, Murat Ülker Nereli? gibi bir çok soruya yanıt vermeye çalışacağız…

Murat Ülker babasının kurmuş olduğu bisküvi imparatorluğunu devam ettiren Türkiye’nin en zengin Sanayici ve İş adamıdır. Forbes 2015 sonuçlarına göre Türkiye’nin en zengin birinci kişisidir. Serveti 4.4 Milyar Dolar’dır.

Murat Ülker Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

Murat Ülker Kimdir? sorusunu birçok İnternet kullanıcısı sormaktaydı. Bizlerde en doğru bilgileri kullanıcılar ile paylaşmak amacıyla Murat Ülker’in hayatına detaylı bir şekilde yer vermeye çalışacağız.

21 Mart 1959 Tarihinde İstanbul’da Dünyaya gelmiştir. Kırım Aluşta asıllıdır.  Babası Sabri Ülker annesi Guzide Ülker’dir. Kırımdan Trakya’ya gelen dedesi, bir süre burada yaşadı ve burada Kırım göçmeni bir ailenin kızıyla hayatını birleştirdi. Daha sonra tekrar Kırıma dönüş yaptı. 1929 Kırımda Müslümanlara yapılan baskılara dayanamayan aile, İstanbul’a taşınmıştır.

1940 yılında şuan ki Ülker’in temelleri atılmıştır. Dedesi ve babasının kurmuş olduğu küçük bir fabrikadan bir bisküvi imparatorluğu bu şekilde kurulmuş oldu.

Murat Ülker’in Eğitim Hayatı

Murat Ülker’in eğitim hayatı da oldukça başarılıdır. Çevresinde güçlü bir hafızaya sahip olduğu bilinen Murat Ülker iyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir. Liseyi İstanbul Erkek lisesinde okumuştur. Boğaziçi Üniversitesi iktisadi idari bilimler İşletmecilik bölümünden mezun olan Ülker, daha sonrasında yurt dışında eğitim hayatına devam etmiştir.

Kendisini gıda sektöründe geliştirmek adına Amerika’da American Institute of Baking’de ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft da eğitimler aldı. Amerika’da Continental Baking şirketlerinde staj yaptı. Daha sonrasında ise Avrupa, Amerika da 3 yıl boyunca 60’dan fazla şirketi inceleyerek bu alanda oldukça uzmanlaşmış daha sonrasında kendi şirketlerine bu deneyim ve tecrübesini aktarmıştır.

Murat Ülker’in İş Hayatı

Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker’in İş Hayatı 1980 yılında başlamıştır. 1984 yılında Yıldız Holding’de Kontrol Koordinatörlüğüne getirilmiştir.Daha sonra işletmelerden sorumlu genel müdür yardımcısı ve bundan kısa bir süre sonrada Genel Müdürlük görevlerini sürdürmektedir. İş dünyasında başarılı bir şekilde yükselmesinin ana sebebi işletme lisans eğitimi alması ve bu alanda yurt dışında ciddi eğitimler alması olmuştur.

Edinmiş olduğu bilgi ve tecrübeleri farklı yatırım modelleri ile değerlendiren Murat Ülker bu yönden de şirketine oldukça önemli katkılar sağlamıştır.

2000 Yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı ve 2008 yılında Holdingin yönetim kurulu başkanlık görevini üstlenmiştir. Bu görevlerine şuanda da devam etmektedir. Ablası olan Ahsen Özokur ile Yıldız Holding Ortaklıklığını yürütmektedir. İki ortağın ayrı olarak yürüttükleri şirketleri de bulunmaktadır.

2011 yılında Şok mağazalar zincirini satın alan Yıldız Holding Şok genel satış yapısını değiştirerek yoğun bir şekilde talep gören markalı ürünlerin satışını oldukça uygun fiyat avantajları ile tüketici ile buluşturmaya başlamıştır. 2006 yılında Marsan Gıda, 2007 yılında Godiva, 2008 yılında Gopa ve İstanbul Pendik Marintük Yıldız Holding bünyesine dahil edilmiştir. Bu denli büyük firmaların Yıldız holding bünyesine katılması büyümede büyük bir etken olmuştur. 2012 yılında ise Bizim Lokanta adı ile bir lokanta açılmıştır.

Titiz ve sorumluluk sahibi olması ile İş dünyasında başarıyı yakalayan Murat Ülker şirketine seçecek olduğu Müdürleri bizzat kendisi seçiyor. Bazı genç çalışanları da yanında bir süre çalıştıran Murat Ülker, performansa göre genç çalışanları şirketin hangi bölümünde çalışacağına karar veriyor. Yıldız Holding başarısının Murat Ülker’in bu denli çalışmasına bağlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Murat Ülker, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumunun isim haklarını 10 yıllığına alarak Fenerbahçe Kulübüne desteklerini sürdürmüştür.

Murat Ülker’in Aile Hayatı

Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker’in Aile Hayatı mütevazi bir şekilde devam etmektedir. Kendini magazin dünyasından tamamen soyutlayarak çok göz önünde olmayı istemeyen bir yapıya sahip olan Murat Ülker, 3 çocuk babasıdır. İngilizce Kursunda tanışmış olduğu Fatma Betül Ataseven ile evlidir.

İş hayatına olduğu kadar sosyal yaşantısına da önem veren Murat Ülker spora yatkınlığı ile bilinmektedir. Spora olan bu yatkınlığı Ülker Basketbol takımının kurulmasında oldukça destek olmasını sağlamıştır. İş dünyasında hızlı bir yükseliş göstermesine rağmen çok göz önünde bulunmayan Ülker, ilk kez 2006 yılında basının karşısına çıkmıştır. Ekmeğini dahi kendisinin gidip fırından aldığını belirten Murat Ülker, ailesi ile boş zamanlarında vakit geçirmeyi seviyor. Araba ve hız tutkunu. Sanata da oldukça meraklı. Uzun tatiller yapmayı sevmeyen bir yapıya sahiptir. Babasının ölümünden sonra kendini ilk kez büyümüş olarak hissettiğini belirtmiştir.

Türkiye’nin birinci Dünyanın ise 369. en zengin kişisi olarak gösterilmektedir.

Murat Ülker İçin Yapılan Aramalar

murat Ülker, Murat Ülker biyografi, Murat Ülker hayatı, Murat Ülker özgeçmişi, Murat Ülker hakkında, Murat Ülker doğum yeri, Murat Ülker fotograf, murat Ülker video, Murat Ülker resim, Murat Ülker Kimdir, Murat Ülker Kaç yaşında?, Murat Ülker nereli, Murat Ülker memleketi


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ