Para Biriktirmek için 10 farklı yöntem

Para Biriktirmek için 10 farklı yöntem

Para biriktirme konusunda başarılı olan insan sayısı fazla değildir. Çünkü çoğu insan para harcamadan duramaz ve her gördüğünü hemen almak ister ya da sabırsız olduğu için almak istediklerini taksit yaptırarak alır. Bu nedenle de birikim yapamaz. Para biriktirmeyi herkes ister, fakat başaramaz ya da taktiklerini bilmez. Para biriktirmek için şunları yapabilirsiniz: Para Biriktirmek için 10 farklı yöntem ;

Nerelere Harcama Yaptığınızı Takip Edin: Bir ay süresince en ufak harcamalarınızı bile not edin. Ay bittiğinde, aslında size ufak tefek görünen masraflarınızın, biriktiği zaman ne kadar çok olduğunu göreceksiniz

İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Almayın: Sizin için çok da gerekli olmayan, onu almadan da yapabileceğiniz harcamaları tespit edin ve mümkünse hayatınızdan çıkartın.

Üye Olduğunuz Siteleri Kapatın: Herhangi bir dergiye ya da siteye üye olduğunuzda, size gönderilen mesajlar nedeni ile alışveriş yapma isteği duyarsınız. Bu nedenle dergi abonelikleri ya da alışveriş siteleri üyeliklerini kapatın.

Kredi Kartınızın Taksit Özelliğini Kapattırın: Taksit yaptırmak, daha kazanmadığımız parayı harcamak gibidir. Şayet, bulunduğunuz ay içinde bir şeyi alamıyorsanız sakın taksit yaptırıp da almayın. Taksitli alışveriş, para biriktirmenin önündeki en büyük engeldir.

Harcama İsteğinizi Durdurun: Vitrinde gördüğünüz bir kıyafeti hemen almayın. Kendinzie hakim olun. O kıyafet sizin için çok gerekli olsaydı o mağazaya gidip, önceden alırdınız zaten.

Lüks Eğlencelerden Uzak Durun: Lüks eğlenceler yerine, hem eğlenceli hem de ucuz başka aktiviteler bulabilirsiniz. Örneğin, lokantaya gidip yemek yemek yerine pikniğe gitmek gibi.

Hayal Kurun: Kendinize hakim olup, harcamadığınız paraları biriktirdiğinizi ve çok istediğiniz bir şeyi yapmak için bu parayı kullandığınızı gözünüzde canlandırın. Böylece para biriktirmek için motive olmuş olursunuz.

Alışveriş Merkezlerine Gitmeyin: Alışveriş merkezine gidip de, herhangi bir şey almadan ya da yemek yemeden çıkmak neredeyse imkansızdır. O yüzden zorunlu olmadıkça alışveriş merkezlerine gitmeyin.

İkinci el kullanın: Almak istediğiniz eşyaların ikinci elini kullanırsanız neredeyse yarı fiyatına almış olacaksınız. Bu da para biriktirmek için güzel bir yöntemdir.

Her gün en az 10 TL: Her gün kumbaranıza 10 TL para atmayı alışkanlık haline getirirseniz 30 gün boyunca en azından 300 TL parayı harcamayıp, biriktirmiş olacaksınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ