Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Hayatı

Ülkemizin en önemli şahsiyetlerinden biri olan 12. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız…

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

Recep Tayyip Erdoğan Aslen Rizelidir.26 şubat 1954 tarihinde İstanbul’un Kasımpaşa ilçesinde doğmuştur.  Babası Ahmet Erdoğan annesi ise Tenzile Erdoğan‘dır. 4 kardeşten 3. olarak dünyaya geldi. Recep Ayında doğduğu için babası adını Recep koymuştur.

İlk öğretimini Kasımpaşa piyale okulunda okumuştur. Liseyi ise İmam Hatip Lisesinde okumuştur. Liseyi 1973 yılında bitiren Erdoğan özellikle spor faaliyetleri ile uğraşmıştır. Bu okulu bitirdikten sonra Eyüp lisesinin mezun olma sınavlarına girmiş ve buradan da aynı yıl mezun olmuştur. Erdoğan bu şekilde 2 ayrı liseden diploması bulunmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan, Üniversiteyi de Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesinde okudu ve 1981 yılında mezun olmuştur.

Futbolu oldukça fazla bir şekilde seven Tayyip Erdoğan, 1969 yılında Camialtı spor kulübünde oynamaya başlamıştır. Bu takımdan İ.E.T.T futbol takımına geçiş yapmış ve 1976 yılında İstanbul Şampiyonluğu yaşamıştır. 1980 yılında  ise bu takımdan ayrılarak futbolu bıraktığını açıklamıştır.

Futbol yaşamını noktaladıktan sonra daha aktif bir şekilde siyasetle uğraşmaya başlayan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Selamet Partisi Beyoğlu gençlik kolları başkanlığına getirilmiştir. Ayrıca MSP il başkanlığı görevlerine getirildi. Bu görevlerini askere gidene kadar devam ettirmiştir. 1982 yılında Askere giden Erdoğan, Tuzlada yedek subaylık, askerliği İstanbul Hasdal’da yapmıştır.

Recep Tayyip, 1978 yılında Emine Erdoğan ile evlenmiştir. Ahmet Burak Erdoğan, Necmeddin Bilal Erdoğan, Esra Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan olmak üzere 4 çocuk sahibidir.

1983 yılında Refah Partisi ile Siyasete profesyonel bir şekilde girmiştir. 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu ilçe başkanı olmuştur. 1985 yılında Refah Partisi İstanbul il başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi olmuştur. 1989 yılında Beyoğlu ilçe başkanlığı seçimlerine girmiştir ve Refah partisi bu seçimlerde oldukça önemli bir başarı elde ederek seçimde ikinci olmuştur.

27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Belediye Başkanı adaylığı için yarışan Tayyip Erdoğan açık ara farkla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olmuştur. Bu önemli şehrimizin birçok sorununu başarı ile yöneten Erdoğan birçok seçmenin sempatisini kazanmıştır.

1997 Yılında Siirt’te halka aykırı bir şiir okuduğu gerekçesi ile 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Daha sonrasında Anayasa Mahkemesi Fazilet Partisini kapatınca bu partidekiler 2 gruba ayrıldı. Milli görüştekiler Saadet Partisini Yenilikçilerin başını çeken Tayyip Erdoğan ise Adalet ve Kalkın Partisini kurmuştur. Recep Tayyip bu süreçten sonra partisi ile birlikte ciddi bir ilerleme kaydederek defalarca iktidara gelmeyi başarmıştır.

10 Ağustos 2014 seçimlerinde halkın oyları ile 12. Cumhurbaşkanı olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan Yaşı

Yaşı 62’dir.

Recep Tayyip Erdoğan Doğum Yeri

Doğum Yeri Kasımpaşa

Recep Tayyip Erdoğan Doğum Tarihi

Doğum Tarihi 26 Şubat 1954

Recep Tayyip Erdoğan Boyu

Boyu 1,87 cm’dir. Bu özelliği ile dünyanın en uzun dördüncü lideri konumundadır.

Recep Tayyip Erdoğan Kilosu

kilosu 75’tir.

Recep Tayyip Erdoğan Eşi

Eşi Emine Erdoğan

Böylelikle Cumhurbaşkanımızın biyografi sizlere aktarmış olduk. Bir başka biyografi yazılarında görüşmek dileğiyle…Recep Tayyip Erdoğan Kimdir,Recep Tayyip Erdoğan Kimdir


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ