Osmanlı Ne Zaman Kuruldu?

Osmanlı Ne Zaman Kuruldu?
Makaleyi Oylamak İstermisiniz
[Toplam: 0 Average: 0]

Osmanlı ne zaman kuruldu? Osmanlı’yı kim kurdu? Osmanlı nerede kuruldu?

Aşiret olarak Osmanlı ne zaman kuruldu? Süleyman Şah’ın kurduğu Kayı Boyu’na ait olan Ertuğrul Gazi yönetimindeki Türk aşireti Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Ankara dolaylarına yerleştirildiler. Süleyman Şah oğlu Ertuğrul Gazi’nin üç tane oğlu vardı; Gündüzalp, Osman, ve Savcı. Oğullarından en küçüğü olan Osman, 1258 yılında dünyaya geldi. Bizans valiliklerine karşı seferlerde bulunan Osman bir Türk savaşçısı olarak nam saldı.

Beylik olan Osmanlı ne zaman kuruldu? Babası Ertuğrul Gazi’nin vefatı üzerine 1281 yılında aşiretin başına geçen Osman Gazi, 1284’te o dönem Bizans’ın elinde olan Kulaca Hisar’ı ele geçirdi. İlerleyen yıllarda fetihlere devam etti. Bursa kuşatması sırasında vefat eden Osman Gazi, hükümdarlığı boyunca diğer Türk beylikleriyle savaşmaktan kaçınmış, sınırlarını Bizans toprakları yönünde genişletmeyi ilke edinmiştir. Osman Gazi’nin vefatından sonra oğlu Orhan Gazi  yerine geçerek Bursa’yı fethetti ve başkent yaptı. Böylece Osmanlı Beylik oldu. Orhan Bey’in sağlam başarılarla devam ettirdiği hükümdarlığı sırasında Bizans’ın Anadolu toprakları ile bağlantısı kesildi. Karesioğulları Beyliği’nin alınması ile Anadolu Türk siyasi birliğinin sağlanması yolundaki ilk adım atılmış oldu ve Osmanlı, Karesioğulları’nın donanmasından yararlandı. Ayrıca beyliğin konumu sayesinde Rumeli bölgesine geçiş kolaylaştı. Orhan Gazi,1346 yılında Bizans hükümdarı Yannis Kantakuzenos’un kızı ile evlendi ve 1347 yılında onun Bizans tahtına geçmesini sağladı. Devlet olarak Osmanlı ne zaman kuruldu? Orhan Gazi Bizans Devletine yani o dönem taht kavgası içerisinde olan Kantakuzenos’a, Balkan devletleri ile yaptığı savaşlarda asker yardımında bulundu. Yardımlarının karşılığı olarak kendisine 1353 yılında Gelibolu Yarımadası içindeki Çimpe Kalesi verildi. Gelibolu Yarımadası’nın fethine girişildi. Kazanılan Tekirdağ dolaylarına Anadolu’dan getirilen Türkler yerleştirildi. Böylece Osmanlı, Rumeli’deki ilk topraklarını kazanmış oldu.

Orhan Gazi, beyliği Osmanlı Devleti haline getirdi ve teşkilatlanma çalışmalarına önem gösterdi. Saltanatı sırasında, İznik’te ilk Osmanlı medresesini açtı; yaya ve müsellem ordusunu kurdu. İlk Divan-ı topladı ve vezirlik makamını oluşturdu. İlk subaşı ve kadı atamalarını yaptı. 1362’da vefat etmesinin üzerine, tahta Birinci Murad geçti.


UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ