Planlı Olmanın 12 Faydası

Planlı Olmanın 12 Faydası

bilgiliyazar.com ekibi olarak yine faydalı bir yazı ile sizlerle birlikteyiz.Planlı olmanın 12 Faydası başlıklı bu yazımızda planlı olmanın insanlara kazandırdıklarınız aktarmaya çalışacağız….

Hayattan ne beklediğini bilen insanların en önemli alışkanlıklarından bir tanesi de planlı olmak gelmektedir. Planlı yaşamayı seven insanlar her daim hayatlarında başarılı olma şansına erişmiş olurlar. Çünkü bilirler ki hiçbir şey oturdukları yerden onların ayaklarına gelmez…

Planlı olmak, planlı olmak bize ne kazandırır, planlı olmanın önemiplanlı olmanın önemi nedir gibi bir çok sorunuza bu yazımızda yanıt bulabileceksiniz.Sizde planlı bir yaşam sürerek hayattan beklentilerinizi artırabilir başarılı olmanın kapılarını ardına kadar aralayabilirsiniz…

Planlı Olmanın 12 Faydası

1- Plan Yaparsanız Yorgun Olmazsınız

Plansız bir insan gün içinde kendini sürekli yorgun hisseder ve doğal olarak fazla bir şekilde uykuya ihtiyaç duyar. Bu durum kişinin zihin olarak her daim yorgun hissetmesine neden olur ve başarısızlık onun için kaçınılmaz olur.

2- Plan Yaparak Stresten Kurtulabilirsiniz

Plan yapmayan bir insan kafasında sürekli yapması gereken işler olduğunu düşünerek stresli olur bunun sonucunda gün yapılacak olan işlerin ancak bir kısmını tamamlamakla geçer ve başarısızlık kaçınılmaz olur.

3- Planlı Yaşayarak Telaşlı Olmaktan Da Kurtulabilirsiniz

Planlı  yaşayarak çok rahat bir şekilde telaşlı hallerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. İnsanın zihninde sürekli yapması gereken işlerin birikmesi telaşlı bir yapıya bürünmesine neden olabilmektedir.

4-Planlı Olmak İnsana Yön Verir

Planlı olan bir insan ne yapacağınız bildiği için hayat yolunda hangi yöne gideceğini bilir ve istediği hedefe emin adımlarla gitme başarısı gösterir. Bu şekilde insan önceliklerinin neler olduğuna çok kolay bir şekilde karar verir ve varmak istediği hedefe çok kısa bir sürede varabilir.

5-Planlı Olmak Konsantrasyon Yeteneğinizi Geliştirir

Planlı olmak kişinin tek bir hedefe odaklanmasını sağladığı için doğal olarak konsantrasyon yeteneğinin gelişmesinde oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. Bu durum kişinin başarılı olma şansını ciddi oranda artırmış olur.

6-Planlı Olmak Hayat Enerjinizi Maksimum Seviyelere Çıkartır

Planlı olmak kişinin hayat enerjisini doruklara çıkartır çünkü kişi yapması gerekenleri gün içerisinde yaptığı için sinir, stres ve telaş ortadan kalkar. Bu durum doğal olarak kişinin hayat yolunda önüne çıkan engeller karşısında motive olmuş bir şekilde ilerlemesini sağlar.

7- Planlı Olmak Kişinin Kendisine Olan İnancını ve Güvencini Artırır

Planlı bir insan bu şekilde bir yaşam sürmesinden dolayı doğal olarak başarılı olur. Başarılar arttıkça kişi daha zor görevlerden başarılı bir şekilde çıkabileceğine inanır ve kendisine güvenir. Kısaca başarı başarıyı çekiyor önemli olan ilk adımı atmaktır.

8-Planlı Olmak Başarısızlıklar Karşısında Ders Almayı Öğretir

Planlı bir kişiliğe sahip olmak kişinin başarısızlıklar karşısında dahi ders almasını sağlar. Kişi bu sayede zayıf yönlerini görür ve buna göre kendisine bir yol haritası belirler.

9- Planlı Olmak Mutlu Eder

Planlı olmanın en önemli faydalarından bir tanesi de kişinin mutlu olabilmesidir. Kişi gün içerisinde yapacaklarını eksiksiz bir şekilde düzenli olarak yaptığı için doğal olarak sinirli ve stresli olmayacak rahat bir yapıya sahip olacaktır. Planlama kişinin mutlu olmasını sağlayan en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

10- Planlı Olabilmek Verimlilik Artışı Sağlar

Planlı Olmanın 12 Faydası

Oldukça önemli olan detaylar arasında planlı olmanın verimlilik artışı sağlaması gelmektedir. Yani kişi planlı olduğu için odaklanması gereken tek bir işe odaklanacak buda kişinin verimliliğini artırıcı oldukça önemli detaylar arasında yer alır.

11- Hem İş Hem de Özel Hayatın Dengelenmesi Sağlanmış Olur

Planlı olan bir insan hangi işi ne zaman yapacağını bildiği için doğal olarak iş ve özel hayatını hiçbir zaman karıştırmaz. Bu kişinin sosyal yaşantısına da oldukça önemli katkılar sağlar.

12- Planlı Yaşamak Kişinin Sosyal Yaşantısında Önemli Bir Yer Tutar

Planlı yaşayan bir insanın sosyal çevresindeki insanlar onun çalışkan ve azimli bir yapıda olduğunu görür bu durum sosyal saygınlığı artırmanın, insanların gözünde kişinin değerini artıran en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Planlı yaşamanın önemi yukarıda saymış olduğumuz 12 madde ile rahatlıkla görülmektedir. Sizlerde planlı bir yaşam sürerek yukarıda saymış olduğumuz olumsuz etkilerden kurtulabilir yine yukarıda saymış olduğumuz olumlu etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Bir başka faydalı bilgiler de görüşmek üzere…


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Thanks

 2. fatih dedi ki:

  Tam benim plansiz calismalarimdan dolayi cektigim sikintilari anlatmissiniz..siz siz olun planli is yapin,yoksa faturasi agir olur..saygilar….

 3. Nisa dedi ki:

  Teşekkürler ederim

 4. Nisa dedi ki:

  Teşekkürler

BİR YORUM YAZ