Sağlığa İyi Gelen Oruç

Sağlığa İyi Gelen Oruç

Sağlığa İyi Gelen Oruç İslam dininin önemli ibadetlerinden biridir. İmsak vakti sahurdan akşam ezanı iftara kadar yeme ve içme eylemlerinin yapılmadığı ibadet manevi desteğin haricinde bedensel yenilenme olanağını da insanlara sağlar. Oruç tutan kişilerin vücudundaki organları dinlenip, yenilenerek daha güzel çalışmaya başlar. Sindirim organlarının, karaciğerin ve kasların oruç sayesinde yenilendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Orucun vücuda faydaları saymakla bitmezken, ruhen kattıkları da maneviyatımızı arttırır.

Her Organ Yenileniyor

Oruç sayesinde bütün sene çalışıp yorulan organlar bir ay boyunca dinlenip kendilerini yeniliyorlar ve daha sağlıklı bir biçimde çalışmaya devam ediyor. Oruç mide asidini düzenler ve sindirim sistemini düzenli hale getirerek organların sağlığına kavuşmasını sağlar. Bedeninizin oruç ile daha dinç olurken ve hücre yenilenmesi oruç sayesinde hızlanır. Ayrıca oruç tutmak bedeninizdeki kan dolaşımını hızlandırıp beyninizin daha çabuk öğrenmesine, algılamasına yardımcı olur. Oruç tutan kişilerin kolesterolü düşeceği için damarlarında iyileşme ve yenilenme olur. Bütün sene sağlıklı ve ya sağlıksız olarak sürekli beslenme durumunda yorulan karaciğer bir ay boyunca dinlenip, daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Şeker hastaları için oruç ibadeti adeta tedavi yöntemidir. Pankreas oruç tutan kişilerde dinlenme sürecine girdiği için hastalığa yol açan durumlar en aza indirgenir. Oruç tutan şeker hastası kişide Pankreas yüksek glikozu dengelemek için fazla çalışmayacak ve aşırı insülün salgılaması olmayacaktır. Oruç tutan kişilerde bütün organlar bakıma girer ve kendini yenilemiş biçimde devam eder. Orucun faydaları kısaca bunlarken yenilenme sadece bedene değil kişiliğimize ve ruhumuza da yansımaktadır.

Oruç İle Gelen Güzellik

Oruç tutmak sadece bedenimize değil ruhumuza, zihnimize de iyi gelir. Oruç sayesinde kötü alışkanlıklara ara verip sigara ve alkolsüz bir ay geçirirsiniz. Oruç tutan kişilerde merhamet duygusu gelişir ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme isteği oluşur, ahlakı güzelleşir. Yediğiniz yemeğin ve içtiğiniz suyun kıymeti anlaşılır ve değeri daha çok bilinir. Orucun zihne faydaları ve beden faydaları oldukça fazladır. Oruç tutan kişi sabretmeyi öğrenir. Aç ve susuz kişilerin yaşadığı sıkıntıyı anlar ve şükretmeyi öğrenir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ