2017 Okullar Ne Zaman Kapanacak?

2017 Okullar Ne Zaman Kapanacak?

Okulların kapanmasına az bir süre kala tam olarak okulların Haziran ayının kaçında tatil olacağı merak ediliyor. Öğrencilerin şimdiden tatil hesapları yaparak eğlenceli bir yaz sezonu geçirmek istemeleri, tatil arzularını iyice arttırıyor. MEB tarafından yapılan aokullar ne zaman kapanıyorçıklama ise, söz konusu arzulara cevap niteliğinde oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların kapanış zili, 9 Haziran Cuma 2017’de çalacak.

 

Türkiye’de okulların tatile girme zamanı genel itibariyle Haziran ayına denk geliyor. Birçok üniversite de, Haziran ayında yaz tatiline girecek. Ancak yaz okuluna kalanlar için iyi bir tatil yapma imkanı söz konusu değil. Üniversiteli gençler için yaz okulu varken minikler için de yazı daha iyi geçirebilmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı şeyler var.

Yaz tatilinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yoğun bir ders döneminin ardından tatil yapmak elbette herkesin hakkıdır. Ancak uzun bir yaz dönemini sadece koşarak ve eğlenerek değerlendirmek doğru değil. Yaz tatillerinin daha işlevsel geçirilebilmesi için MEB tarafından da bazı çalışmalar yapılıyor. Böylece öğrenciler için ataletli bir yaz döneminden kendilerini geliştirebilecekleri fırsatlar bulunan aktif bir yaz tatil sezonu yaşanması hedefleniyor. Bu kapsamda şimdiden aileler bilinçlendirilmeye başlansa da, yapılması gerekenlere dair dikkat çekilecek hususları bizler de yazıyoruz.

  1. Konu tekrarlarının yapılması oldukça önemlidir. Liseye geçiş sınavlarında başarılı olabilmek şimdiden çalışılması veya en azından konu tekrarları yapılarak ilerleyen dönemlerde kolaylıkla derslere adapte olunması gerekebilir.
  2. Öğrencinin dönem içerisinde eksik kaldığı konular olabilir. Anlaşılamayan veya devamsızlık nedeniyle atlanmak durumunda kalınan konular çalışılmalıdır. Bunların can sıkıcı bir duruma getirilmemesi için küçük ders saatleri belirlenerek tamamlanması tercih edilmelidir.
  3. Yine ders dönemi içerisinde zayıf gelen ders veya konular üzerinde de çalışılması gerekir. Böylece gelecek dönem için daha başarılı bir sene geçirilebilir.
  4. Başarılı bir öğrenci olmak için gelecek dönem derslerine çalışması da planlanabilir. Böylece sezon daha başarılı ve kolay bir şekilde atlatılabilir.
  5. Derslerle ilgili yapılacakların yanı sıra, yeni aktiviteler yapılması gerekir. Yaz Kuran Kurslarına katılmak, akraba ziyaretleri yapmak, sportif faaliyetler içerisinde bulunmak, seyahat ve kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gibi faaliyetler de planlanmalıdır.

Dikkat edilecek hususların uygulanabilmesi için ailelerin bilinçli şekilde hareket etmesi gerekir. İki dönem boyunca eğitim ve terbiyesi için okul öğretmenlerine emanet edilen çocukların neleri doğru veya yanlış öğrendiklerini yaz döneminde anlamak önemli bir fırsattır.

Okullar Ne Zaman Kapanacak yazımızı umarım beğenmişsinizdir. Siz öğrencilerimize şimdiden iyi tatiller dileriz.

UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalaması: 5,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ